SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Lala plas bombën në ‘Opinion’: Politikanët kanë lidhje me krimin, ka përgjime .

Gazetarja e kronikës në “Neës 24”, Klodiana Lala, sot, në emisionin “Opinion” deklaroi se ekzistojnë disa përgjime që lidhin emra të njohur të politikës me eksponent të rrezikshëm të krimit.

Lala tha pavarësisht provave jo të plota që zotërohen, në disa dosje, dalin emra të disa politikanëve të rëndësishëm, megjithatë hetimet kanë mbetur vetëm në këtë fazë, pa shkuar më tej.

Sipas saj, nuk ka prova të drejtpërdrejta që vërtetojnë implikimin e këtyre emrave në afera apo lidhje bashkëpunuese me krimin.

“Me sa duket, janë ca përgjime sporadike që mbesin në këtë fazë dhe është tepër e vështirë për Prokurorinë për shkak edhe të konfliktit tepër të madh që ka me policinë”, tha Lala.

Ajo tregoi se brenda Policisë së Shtetit, ekzistojnë dy klane të fuqishme kriminale, që zhvillojnë një luftë të egër mes tyre.

“Duke pasur konflikte të kësaj natyre, emrat e politikanëve mbeten pezull në dosjet hetimore. Por ende nuk ka prova dhe fakte konkrete. Megjithatë ka biseda të përgjuara publike që i lidhin ata direkt me eksponent të krimit”, deklaroi Lala.

Lala: Ka njësërë përgjimesh dhe prej kohësh në disa nga dosjet dalin emra të disa politikanëve të rëndësishëm. Por hetimet kanë mbetur në këtë fazë, pasi nuk ka prova të tjera që i lidhin drejtpërdrejt me këtë histori. Me sa duket, janë ca përgjime sporadike që mbesin në këtë fazë dhe është tepër e vështirë për prokurorinë për shkak edhe të konfliktit që ka me policinë. Por edhe për shkak të tensionit politik. Si dhe të luftës brenda llojit, pra, ka brenda Policisë së Shtetit klane të fuqishme kriminale që luftojnë njëri-tjetrin. Po të shihet e gjithë kjo situatë, vihet re, një grup policor që lufton një grup tjetër. Duke pasur konflikte të kësaj natyre, emrat e politikanëve mbeten pezull në dosjet hetimore. Por ende nuk ka prova dhe fakte konkrete. Megjithatë ka biseda të përgjuara publike që i lidhin ata direkt me eksponent të krimit.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?