Nga Albina Deda Gjoci/ Shumë besim edhe ca durim.

Analize

(Ne vend te analizes)

Nuk kaluar shume vite kur nje demokrat premtues e karizmatik nxori me turp nga zyra e kryebashkiakut beun e zi te Tiranes Edi Rama me breshkat dhe çeten e tij te orgjise!
Kritizeret e Bashes disa jane lutur te rivalizojne e disa e kane provuar te kandidojne por kane deshtuar.
Lulzim Basha na e ktheu nderin e grabitur 12 vite.
Demokratet e materializuan respektin e tyre dhe per dy mandate e kurorezuan Bashen kryetar te PD-se.
Por Basha kete besim nuk e perdori per lufte pushteti partiak por per kauza te medha nacionale sepse Shqiperia ishte gremisur ne çiflik kriminelesh dhe oligarkesh!
Kjo dhe i kushtoi ne ca numra mandatesh por jam e bindur se ai po shtron trasene me te shendoshe ne historine e pluralizmit:
Diagnostikimin dhe kurimin politik te vendit.
Ky eshte investim per femijet tane.
Edhe me nihilisti, dhe vete kryenarcisti Edi Rama u detyrua te pranoje rolin decisiv te Bashes ne dekriminalizimin e politikes dhe te pushtetit.
Por natyrisht kjo ka e do kete kosto politike dhe elektorale sepse krimi eshte kthyer ne nje kale te hazdisur pa fre ne Shqiperi.
Lipset besim dhe jo idhnim ne keto dite prag fataliteti qe po i “dhuron” vendit Edi Rama.
Duhet bashkim i vertete idealistesh dhe jo tubim meskin karrieristesh.
Mandati nuk eshte peshore e idealizmit dhe qendreses.
Eshte e pafalshme deri ne dyshim sllogani se po nuk jam deputet, bej dizidentin,shaj e mallkoj.
Po mijera demokrate qe pa perfitim, pa page e perfitime na shoqeruan e suportuan per 27 vite?!
Lulzim Basha eshte investimi me serioz politik keto 27 vite.
Ky investim ka shkaktuar reagim te madh dhe tangentet nuk kane munguar majtas e djathtas.
Eshte paradoks qe perflitet supershkollimi i tij ne zemer te Europes nga tipa qe u “shkolluan”ne tavolinat e bixhozit te Kristalit.
Perflitet familja dhe askush nuk tregon realitetin qe znj.Aurela Basha eshte demokratja e thjeshte ne mes te qendrestareve!
Askush nuk flet per Agron Xhafen e kokaines apo Olsi Ramen e allashverisheve me pasurine publike.
Turren boset e mediave kunder Bashes se e dine qe me Bashen kryeminister do te japin llogari per origjinen kriminale te pasurise.
Kjo eshte nje ndermarrje e parapregatitur ne laboratoret anti-PD e antikomb per te perlyer z.Basha.
Por ju siguroj se keto perçapje malinje e te dirigjuara nga oligarkia soriste po perjetojne paraagonine.
Basha do ta mund me turp Edi Ramen si 6 vite me pare e bashke me te do mundet çeta e çakejve qe egersisht po grisin te ardhmen tone.
Veç duhet me shume durim e me teper besim.
Askush nuk ka te drejte te paragjykoje deputetet e PD.
Ate kerkojne suportin dhe inkurajimin e demokrateve!Eshte koha e vendimeve te medha.
Shpresa jone e fryma e demokrateve nuk vdes kurre.
Ajo triumfon mes kasandrave. 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?