SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetShkrimeTe tjera

Nga Sokrat Turtulli/ Sokol Olldashi dhe ‘grupistët’ llapaqen.

Nuk di në mund ta quaj grup, apo vetem persona qe mbijetuan nën hijen e të ndjerit Olldashi. Nëse sot i ndjeri Olldashi do ishte gjalle, e them me bindje se do turperohej kur të shikonte se kush bente pjese në atë grup qe identifikohet me emrin e tij. Gjitashtu, unë e kam bindje se dhe prej atje ku ndodhet, ai serish e ndjen veten të turperuar sa here permendet emri i tij nga ata që per vite me radhe i rrinin nga pas per perfitime dhe jo se gjenin tek ai mikun, shokun, apo ku di une tjeter.

Sot, “grupistet” që kane mbetur dhe vetquhen te tille, numurohen me kokrra. Nuk kane axhendë tjeter pervecse sulmit te perditshem ndaj PD.-se. Nuk e lene sekonden, minuten, oren, diten, jave dhe muajin që mos merren perdite me sharje, fyerje dhe gjasme “dhimbje” ndaj asaj që po ndodh në PD pas zgjedhjeve te 25 Qershorit. Ata jane të pafajshem në gjithe kete histori. Ata nuk mbajne aspak pergjegjesi per humbjen. Ata duhen dhe i duhen PD vetem kur ajo eshte në pushtet dhe te vjelin prej saj te ardhura te majme, ashtu sikunder ndodhi ne 8-vitet e saj në qeveri. Jane te papare. Mezi e paskan pritur kete humbje, per te mos thene se kane punuar fort qe kjo te ndodhte. Nuk reshtin se sulmuar nga mengjesi ne darke kryetarin e PD te rizgjedhur serish me shumice. E di, edhe ketu do futin serish hundet e tyre te ndyra dhe do thone se keto zgjedhje u vodhen, u blene, u manipuluan. Te njejten gje bën edhe kur kandidoi i ndjeri Olldashi. Por ne krahasim me te, ai i njohu zgjedhjet, i dha doren garuesit dhe vazhdoi te punonte ashtu sikunder punoi per PD qe nga momenti i hyrjes ne te. Sepse Olldashi ishte Sokol, sepse Olldashi e dinte qe nuk mund te fitonte ndaj “Berishes, sepse Olldashi e dinte se nga hidhte syte Berisha shkonte fitorja, sepse edhe vete Olldashi ka qene pjese e atij shikimi nga ku u ngjit ne kariere, sepse Olldashi e dinte qe Berisha e mbajti shume afer si nje nga miqte e tij me te ngushte. E dinte se nuk mund te fitonte ndaj Bashes, ashtu sikunder e dinte qe nuk mund te fitonte as ndaj Rames ne zgjedhjet per Bashkine e Tiranes. Mbase nuk e dinte qe pas humbjes se bashkise do te shikonte më dere Ministri, por ja qe Berisha ia hapi ate dere serish edhe pse ishte humbes. Olldashi ka qene njeriu me i ngushte dhe besnik i Doktorit dhe si i tille ai kurre nuk sulmoi partine e tij, ai kurre nuk u be pale me Ramen dhe ramistet, ai kurre nuk deshi ndarjen e PD, ai kurre nuk sulmoi Bashen dhe pse mund te kishte arsyet e veta. Sepse ai e dinte se qe te sulmoje Bashen ne ato momente ishte si te sulmoje dhe perçaje PD.

Pas vdekjes tragjike te tij, nje gazete nxorri disa kabllograme në të cilen thuhej se brenda një muaji drejt tij jane bere mbi 200 telefonata dhe kercenime nga Rama. Nuk dihet se perse dhe per çfare Rama e kercenonte, por më vone u kuptua se ai i bente presion që të krijonte fraksion brenda PD dhe ti bashkohej partise se Topit. Por Sokoli ishte TRIM. Dhe si i tille ai nuk e pranoi kurrë atë ofertë duke deklaruar prerazi se une nuk shkeputem kurrë nga PD. Sepse në damarët e tij rridhte gjak i pastër demokrati dhe si i tillë ai nuk mund të bëhej kurrë palë me komunistët e rinj.

Shikoni sot ku kanë perfunduar ata që i rrinin nga pas. Shikoni sot Patozët  dhe Besnikët e kazinove. Shikoni Majlindat e paantaresuara akoma në PD. Shikoni dhe disa buzëqumshta që here pas here ndërrojne fotot e profilit te tyre duke vene atë të Olldashit. Shikoni Fundot si i janë lëshuar PD me të gjitha mënyrat e mundshme dhe mundësive që iu dha Filip Çakuli. Shikoni se si shajnë, fyejnë, kërcenojnë me parti tjeter, nxijnë çdo gjë dhe jane gati ti venë flakën PD gjasme me idene se kete e bejme per të miren e partise. Pa ta nuk ka parti. Nuk ka PD, ose ka, por me logo tjeter qe sipas tyre pritet te zyrtarizohet në shtator. Të mjerët ata. Të mjerët ata që mendojnë se do ti ndjekin demokratet në bastet e tyre.

Një gjë eshte e qartë. Sot ata i sherbejne vetëm Rames, pasi ata me çdo gjë tjeter merren dhe vetem me atë jo. Hapini ose hyni neper profilet e tyre dhe do gjeni sulme 24-ore vetem ndaj PD dhe Bashes. Hapini dhe shikoni nese gjeni ndonje status kundra qeverise. Asnje, ose ndonje i mbetur prej diteve para zgjedhjeve.

Janë në të drejtën e tyre. Të krijojne parti dhe jo vetem kaq. Te hapin kazino te reja, portale alla citynews, salla modelingu, dyqane kepucesh me taka te larta dhe resorte pushimesh. Por mendoj që DEMOKRATIN SOKOL OLLDASHI, ta lenë të qetë atje ku prehet. Mos ia ndyni emrin e bukur dhe idealin e paster. Mos flisni më në emër të tij. Sepse ai nuk bëri kurrë atë që ju po bëni sot. Demokratët nuk do ua falin. Ai jo, e JO!

Rezultate imazhesh për sokol olldashi basha berisha

 

Rezultate imazhesh për sokol olldashi basha berisha

Rezultate imazhesh për sokol olldashi basha berisha

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?