SPRINT NEWS ALBANIA

Kategoria

Kanceri i zorrëve mund të ndalohet nëse shmangni këto ushqime

Sipas studimeve të shumta, kjo lloj sëmundje nuk kursen edhe njerëzit në moshë të re, transmeton portali arbresh.info

Një ndër produktet kryesore që parandalon këtë sëmundje është vitamina D të cilën duhet me patjetër ta merrni përmes rrezeve të diellit.

Por për të parandaluar këtë sëmundje duhet të bëni kujdes edhe më këto ushqime:

Alkooli

Abuzimi me alkoolin është një ndër faktorët kryesorë të rrezikut për këtë lloj kanceri. Natyrisht, që një ose dy pije në ditë nuk shfaqin rrezik, por nëse konsumohet në mënyrë të rregullt, alkooli rrit rrezikun e këtij lloj kanceri dhe shfaq edhe shumë probleme tjera shëndetësore.

Mungesa e hudhrave në dietë

Hudhra është një ndër perimet më të shëndetshme që posedon karakteristika të forta antibakteriale. Gjithashtu parandalon shfaqjen e rrezikut të kancerit në zorrë të trashë. Hudhra është aq e fuqishme saqë ndihmon në forcimin e imunitetit dhe ndihmon në luftimin e sëmundjeve të ndryshme dhe shëron infeksione të ndryshme.

Obeziteti

Ruajtja e peshës është një ndër faktorët kryesorë që ndihmon në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë. Sipas një studimi të bërë në 2014, njerëzit obezë kanë gjasa të preken më shumë nga kanceri në zorrë të trashë. Njerëzit më të prekur nga kjo sëmundje janë ata që konsumojnë ushqim të shpejtë.

Mishi i kuq

Studimet e fundit tregojnë se mishi i kuq mund të shkaktojë kancer të zorrës së trashë. Megjithatë, çështja nuk është vetëm mishi, por mënyra se si është gatuar. Prandaj, mishi i kuq shpesh modifikohet gjenetikisht dhe nëse mishi merret nga lopët të cilat nuk ushqehen me bar, mund të shkaktojë probleme të tilla.

Mishi i përpunuar

Mishi i përpunuar, si proshura, hamburgeri dhe sallama konsiderohen të dëmshme për shëndetin. Është pse kanë shije të mirë, këto ushqime janë ndër faktorët kryesorë të kancerit në zorrë të trashë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?