AktualitetTe tjera

Skandal/ Shteti nuk paguan Këshilltarët dhe punonjësit e Ministrisë së Arsimit.

Prej dites qe Ministrja Teknike e Arsimit, perzgjodhi stafin e saj me keshilltare dhe pozicione te tjera, mesojme se perveç saj, askush tjeter nuk merr rroge mujore ne kete dikaster. Ky skandal eshte denoncuar edhe here tjeter nga punonjes te struktures dhe biles eshte bere dhe padi penale ne prokurori.

Kjo arrogance e pushtetit te Rames nuk ka te sosur. Arrogance kjo e percjelle nepermjet personit me te perfolur dhe akuzuar muajt e fundit dhe qe eshte sekretari pergjithshem dhe njekohesisht ish avokati i Rames, Plarent Ndreca.

Ja se çfare na shkruan nje specialisti ne sektorin e sherbimeve dhe protokollit  i emeruar ne kete detyre nga Ministra ne detyre:

Quhem Valter Meshi,

U bene 3 muaj qe kemi filluar pune ne MAS dhe ende kabineti i Ministres nuk mer rrogat. Pretendimi se Ne nuk figurojme si kabinet Ministror eshte skandaloz, pasi keshilltaret e ministres jane te pajisur me cdo mjet qe i perket punes si zyra, karta digitale per tu futur ne ambjente te MAS etj. Si mud te thuhet se keta keshiltare nuk figurojne si kabinet i Ministres? Po asistentja Ministres qe mer ne dorezim cdo shkres dhe dokument qe i drejtohen Ministres, a nuk ekziston ne pune?!. Ndersa emerimi im erdhi me urdher te ministres, menjehere pas lirimit nga detyra te z. Endrilian Duro qe mbante postin “specialist ne sektorin e redaktimit gjuhesore, Sherbimeve dhe Arkivit Protokollit ne MAS, i cili akuzohet per shperdorim detyre, mosbindje te urdherave te Titullarit. Deri ketu eshte cdo gje ne rregull! Por ky zotria edhe pse eshte i liruar nga puna, vazhdon te paguhet me rroge, me urdher te Sekretarit Pergjithshem P.Ndreca. Ndersa Une qe jam i emeruar me urdher te Ministres nuk paguhem. A ka shtet ne Shqiperi apo jo, ku eshte sherbimi (taks-forca) qe nuk vjen per te kontrolluar kete krim qe po behet ne MAS?!-perfundon denoncimin e tij z Meshi.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania