Zbulohet letra që Gjyqtarja e vrarë i ka dërguar Ambasadorit Lu

Gjyqtarja e rrethit te Shkodres, Fildeze Hafizi që u vra sot nga ish-bashkëshorti i saj Fadil Kasemi, i ka dërguar një vit më parë një letër për ndihmë, ambasadorit të SHBA-­ve në Tiranë, Donald Lu ku i kërkonte ndihmë. Referuar letrës së Hafizit shkruan ndër të tjera se ndihet e braktisur nga shteti përballë kërcënimeve të […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Osmani/ Ta shkrepësh burrin, dy herë në kokë!

Gruaja eshte krijese e mistershme dhe pertej kufijve te imagjinates e komplikuar. Si e tille ajo eshte e ekspozuar ndaj dashurive ekstreme, per te cilat jane shembur Perandori e jane bere luftera te medha ku eshte derdhur gjak burrash shume. Por, njekohesisht, ajo nuk eshte me pak e ekspozuar ndaj urrejtjes ekstreme te burrit ne […]

Continue Reading

Nga Av Eni Kolaj/ U ankua si kolege , u ankua qytetare , si gjygjtare deri te Ambasadori Lu, por…

Akoma nuk ka një reagim nga politika apo qeveria, në një kohë që shumë njerëz të ndryshëm kanë dënuar dhe po dënojnë indiferentizmin e shtetit në të tilla raste kriminale. Por heshtja e kreut të shtetit, nuk ka thyer heshtjen e kolegëve të kësaj gjyqtare të cilët të indinjuar gjejnë mënyra për ti shprehur ato […]

Continue Reading

Neymar dhuron spektakël përballë Marcelos/ Video

Futbollisti më i shtrenjtë në botë tregon edhe një herë përse ai meriton këtë titull duke dhuruar spektakël në një ndeshje epike të volejbollit me këmbë, shkruan tabloidi britanik “The SUN”. Lojtari më i shtrenjtë në botë së bashku me shokun e skuadrës tek Paris Saint-Germain, Dani Alves kanë dhuruar spektakël në dhomat e zhveshjes […]

Continue Reading

Ky është formacioni i Shqipërisë përballë Lihtenshtejnit

Trajneri Christian Panucci ka zhvilluar disa prova në formacionin e kuqezinjve, ku befasia më e madhe mban emrin e Ansi Agollit që rrezikon vendin e titullarit në krahun e majtë të mbrojtjes. Gjatë seancës së vetme të zhvilluar dje në “Selman Stërmasi”, Christian Panucci u ka shpjeguar lojtarëve të tij disa lëvizje taktike. Është e […]

Continue Reading

Nga Edmond Arizaj/ A ta dhjes pak dhe unë atdheun?

Jo se po marr leje. Në fakt askush nuk merr leje, as të paktën në ndërgjegje. I referohen Konicës, edhe përpiqen t’i ngjajnë beut. Por nëse Konica do ishte gjallë, jam i sigurtë që do kishte vrarë veten. Nga gjithë çka shkruar për shqiptarët, si ato ciniket, si mllefet, si inatet dhe shpirtëroret, atij i […]

Continue Reading

Carlo Bolino turret kundër Ramës: Po na rjep me taksa. Këtë nuk e bëri as Berisha

Carlo Bolino, një botues që njihet si mbrojtës i qeverisë Rama, sot ka shpërthyer kundër qeverisë së tij dhe më konkretisht ndaj ministrisë së Kulturës. Sipas asaj që ai shkruan në gazetën e tij, “Shqiptarja.com” është marrë një vendim  “i fshehtë” gjatë muajit Gusht, kur të gjithë ishin me pushime, në favor të katër OJF-ve […]

Continue Reading

Agim Xhafka: Loti

Njeriu qan shumë herë gjatë jetës. Nga dhimbjet,prej humbjeve,nga aksidentet,nga zhgënjimet. Qan prej dashurisë së pafat,gëzimeve të mëdha,befasive,frikës,ankthit,…Por kokrra më e madhe e lotit i del prej turpit. Lot i madh,i rëndë dhe i lagur deri në palcën e vet. Lot i njomur,qull. Një ngashërim të këtij lloji kam jetuar shumë e shumë vite më […]

Continue Reading

Nurgül Yeşilçay hedh në gjyq kompaninë për ‘Fate të Kryqëzuara’

Aktorja e dashur Nurgül Yeşilçay  ka hedhur në gjyq kompaninë e produksionit të serialit “Fate të Kryqëzuara” për një shumë të konsiderueshme parash të pashlyera. Aktorja e njohur në Shqipëri për rolin e Gylserenit pretendon se nuk është paguar ende nga “Endemol Shine Turkey”, kompani e cila shpalli falimentimin në muajin korrik, për pjesën që […]

Continue Reading

Kërcënohet Artan Fuga/ Ja mesazhi kërcënues

Pas bërjes publike të një letre dërguar Drejtorit të Akademimisë së Shkencave ku rendiste problemet e këtij institucioni, dhe që për Fugën po shkon drejt degradimit, ka marrë një mesazh kërcënues. Ai shkruan se pasi kërkoi transformimin e Akademisë së Shkencave me anë të një letre publike,  i është kërkuar që të mbyllë gojën ose […]

Continue Reading

Rama: Të konfiskohet çdo pasuri e pajustifikuar

Task Forca  kundër kultivimit të kanabisit në vend ka raportuar paraditen e kësaj të mërkure ka raportuar në Zyrën Operacionale të Situatës. Në këtë takim kanë marrë pjesë  zv/ministrja e Punëve të Brendshme, Drejtuese e Task Forcës Antikanabis, Rovena Voda; drejtues të lartë të Policisë së Shtetit, kryeministri Rama, e të tjerë.  Shefi i qeverisë […]

Continue Reading

Makinat luksoze/ Sekuestrohen 4 të tjera në Elbasan

Policia së Elbasanit ka vijuar zbatimin e plan–operacionit “Summer 2017”  duke sekuestruar makina luksoze të vjedhura në vendet e Europës, të cilat janë futur në Shqipëri dhe u është falsifikuar numri i shasisë. Mjetet e bllokuara janë të markave të ndryshme: 1 – Mini Cooper 2 – BMW 3 – BMW 4 – AUDI Këto mjete, dyshohet të jenë […]

Continue Reading

Ja kush janë 4952 punonjësit që rrezikojnë vendet e punës në çdo Ministri pas bashkimit të tyre.

Reforma radikale në strukturat qeveritare, e cila do të zbatohet në ditët dhe javët e para të qeverisë ‘Rama 2’, konsiston në krijimin e një administrate të vogël, eficente dhe profesionale, sipas motos (më shumë dhe më mirë me më pak). Me shkrirjen e Ministrisë së Transportit dhe Infrastrukturës, e cila do të funksionojë si […]

Continue Reading

Nga Bislim Ahmetaj/ O shqiptarë: Problemi i problemeve është Rama dhe jo Ruçi!!!

“Ujku,ujku po çakalli po ban kërdinë.” Ka ditë e si duket përgjatë gjithë kësaj vjeshtë krye temë e debateve politike nëpër rrjetet sociale, nëpër media të shkruara dhe elektronike , nëpër kafe dhe nëpër parqe do të jetë Gramoz Ruçi, i nominuar nga Edi Rama si Kryetar i Kuvendit të Shqipërisë. Për elaboratin e politikës […]

Continue Reading

Nga Abi Malltezi/ Import plehrash me shumicë. A i meritojmë?!

IMPORT PLEHRASH ME SHUMICE – A i meritojme? Dy lajme te djeshme qe tregojne shume per (i) importin e plehrave, (2) korrupsionin e shfrenuar dhe (3) antiligjshmerine. 1- Tirana hyn ne nje megaafere te dyshimte 130 milione euroshe pa plan, pa vleresim mjedisor, dhe me 6-fishin e sasise se mbetjeve qe prodhon. Pra, merr taksat […]

Continue Reading

Nga Fatmir Ali Guda/ KONTAKTI DHE MOTIVIMI I ÇDO DEMOKRATI, RRUGA E PREMTUAR E LULZIM BASHËS DREJT FITORES!

Lulzim Basha i ka përcaktuar qartë të gjitha piketat e opozitës në betejën ndaj atij, që ai e ka konsideruar si pushtet të Edi Ramës, blerë me paratë e drogës dhe krimit më 25 Qërshor 2017. Cilido që ka qënë i vëmëndshëm, tek momenti i shpalosjes së platformave të dy kandidatëve në garën e 22 […]

Continue Reading