Nga Mimoza Hajdarmataj/ Edi Rama na tregon ‘fajtorët’

Hashashi???? Fajin e kanë punonjësit e policisë së inkriminuar. Shëndetësia???? Fajin e kanë drejtorët e pisët të spitaleve. Hipoteka???? Fajin e kanë kryeregjistruesit. Legalizimet??? Fajin e kanë drejtorët e ALUIZNI-t. Informaliteti???? Fajin e kanë drejtuesit e hetimit tatimor. Uji, energjia??? Fajin e kanë shpërdoruesit. Siguria rrugore???? Fajin e kanë drejtuesit e automjeteve. Po Bujqësia??? Siguria […]

Continue Reading

Ja drejtorët e spitaleve që Rama i shkarkon direkt nga rruga dhe pa asnjë kompetencë.

Edi Rama u kërkoi dorëheqjen disa prej drejtorëve të spitaleve në vendin tonë. Rama u shpreh se brenda 24 orëve ata duhet të japin dorëheqjen, pasi puna e bërë prej tyre nuk ishte aspak e mirë. Lista e drejtorëve të spitaleve që duhet të japin dorëheqjen brenda 24 orëve sipas kërkesës së kryeministrit: 1. Drejtori […]

Continue Reading

Nga Valbona Mezini/ Me përrallën kapeni hajdutin, nuk gënjen dot më, as të madh e as të vogël në këtë vënd.

Kryeministri ka mbledh drejtoret e spitaleve dhe po na mbush mendjen se jane pis shume pis spitalet. Po ç’na thua o ditezi. Ç’po na tregon ? Perrallen e nje nate vere ? Neve qe e kemi hequr ne kurriz deshtimin tend per te bere reforma qofte edhe ne shendetsi. Qe i kemi çuar me kembet […]

Continue Reading

Ja deputetët që kanë makinat më të shtrenjta dhe ato me makina më të lira

Referuar deklaratës së pasurisë, dorëzuar pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, deputeti i LSI, Agron Çela, vetëm për vitin 2016, rezulton se ka blerë tre makina. Njëra prej tyre, në emër të bashkëshortes, Belma Çela, ka kushtuar 147 mijë euro. Ndërsa deputeti i Partisë Socialiste, Sadri Abazi, gjatë vitit 2016, ka […]

Continue Reading

Nga Artan Fuga/ Buzëqeshje kosovarësh në rrugën e plazhit, Durrës!

E njoh psikologjinë e njeriut që vjen për punë ose pushime larg vendlindjes së tij. Qoftë edhe kur vjen kosovari në vend të tij në territorin e Shqipërisë. Psikologjia e njeriut nuk shfaqet te fjalët, por te gjuha e trupit. Te lëvizja. Kur eci me veturë rrugës së plazhit bëj kujdes që sidomos individëve burrë […]

Continue Reading

Arratisen dy shqiptarë nga një burg i Romës në Itali/ Foto

 Këta janë dy shqiptarët e arratisur nga burgu në Romë këtë të diel. Ata janë arratisur nga burgu i Civitavecchia-s në Romë, rreth orës 14. Të dy, thotë Angelo Urso, sekretar i burgut, teksa ishin duke ecur në oborr, kanë kaluar gardhin rrethues. Më pas janë kacavjerrë duke arritur të kalojnë murrin rrethues të burgut, […]

Continue Reading

Ballist Morina ekstradohet në Serbi/ Ja dokumentet e gjykatës Kroate

Ismail “Ballist” Morina, i njohur për ngritjen e dronit në Beograd më nëntor të vitit 2015, vazhdon të jetë pas hekurave në Kroci, aty ku qëndron i ndaluar prej afro një muaji. Nga informacionet e fundit që disponon Opinion.al të siguruara nga gazetari Dritan Laci, Morina ka dalë tri ditë më parë në gjykatën e […]

Continue Reading

Sjkarkimet tek LSI/ Reagon Vasili: Hakmarrje e Veliajt!

Një ditë më parë, kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj shkarkoi nga detyra 3 zyrtarë të bashkisë nga radhët e LSI. I ftuar në studion e lajmeve të “Neës 24” përballë gazetarit Bledian Koka, Vasili tha: “Shkarkime të tilla hakmarrëse të provincializmit të thellë i shohim sot, i kemi parë edhen në vitin 2013, kur […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi/ Rritja e çmimit të ujit nga Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës nuk ka të drejtë të ngrejë çmimn e ujit sepse “Uji ” si mall është monopol i shtetit si pasuri kombëtare.Ai nuk është një mall që e ka bashkia. Kshilli bashkiak pavarësisht se është një organ kolegjal vendimmarrës nuk ka të drejtë të vendosë për mallra apo shërbime që nuk i ofron […]

Continue Reading

Nga Agim Xhafka/ Katër Erionë dhe një Veliaj

Sot u ktheva nga Ohri drejt Orikumit. Në mëngjes sapo i thashë mirëutakofshim recepsionistit të hotelit.më ze rrugën një makinë e Shqipërisë. Bëhu pak më anash,i thashë ,sa të kaloj. Më pa sikur isha vrasësi i babait të tij. Mos bëj fjalë,të lutem,më tha gruaja. Po zjeja,por heshta. Prita e pas plot 6 minutash erdhi […]

Continue Reading

Shpërthen Julian Sinanaj i dënuari me burgim të përjetshëm/ Një deputet e vrau gjyqtarin Konomi

Gjyqtari Skerdilaid Konomi u vra nga deputetë e njerëz me pushtet. U vra nga njerëz që dalin përditë në ekrane”. Deklarata tronditëse është pohuar dje nga ana e Julian Sinanajt, të akuzuarit si vrasës me pagesë, njëkohësisht bashkëpunëtor i drejtësisë në procesin gjyqësor ndaj “bandës së tritolit” në Gjykatën për Krimet e Rënda. Rrëfimi “bombë” […]

Continue Reading

Nga Bledi Kasmi/ Një test për LSI

A do të kalojë vendimmarrja politike e LSI përmes arrestimeve të Ramës? Një nga kandidatët për deputetë të LSI në Tiranë është arrestuar dje. Si drejtor i Aeroportit fantazmë të Kukësit ai kishte paguar në mënyrë fiktive 70 punonjës gjatë fushatës elektorale. Një shkelje hapur e ligjit me qëllim ndikimin në fushatë elektorale. Pak kush […]

Continue Reading