Nga Enver Bytyçi/ Edi Rama “do të bëjë shtet”?! Ky është premtimi i vetëm i tij. Por çfarë shteti?

Aktualitet Analize Te tjera

Ky është premtimi i vetëm i tij. Por çfarë shteti?

Drejtohuni memories:

1. Shtetin e shout!

2. Shtetin e fasadave!

3. Shtetin e kazinove!

4. Shtetin e kanabisit!

5. Shtetin e sistemit TIMS te prishur kur nga Shqiperia dalin kriminelet si Arben Frroku!

6. Shtetin e deputeteve kriminele qe me nje te luajtur te syrit nga ana e Rames dhunojne ne parlament koleget e tyre opozitare!

7. Shtetin e Gestapos se OSHE-se, me rreth 40 mije te burgosur ne nje vit! 8. Shtetin e eskobarit ne liri!

9. Shtetin e koncensioneve per miqte e tij!

10. Shtetin e korrupsionit te pakontrolluar!

11. Shtetin e pastrimit te parave!

12. Shtetin e spastrimeve politike! 13. Shtetin e shtabeve te propagandes, te emertuar “PIAR”.

14. Shtetin e bunkereve!

15. Shtetin e muzeve te nentokes se miqve te tij te implikuar me mafien italiane!

16. Shtetin e pleherave!

17. Shtetin e Sajmir Tahirit dhe Ilir Beqjas!

18. Shtetin e lobeve te universiteteve private!

19. Shtetin e investimeve diskriminuese! 20. Shtetin e favoreve per oligarket e Rilindjes!

21. Shtetin e batutave!

22. Shtetin e diplomacise se karficave ose te “bashkim-vellazerimit” te kohes se Tito-Hoxhes!

23. Shtetin e avioneve dhe pistave te droges!

24. Shtetin e Habilajve dhe makines se droges ne pronesi te ministrit te brendshem!

25. Shtetin e Gjusheve te betonit e te dhunimit te trashegimise kulturore!

26. Shtetin e dhunimit te te drejtave te punetoreve!

27. Shtetin e gjobave si mjet per gjoja ndertimin e shkollave!

28. Shtetin e fyerjeve dhe diskriminimit krahinor!

29. Shtetin e lirimit te krimineleve dhe kapove te bandave nga burgjet!

30. Shtetin e shpenzimeve qindramilioneshe per jeten e luksit te qeveritareve!

31. Shtetin e dhunes mbi qytetaret e varfer qe jetojne me 45 euro ne muaj ndihme sociale!

32. Shtetin e tarifave te larta per studimet ne universitetet publike!

33. Shtetin e dhunes kunder pushteteve te pavarura!

34. Shtetin e kapjes se mediave! 35. Shtetin e mashtrimeve pa kufi!

36. Shtetn e rritjes se cmimeve ose shtetin e cmimeve me te larta ne rajon e ne Europe!

37. Shtetin e pagave diskriminuese ne te gjithe sektoret, sidomos per stafet akademike!

38. Shtetin e pensioneve qesharake, qe nuk mjaftojne as per ilaçet e te semureve kronike ose per pagesen e energjise elektrike!

39. Shtetin e skandaleve te perditshme, vetevrasjeve dhe krimeve makabre!

40. Shtetin e …. njemije rekordeve te zeza! Kush ka vetem pak memorie ne keto kater vite, do te kuptoje se cili eshte shteti i Edi Rames dhe cili eshte modeli i ketij shteti! Vetingu e reforma ne drejtesi eshte maska!

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?