Partia Demokratike dega 7 në Tiranë, me anë të një reagimi hedh poshtë lajmet e përhapura në media, se anëtarësia e PD-së në këtë degë ka kërkuar shkarkimin e Bashës.

Partia Demokratike dega 7 në Tiranë, me anë të një reagimi hedh poshtë lajmet e përhapura në media, se anëtarësia e PD-së në këtë degë ka kërkuar shkarkimin e Bashës. PD-ja sqaron se këto deklarata bëhen nga eksponentë jashtë PD-së dhe shton se këto janë lojëra të Kryeministrit Rama në mediat e tij. Reagimi i […]

Continue Reading

Po qe djalë të na rrojë, po qe çupë t’ju rrojë

Po qe djale…te na rroje Po qe cupe…tju rroje Basha gaboi… Dhe jo per te paren here.. Krijoi nje marredhenie, te mbyllur vetem me nje grup njérezish.. As pyeti..as denjoi te pyeste strukturat.. I vetmi gabim i tij. Por… Ne cilen kohe jane pyetur strukturat…? Ne kohen e Topallit, Patozit…apo Bregut? Dhe ata, qe kane […]

Continue Reading

Djali Rexhep Mejdanit, është emëruar Drejtor i Shërbimit të Brendshëm të burgjeve nga Ministri Demokrat. Mbaruan demokratët?

Denion Mejdani, djali i ish-presidentit të Republikës, Rexhep Mejdani, është emëruar Drejtor i Shërbimit Kombëtar të Brendshëm të burgjeve. Emërimi i tij në këtë detyrë është bërë nga Ministri i Drejtësi, Gazment Bardhi. Deri në vitin 2013, Mejdani ka mbajtur postin e Drejtorit të Anti-Kontrabandës, por u shkarkua me ardhjen në pushtet të socialistëve.

Continue Reading

Nga Fatmir Ali Guda/ Pse ishët e PD nuk kanë më syfet të bëjnë sikur iu dhëmb partia!?

Doemos që zanafilla e gjithë ciklonit anti-Basha, nuk duket të jenë as parimet as meraku i disave mbi fatin e PD, por rasti më i mirë për të nxjerrë dufin dhe larë hesapet ndaj lidershipit që guxoi të bënte një përmbysje të shumëpritur të kastës së vjetër në ekipin parlamentar. Rezultati aspak pozitiv i zgjedhjeve […]

Continue Reading

Blushi/ Të krijojmë FRONTIN E MADH kundër së keqes

Ben Blushi, një nga kritikët me të mëdhenjë të Edi Ramës, shprehet se zgjedhjet u blenë nga droga dhe mafia e Rilindjes nën hundën e bllokuar dhe të mikluar të Lulzim Bashës. Gjithçka u krye në përfeksion mafioz nga bandat e Rilindjes, thekson Blushi për “Albanianews1.al. Nëse Lulzim Basha mbetet një naiv i lindur apo […]

Continue Reading

Këshilla e Arian Galdinit për PD: E vetmja mënyrë për tu ripërtërirë është bashkimi rreth vlerave, jo rreth llokmave.

Pedagogu Arian Galdini ka leshuar nje tjeter mesazh per demokratet sot, nisur nga debatet e nxehta qe kane plasur ne PD. Nepermjet nje statusi ne facebook, pedagogu Arian Galdini keshillon sesi duhet te kuptohet periudha postzgjedhore nga demokratet. Ja edhe statusi i plote i Arian Galdinit ne profilin e tij ne facebook: Disa te verteta […]

Continue Reading

Paskal Milo/ Më kërkuan lekë për vota, ja si u blenë zgjedhjet

Paskal Milo i ftuar në “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, tha se në të gjitha takimet në disa zona të Tiranës, njerëzit i kanë kërkuar para në këmbim të votës. Ish aleati i ramës tha se zgjedhjet blihen me thasë parash duke sjellë këtu rastin e Dibrës ku një njeri që ka para […]

Continue Reading

Nga Artan Fuga/ Jo ‘betejë’ mes humbësve dhe humbësve! –

Kushtetuta që kemi ka sjellë degradimin politik, degjenerimin e sistemeve qeverisëse, autoritarizmin dhe përjashtimin e qytetarit nga pjesëmarrja. Kur dikush thotë sot se çdo kërkesë për ta ndryshuar këtë kuadër kushtetues me një model tjetër, pra me një “republikë të re”është “kërkesë marksiste”, sikurse ndodhi te emisioni i z. Ylli Rakipi, “Të Paekspozuarit”, atëhere kupton […]

Continue Reading

Lirohet edhe një tjetër anëtar i Bandës së Durrësit. Ja emri

Pas kreut të saj, Lulzim Berisha, Gjykata e Lartë ka liruar edhe anëtarin tjetër. Bëhet fjalë për Indrit Taullain, i cili është liruar nga gjykata me arsyetimin se duhej që të trajtohej në shtëpi, për shkak të një sëmundje që ka. Taullai ishte i dënuar me 25 vite burg për akuza të rënda, si trafik […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi/ Dorëheqja e Bashës

Mid’hat Frashëri ka qenë njeriu që themeloi institucionin e dorëheqjes kur ishte ministër i qeverisë së Ismail Bej Qemalit.Dorëheqja është një akt moral me dy plane ,e cila bëhet për të ruajtur ose krijuar rekorde institucionale dhe personale.Pra që të arrish tek dorëheqja kërkon një analizë që vendos një ekuilibër midis arsyes dhe emocionit.Vijmë në […]

Continue Reading

Nga Besnik J Aliaj/ Ende shpresoj tek arsyeja

Une ende shpresoj tek arsyeja se neser gjerat mund te jene me mire! Logjika “humbesit te ikin” qartesisht nuk funksionoi per PD! Leksioni i madh eshte bashkepunimi! Ne keto rrethana teper specifike une ende besoj tek nje UDHEHEQJE KOLEGJALE e PD-se per 6 muaj, me 5 figura te besueshme dhe gjitheperfshirese te te gjithe grupimeve […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku/ Debati dhe shthurja

Ngjan e njejta gje por jane gjera te ndryshme. Perdoren te njetat argumente por per qellime te ndryshme. Zhvillohet nga te njejtet aktore por me motive te kunderta. Pershkohet i njejti proces por me destinacion te ndryshem. Çfare po ndodh sot perreth Partise Demokratike por Jashte saj eshte tipikisht nje situate shthurje. Individe e grupe,pastaj […]

Continue Reading

Nga Basir Çollaku/ Lulzim Basha, zgjedhjet dhe Sigurimi i Shtetit

Unë kam qenë dhe jam një kërkues i hershëm i hapjes së dosjeve te sigurimit të shtetit, duke bërë shkrime të shumta. Kjo, sepse në dhe për politikën shqiptare, drejtesi e media, ky ështe një kontrollues, udhëzues, ndikues, me përmasa tej të zakonshmes për 27 vitë, me demek pluralizmin tonë. Shpesh më është dukur iluzion, […]

Continue Reading