Nëse një çift puthet nën urë, do të gëzojë dashurinë dhe lumturinë e përjetshme/ Foto

Kuriozitete

Venecia ka një koleksion mbresëlënës të urave të njohura për arkitekturën më të mirë. Më e famshmja prej tyre është Ura e Psherëve, e ndërtuar në vitin 1600.

Projektuar nga Antonio Contini, ura kalon në  Rio di Palazzo, duke lidhur Burgun e Ri në dhomat e gjykatës, që ishin pran pallatit piktoresk Doge.

Bërë prej guri të bardhë, kjo urë shtrihet lart mbi kanalin dhe është 10 metra e gjerë.

Megjithëse kjo urë lidhet më së shumti me romancën, historia në lidhje me origjinën e emrit të saj “Ura e Psherëve” ose “Ponte di Sospiri” në italisht, nuk ka ndonjë domethënie romantike.

Siç thotë një nga legjendat, të burgosurit ecnin nëpër urë në rrugën e tyre drejt ekzekutuesit, ose mbrapa në qelitë e tyre.

Pamja nga ura ishte pamja e fundit e Venedikut dhe psherëtimat e tyre të dëshpërimit dhe depresionit janë ato që i kanë dhënë emrin e  famshëm të urës.

Me një vëzhgim të afërt të dekorimit  të saj të jashtme, mund të vërehen shumë skulptura, nga të cilat kryesisht fytyra të zemëruara dhe të trishtuara. Vetëm një nga fytyrat duket të ketë një shprehje të lumtur, dhe besohet se kjo skulpturë e veçantë është kujdestari i urës.

Ura e Psherëve mund të shihet nga Ura e Kanonës dhe Ponte Della Paglia ose duke lundruar poshtë saj në një gondolë, që është mënyra më e shpeshtë dhe më e preferuar e turistëve për të vëzhguar infrastrukturën dhe dekorimin e saj.

Pa dyshim, çifte janë mysafirët më të shpeshtë që lundrojnë nën urën në një gondolë(varkë) për shkak të një legjende tjetër të përjetshëm.

Çiftet besojnë se nëse ata puthen ndërsa kalojnë  nën urë në perëndim të diellit, pasi këmbanat e Kampanjës së Shën Markut të kënë rënë , ata do të gëzojnë dashuri dhe lumturi të përjetshme.

Ura ka qenë një frymëzim për ndërtimin e disa urave ndërkombëtare me strukturë të ngjashme si në Angli, Amerikë, Suedi, Gjermani dhe Skoci.

Pavarësisht nga të gjitha urat me një arkitekturë të ngjashme në të gjithë botën, Ura origjinale e Psherëve do të mbetet gjithmonë si një nga monumentet më të bukura të Venecias dhe gjithashtu një nga atraksionet më të njohura midis turistëve, veçanërisht çifteve./O.M

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?