Shkrime

Nga Arian Galdini/ Dy fjalë për mosmarreveshjen e sotme.

 
 SHBA dhe BE e duan Shqiperine dhe i duan shqiptaret. Edhe ne shqiptaret, jemi pamedyshje kombi me perendimdashes ne bote. Nuk ka fare, ose ka shume pak njerez ne kete vend qe nuk e duan Perendimin si Aspiraten me te madhe kombetare per shqiptaret. Qe kur ka ardhur ne pushtet Rilindja, ka ndodhur nje fenomen i trishte dhe i pandershem propagandistik, kulturor, social dhe politik. Plani liganak i Edi Rames per te asgjesuar Opoziten dhe cdo ze kunder apo ndryshe, ka sajuar kete kinse perplasje te madhe te Opozites me Perendimin, madje ka shkuar deri ne shpallje te kesaj perplasjeje si nje qendrim antiperendimor te Opozites. Me vjen keq, por asgje te vertete nuk ka ketu… Fakti qe ne si Opozite jemi ne diskutime e ndoshta pozicione te perballeta me qendrimin e Perendimit, eshte deshmi e afrise qe ne si Opozite kemi me Perendimin. Vetem me palen qe konsideron si pjese tenden mund te jesh i drejtperdrejte dhe i ashper. Personalisht, jam ne kontakt te vazhdueshem pune e miqesor me disa nga Ambasadoret kryesore te Perendimit ne Shqiperi. I njoh mire e jam ne komunikim te pashkeputur e te pamedyshur me ta. Kam studiuar ne SHBA ne Universitetin e Harvardit me parate e qeverise amerikane. Kam studiuar ne Universitetin e Glasgow me parate e Qeverise se Britanise se Madhe. Kam bere shume trajnime, e jam pjesemarres dhe shpesh edhe organizator eventesh ne Wahsington, Londer dhe Bruksel. Miqte e mij me te mire i kam amerikane dhe britanike. Nuk ka asnje grime, cast, prove, a shkas qe te me levize mua nga properendimorizmi im. E kam shkruar qindra e mijera here se jam Properendimor, Proamerikan dhe Proeuropian. Asgje nuk ma leviz kete perkatesi dhe bindje te thelle. Te vijme te mosmarreveshja e sotme. Nese ne si Opozite, sot do te mbetemi serish ne qendrimin tone te vendosur per ti shkuar deri ne fund kauzess per zgjedhje te lira dhe te ndershme, atehere ashtu u befte. Une vete jam per mosmarreveshje. Une jam qe sot te mos kete marreveshje. Nuk dua marreveshje me Ramen. Une dua perballje me Ramen. E di qe stabilitetistet do te me turren e flasin per paqen, stabilitetin e bla bla bla…. Jo, ky vend ka nevoje per nje perballje finale me te keqen…. Nese sot ka nje rrezik madhor eshte pikerisht, rikthimi i Shqiperise ne statusin e saj gjeopolitik te kohes se pasdaljes nga Traktati i Varshaves…. As Lindje, as Perendim… Rilindja eshte ri-instalim i enverizmit ne kushte te tjera e me nje situate te re gjeostrategjike… Edi Rama nuk eshte me Perendimin e as Perendimi me Edi Ramen… Edi Rama po kerkon statusin e Shqiperise se pas daljes nga Traktati i Varshaves, me ane te te cilit Perendimi fiton nje Shqiperi stabile dhe neutrale, ndersa Shqiperia peson nje autokraci te mafias estetike. Rilindja, ka rinegociuar Projektin Perendimor te Shqiperise, duke e zevendesuar me nje Projekt Neutral. Prandaj i duhej krijuar nje propagande e tille per nje Opozite Antiperendimore…. Une besoj se Opozita duhet te perballet me Edi Ramen qe te fitoje Projekti Perendimor. Sot nuk duhet marreveshje. Sot duhet kumti i perballjes. Opozita te beje si te doje, por une besoj se ne duhet te behemi gati per perballje. Pike.
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania