SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Vasili për Ramën: Kjo qeveri e ka humbur besimin e njerëzve

Petrit Vasili ka deklaruar se Qeveria Rama e ka humbur besimin e popullit dhe nuk ka përjashtuar mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve.

I ftuar në News24, ministri Vasili theksoi se nuk është asgjë e jashtëzakonshme shtyrja e zgjedhjeve dhe për këtë ka precedent në të kaluarën.

“Nuk është ndonjë problem shtyrja e datës se zgjedhjeve. Kjo ka ndodhur edhe në të shkuarën kur ka vullnet politik. Berisha i shtyu zgjedhjet në 2007-ën edhe pse ai i humbi ato, por ama fitoi stabiliteti i vendit”, tha ministri i Drejtësisë.

Sa i përket vettingut dhe reformës në drejtësi, Vasili tha: “Ai që po bllokon arritjen e zgjidhjes së krizës politike duke tentuar të dërgojë zgjedhje pa opozitën, apriori bllokon edhe reformën në drejtësi dhe këto të dyja janë pashmangshmërisht të lidhura. Prandaj bëjmë thirrje që Kryeministri si institucion duhet të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?