SPRINT NEWS ALBANIA

Kulture

Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore. BBC shkruan për Ermonela Jahon

Sopranoja e njohur shqiptare, me famë ndërkombëtare, Ermonela Jaho ka zene vend ne nje edicion special të Radio BBC-se, ne nje artikull te gazetares Albana Kasapi.

Ajo e ka takuar sopranon Ermonela Jaho në Shtëpinë e Operës Mbretërore në Londër.

Me titull “Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore”, Albana flet per sopranon se si nje nga yjet shqiptare me te njohura te muzikes operistike ka prekur tashme edhe skenat boterore.

“Karriera e Ermoneles eshte zhvendosur nga skena modeste e Teatrit Kombetar te Operas dhe Baletit ne Tirane ne disa nga skenat me te njohura boterore”.

Si nisi? Teksa rrefehet, Ermonela thote se ishte 6 vjec kur kendonte per here te pare me femije dhe se nuk e kishte menduar kurre se do te behej nje soprano.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?