SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Zbulohet në Kinë miniera më e madhe e arit në histori me vlerë 22 miliardë miliard $

Kinë ka zbuluar depozitimin më të madh ë arit në historinë modernë, pas gjetjes së  gati 380 toni ar në një minierë.

Ai u zbulua nga minierat e vendosura në rajonin Laizhou-Zhaoyuan në Kinën Lindore, ku gjenden edhe depozitat më të mëdha të arit në vend, me vlerë 22 miliardë miliard dollare.

Sipas “RT”, shtresa e arit në Kinën lindore është më shumë se 2.000 metra e gjatë dhe 67 metra e gjerë. Me kapacitet të plotë, miniera mund të prodhojë ar për 40 vitet e ardhshme.

Njoftimi u bë publik gjatë një konference për shtyp në Pekin të martën, nga grupi  “Shandong Gold”.

Kina ka rezervat e pestë më të mëdha të arit në botë,  pas Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Italisë dhe Francës.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?