SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Rama presion Metës. Fillon takimet me partitë e tjera për koalicion

Edi Rama ka nisur negociatat me partitë e vogla. Në vitin 2013 për zgjedhjet parlamentare ky koalicion pati 37 parti, ndërsa në vitin 2015 në zgjedhjet lokale, koalicioni i majtë regjistroi 39 parti

“Shqiptarja.com” raporton se takimet me kryetarët e partive të vogla janë kryer në zyrën e Ramës në kryeministri dhe përgjithësisht kanë qenë takime personale të kreu të PS-së. Disa prej kryetarëve të këtyre partive kanë përfituar poste drejtuese në administratë, si kryetari i Aleancës Arbnore Kombëtare, Gjet Ndoj i cili ka qenë drejtor i Arkivit të Shtetit, apo Ervin Mete, kryetar i partisë “G 99” është zëvendësministër i kësaj qeverie në sektorin e financave.

Afati i fundit për të dorëzuar në KQZ koalicionin është 19 prilli, kryeministri i vendit ka takuar të gjithë aleatët e koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Evropiane” në vitin 2013 dhe 2015 për të përgatitur ngritjen e koalicionit të ri.

Koalicioni “Aleanca për Shqipërinë Europiane” 2013

1    Partia Socialiste e Shqipërisë                                      PS   Edi Rama

2    Aleanca Arbnore Kombëtare                                        AAK   Gjet Ndoj

3    Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Europiane   ABDE     Valentino Mustaka

4    Partia Ambjentaliste                                                     PA  Nasi Buzheku

5    Partia Ardhmëria Shqiptare                                         PASH  Emin Subashi

6    Partia Bashkimi Republikan Shqiptar                           PBR Zane Llazi

7    Partia Demokrate për Integrim e Prosperitet   P.D.I.P    Halim Seitaj

8    Partia e Çështjeve Shqiptare                                       P.Ç.SH   Bujar Shurdhi

9    Partia e Gjelbër                                                          P.GJ Edlir Petanaj

10   Partia e Punës e Shqipërisë                                       P.P.Sh  Muharrem Xhafaj

11   Partia e Reformave Demokratike Shqiptare P.R.D.Sh     Skënder Halili

12   Partia Unitetit Kombëtar                                             PUK  Idajet Beqiri

13   Partia G 99                                                               G 99 Ervin Mete

14   Partia Komuniste e Shqipërisë                                   PKSH Qemal Cicollari

15   Partia Komuniste e Shqipërisë 8 Nëntori  PKSH-        8 Nëntori Preng Cuni

16   Partia Kristian Demokrate e Shqipërisë                       PKDSH Dhimitër Muslia

17   Partia Lëvizja Demokratike për Ndryshim P.L.D.N       Nikolin Staka

18   Partia Lëvizja për Drejtësi e Shqiptarëve LDSH          Astrit Kosturi

19   Partia Mendimi i Djathte Liberal                                  MDL   Mustafa Lici

20   Partia për Mbrojtjen e të Drejtave të Emigrantëve  P.M.D.E      Ymer Kurti

21   Partia Personat me Aftësi të Kufizuar                         PPAK   Afrim Jeshili

22   Partia Rruga e Lirisë                                                  PRRL Kurt Kola

23   Partia Shqiptare Atdheu                                             PSHA  Kreshnik Osmani

24   Partia Socialpuntore Shqiptare                                    PSP   Ramadan Ndreka

25   Partia Socialiste e Moderuar                                       PSM  Gjergj Koja

26   Partia Socialiste e Vërtetë 91                                      PSV 91  Petro Koçi

27   Partia Toleranca e Re e Shqipërisë                              P.T.R.  Avdi Keci

28   Partia Ligj dhe Drejtësi                                               PLiDr

29   Partia Lëvizja Punëtore Shqiptare                                P.L.P.SH

30   Partia Lëvizja Socialiste për Integrim                           LSI  Ilir Meta

31   Partia Bashkimi për te Drejtat e Njeriut                        PBDNJ   Vangjel Dule

32   Partia Demokracia Sociale                                         P.D.S   Paskal Milo

33   Partia Social Demokrate                                            PSD   Skënder Gjinushi

34   Partia Aleanca Demokristiane e Shqipërisë  ADK        Zef Bushati

35   Partia Pajtimit Kombëtar                                            P.P.K.

36   Partia Aleanca Popullore                                            AP   Fatjon Softa

37   Partia e Punës e Shqipërisë e Riorganizuar  P.P.SH.R     Marko Dajti

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?