SPRINT NEWS ALBANIA

Kulture

Ndahet nga jeta legjenda e rokut Çak Beri

SPRINGSTEEN BERRY

Termi ‘legjendë’ është përdorur e abuzuar për shumë muzikantë gjatë dekadave, por të paktë janë ata që e meritojnë sa Çak Beri. Angus Jang, kitaristi i AC/DC thotë se kopjoi kërcimin ritmik në skenë direkt nga Beri. Ai u bë sinonim i revoltës kulturore të adoleshentëve në vitet 1950; vargjet e tij plot imazhe seksuale e sensuale kapnin epshet e moshës adoleshente, ndërsa muzika ritmike ishte nje amalgamë e muzikës Kantri, Bluz dhe Rithm, që kishte filluar të quhej ‘rok en roll’. Shumë shpejt ethet e rokut kapërcyen Atlantikun, mbërthyen Britaninë dhe roku do t’i përkiste botës.

Ai ishte simboli i artstit amerikan: krijues, rebel, kërkues dhe frymëzim që ‘infektoi’ grupe artistësh që nga Bitëls, Rolling Stones, Slash, Leni Krevits.

 


Ndahet nga jeta legjenda e rokut Çak Beri

Çak Beri u nda të shtunën nga jeta në qytetin e lindjes, Seint Luis të Mizurit në moshën 90 vjeçare.

Chuck Berry 1926-2017 - STAR MAX Collection

Chuck Berry 1926-2017 – STAR MAX Collection

SPRINGSTEEN BERRY

CHUCK BERRY

CHUCK BERRY

Obit Chuck Berry

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?