SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Kur bëhet fjalë për lidhje të gjata, femrat kërkojnë meshkuj me mjekër të plotë.

Sipas një studimi të publikuar në Journal of Evolutionary Biology, gratë tërhiqen më shumë nga meshkujt pa mjekër kur vjen puna tek lidhjet afat – shkurtra, por kur bëhet fjalë për lidhje të gjata, ato kërkojnë meshkuj me mjekër të plotë.

Studiuesit pyetën 8500 femra, në mënyrë që të përcaktonin si ndikon tërheqja fizike në gjetjen e partnerit. Atyre iu dhanë disa foto origjinale dhe më pas i modifikuan për të ndryshuar fytyrat e tyre nga të rruara, në mjekra të plota.

Ata ndryshuan gjithashtu dhe harkun e vetullave të tyre, mollëzat dhe formën e mjekrës, në mënyrë që të dukeshin pak ose shumë mashkullorë.

Femrat gjykuan se fytyrat e meshkujve pa mjekër ishin më pak tërheqëse.

Studiuesit dolën në përfundimin se mjekra është shenjë pjekurie dhe që tregon se mashkulli është dominues në shoqëri.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?