Aktualitet

Njihuni me atdhetarin Haki Kodra

Haki Kodra
Lindur në Dibër, më 1921.nga nje familje atdhetare dhe intelektuale
Kryen studimet e larta ekonomike ne Universitetin e Zagrepit Kroaci
Njohes i 6 gjuheve te huaja
Duke qene atdhetar dhe me probleme me qeverine serbe ,vendoset ne Tirane ku punon ne administraten shteterore
Pas luftës u mor me tregëti
Arrestuar me 20 shkurt 1951
Nuk pronoi asnje akuze te trilluar nga sigurimi i shtetit
Pushkatohet me 26.02.1951, me hedhjen e “bombës në Ambasadën Sovjetike”.
Familjen ja internuan duke qendruar per me shume se 43 vjet

Fotografia e Gjenocidi Komunist Ne Shqiperi

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?