Nga Rita Filipi: DEBATI PER AGOLLIN DHE LETERSINE E REALIZMIT SOCIALIST

Kulture

Letersia moderne shqiptare qe filloi me shkrimtaret te cilet kishin vetedije perendimore si Konica, Koliqi, Noli, Kuteli, Poradeci, Migjeni etj, stopoi per gjysem shekulli me instalimin e metodes se realizmit socialist. Dritero Agolli ne disa vepra te tij i kapercen kufijte e kesaj metode duke u bere nje nga poetet me popullore per shkak te poezise komunikuese, te thjeshte ku ndihet dilema dhe dobesia njerezore si guxim krijues…por himnizimi i kesaj menyre te shkruari shnderrohet ne ideologji dhe politike, pasi i mban larg shijet e lexuesit shqiptar nga rrymat moderne ne poezi, ku nje nga perfaqesuesit me te rendesishem te poezise shqipe eshte Martin Camaj…po keshtu ne kohen e diktatures jane lene ne hije lirikat e mrekullueshme te poeteve te burgosur apo te pushkatuar si ato te Bilal Xhaferrit, Zef Zorbes, Frederik Reshpjes, Vilson Blloshmit e Genc Lekes apo proza e Musine Kokalarit, Kasem Trebeshines etj., qe sjellin nje imazh e strukuture gjuhe simbolike, si dhe reflektime te subkshiences ne letrat shqipe.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?