Po sikur Dritëroi të vdiste në vitin 1985?

Analize

Shkrimtari, Dritero Agolli, njihet si nje nga shkrimtaret e realizmit socialist i cili gjate gjithe jetes se tij i shkroi partise dhe Enver Hoxhes. Jane te shumta poezite kushtuar diktatorit, por ajo qe mbetet ne mendjen e shume njerezve, eshte poezia e tij direkt pas vdekjes se njeriut me te poshter te Shqiperise.

Falmë, Enver, që frymë dot s’të dhashë
Nga kjo frymë e gjallë e gjoksit tim!
Zemrën time do ta nxirrja jashtë
Të ta jepja Ty me ngazëllim!

 

Duke iu referuar ketyre vargjeve te shkrimtarit komunist dhe sikur Zoti(larg qofte) te kishte plotesuar deshiren e Agollit, sot nuk do vdiste ai, por Hoxha. A e mendoni si do te ishte shqiperia, sikur sot te vdiste diktatori dhe  fryma e Agollit te kishte vdek ne 1985?!

-Sprint.al

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?