Nuk ndalen akuzat nga SHBA për Ambasadorin e tyre në Maqedoni.

Rajoni

Mike Gonzalez, një studiues në Fondacionin Heritage, ka vazhduar të kërkojë sqarime lidhur me Amasadorin e SHBA’së në Maqedoni, i cili është i përfshirë në disa shkrimet se ka marrë fonde prej George Sorosit dhe ka ndihmuar në lidhjen e koalicioneve ndërmjet partive islamike dhe atyre që janë ish-komunistë

Gonzalez, që ka qenë komentaror dhe redaktor i cili ka raportuar nga Azia, Evropa, dhe Amerika Latine, ka akuzuar Ambasadorin e SHBA’së në Maqedoni se “është duke u përpjekur t’i largojë përkrahësit e fortë pro-amerikanë, pro-kapitalistët koalicionin VMRO-DPMNE, e cila në fakt fitoi shumicën e votave në zgjedhjet e 11 dhjetorit”.

Ky tekst është publikuar më 3 shkurt në “The Daily Signal”. Gazeta Express e sjell të përkthyer në gjuhën shqipe.

Shkrimi i plotë – Mike Gonzales

Maqedonia ka një popullsi më të vogël se Queens dhe është përafërsisht e madhe me territor sa Vermonti. Ajo është e mbërthyer në Ballkanin Jugor, midis një Greqia armiqësore dhe ndonjëherë nganjëherë nga një Shqipëri dhe Bullgari revanishte. Nuk është qendra e universit.

Pra, pse disa anëtarë të Kongresit janë duke e pyetur ambasadorin tonë maqedonas, Jess Baily, të shpjegohet se pse u soll si ngacmues sovran i vendit, duke i shtyrë partitë politike në formimin e një  koalicioni “kuq-gjelbër” në mes të së majtës dhe partitë e bazuara në Islam?

Dhe a është e vërtetë, ata gjithashtu duan ta dinë, nëse ambasadori ka vjedhur paratë e qeverisë për të themeluar grupet nga aktivisti i krahut të majtë të miliarderit George Soros?

Anëtarët e Kongresit dhe Senatit, ia kanë dërguar letrat e tyre ambasadorit tonë në Shkup, më 17 janar dhe i kanë dhënë atij 2 javë që t’iu kthejë përgjigje. I emëruari i Obamës nuk është përgjigjur ende, edhe pse i kam pyetur edhe Departamentin e Shtetit dhe ambasadën e tij, Departamenti nuk arriti të bie në kontakt me një kongresist për t’i treguar atij se po pritet përgjigjja.

Por, gjërat kanë shkuar për të keq pasi seancat e Kongresit dhe delegacionet e Kongresit në këtë vend të vogël ballkanik, janë duke u parashikuar. Anëtarët e Kongresit kanë arritur që edhe në administratën Trump të bëjnë hulumtime të tilla.

Tony Perkins, presidenti i vlerave pro-tradicionale në Këshillin e Kërkimeve Familjare, ka treguar interesim për këtë çështje. Ai shkroi këtë javë:

“Derisa qëllimet e SHBA’së për Maqedoninë përfshijnë deklarata dashamirëse për të investuar në demokraci, Departamenti i Shtetit filloi ta favorizojë partneritetin me Soros’in, përsëritje e mërzitshme e organizatave në vitin 2012. Këto organizata mund të jenë gjithçka, por jo demokratike. Në vend të kësaj, ata janë shtyrësit e idealeve progresive, të dhunshme dhe radikale në të gjithë Europën”.

Kështu, nën presion, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Mark Tones ka lëshuar një deklaratë mbështetëse për ambasadorin.

“Ambasadori Baily dhe ekipi i tij kanë qenë duke punuar në partneritet me autoritetet e Maqedonisë, si dhe me shoqërinë civile për ta çuar përpara politikën e SHBA’së dhe qëllimet e saj. Departamenti i Shtetit ka besim të plotë në Ambasadën tonë dhe ambasadorin në Maqedoni”, ka thënë Toner.

Pyetjet e republikanëve, Chris Smith, Robert Aderhold, Robert Pittenger, Rany Hultgren, Louie Gohmert dhe Jeff Fortenberry, nga Komiteti i Shtëpisë së Punëve të Jashtme me Mike Lee, ishin shumë të ngjashme.

Gjithashtu ato ishin edhe të vështira, kështu që nuk është e lehtë për ta parë se Shteti dhe ambasada po i zvarrisin gjërat.

“Për fat të keq, nga raporte të besueshme, kemi dëgjuar se gjatë dy viteve të fundit, misioni i SHBA’së në Maqedoni ka ndërhyrë në mënyrë aktive në politikën partiake të Maqedonisë, si dhe formësimin e mjedisit të saj në media dhe shoqëri civile, e që në mënyrë të vazhdueshme po favorizon partitë, mediat dhe grupet e shoqërisë civile të qendrës së majtë, e jo ato të qendrës së djathtë”, fillon letra e Shtëpisë.

Ata gjithashtu kërkojnë ta dinë nëse ambasada nën Baily’n u ka dhënë përparësi mediave majtiste mbi ato konservatore, në dhënien e ndihmës së SHBA’së.

Të dyja letrat gjithashtu pyesin nëse ishte e vërtetë se ambasada jonë “ka zgjedhur Fondacionin Shoqëria e Hapur si një implementuese e madhe e USAID (Agjencia për Zhvillim Ndërkombëtar e SHBA’së), për projekte në Maqedoni?”.

Fondacioni Shoqëria e Hapur është një krijesë e Soros’it që promovon ideologjinë miliardere progresive në mbarë botën. Kritikët maqedonas akuzojnë se që nga viti 2012, ose dy vjet para emërimit të Baily’t, USAID i ka ndarë ndihmën më të madhe Institutit të Shoqërisë së Hapur dhe organizatave jo-qeveritare të drejtuara ose të kontrolluara nga Soros’i. Ata vënë këtë shifër në 5 milionë dollarë.

Komentatori konservator politik maqedonas, Cvetin Chilimanov më tha në telefon nga Shkupi , të premten, se qëllimi i Baily’t ishte formimi i një koalicioni qeverisës në mes të Unionit Social Demokratik ish-komunist dhe dy partive etnike shqiptare, një nga të cilat ishte Lëvizja Besa, e cila ka një komponent të fortë islamik dhe merr mbështetje të vazhdueshme nga Arabia Saudite dhe Turqia.

Me fjalë të tjera, ambasadori është duke u përpjekur t’i largojë përkrahësit e fortë pro-amerikanë, pro-kapitalistët koalicionin VMRO-DPMNE, e cila në fakt fitoi shumicën e votave në zgjedhjet e 11 dhjetorit. /GazetaExpress/

Përktheu në shqip Gazeta Express nga “The Daily Signal”

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?