Ja tre ministrat që u janë bërë video në Santa Quaranta të Balilit

Në një status në “Facebook” Berisha shkruan se, Saimir Tahiri, Damian Gjiknuri dhe Ilir Beqja janë tre ministrat që janë filmuar me të dashurat e tyre te hoteli i Klement Balilit. Berisha i referohet deklaratës së ish-ministrit të drejtësisë Ylli Manjani, dhënë edhe dje për dritare.net, ku tha se ai vetë ka parë videot që […]

Continue Reading

Endira Bushati pyet Olta Xhaçkën: A është dënuar nëna juaj në vitin 1992 për “trafikim qëniesh njerëzore përmes birësimeve”?

Pyetje publike për Olta Xhaçkën, dashuronjësen e zjarrtë të Vetting-ut 1. A quhet Natasha Xhaçka, nëna juaj? 2. A ka qenë gjyqtare në vitin 1992? 3. A është dënuar në vitin 1992 për “trafikim qëniesh njerëzore përmes birësimeve”? 4. Sa vjeçe është nëna juaj? 5. Sa vjeçe ka qenë nëna juaj në vitin 2014? 6. […]

Continue Reading

Frrok Çupi: Pse i bëhet thirrje Ilir Metës për të “rrëzuar veten”?

Ky është momenti i fundit!, prandaj i bëjnë thirrje Ilir Metës, kryetar i LSI. Thirrja është që të rrëzohen “kriminelët”, siç bëri thirrje Havier Hurtado Mira- kryetar i Bashkimit të Forumeve të Djathta të Europës, sot në mes të protestuesve në “Çadrën e Lirisë”. Havier Hurtado Mira dhe  Paul Ziemak- kryetar i Forumit të Rinisë […]

Continue Reading

Qumështit mbron nga rreziku për të zhvilluar kancer të zorrës së trashë.

Konsumimi i rregullt i qumështit mbron nga rreziku për të zhvilluar kancer të zorrës së trashë. Studiuesit amerikanë kanë analizuar të dhëna të pothuajse 500 mijë personave të mbledhura nga studimet e mëhershme. Rezultatet e analizave kanë treguar se personat të cilët konsumojnë 400 ml qumësht çdo ditë ulin rrezikun për 12% për t’u prekur […]

Continue Reading

Mësohet emri i drejtoreshës që pagoi gjobën 10 mijë euro të Fiks-it

Mësohet emri i drejtoreshës që ish-Kryeministri Sali Berisha denoncoi sonte në Facebook. Bëhet fjalë për Bukurie Tali, me profesion mësuesë matematike por dhe e emeruar drejtoreshë në gjimnazin e Fushë Krujës deri në muajin janar ku u shkarkua që ti shpëtonte skandalit. Ajo mbahej si mësuese shumë e mirë, por dhe shumë materialiste që kërkonte […]

Continue Reading

“Bihter” ka festuar 33 vjetorin e lindjes. Uron bashkshortin e saj.

Aktorja turke Beren Saat ka festuar 33 vjetorin e lindjes dy ditë më parë. Këtë ditëlindje bukuroshja e kinematografisë turke e kaloi në shtëpinë e saj mea familjarëve dhe miqve të saj më të afërt. Gjatë mbrëmjes së djeshme Beren, ose siç njihet tek ne me interpretimin e saj në serialin ‘Dashuri e ndaluar’, ‘Bihter’ […]

Continue Reading

Bashkimi Europian: Shqipëria do të humbasi regjimin e lirë të vizave.

Bashkimi Europian ka miratuar një vendim sipas të cilit vende si Shqipëria do të humbasin regjimin e lirë të vizave. Bëhet fjalë për vendet të cilat e gëzojnë tashmë këtë lehtësi por kanë rritur shifrat e emigracionit të paligjshëm drejt vendeve të BE-së. BE ka miratuar draftin final të vendimit i cili do të hyjë […]

Continue Reading

Dy persona të maskuar kanë sulmuar dhe i kanë marrë çantën plot me lekë një kambisti në Korçë

Dy persona të maskuar kanë sulmuar dhe i kanë marrë çantën plot me lekë një kambisti në këtë qytet. Burime nga policia thanë se ngjarja ka ndodhur sot në lagjen numër 18 në Korçë, tek rruga “Petraq Shomo”. Sipas policisë, dy persona të maskuar i kanë dalë në rrugë dhe i kanë vjedhur me dhunë  […]

Continue Reading

Koreja e Jugut: Kim Jong-un ka mijëra ton me armë kimike

Ministri i Jashtëm i Koresë së Jugut, Yun Byung, ka paralajmëruar se Koreja e Veriut ka “mijëra ton me armë kimike” . Ministri e quajti vrasjen e vëllait të liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un në Malajzi si provë të aftësive të armëve kimike të vendit të izoluar. Ai paralajmëroi se Koreja e Veriut […]

Continue Reading

Presidenti Trump ironizon organizatorët e OSCAR. E kishin mëndjen tek unë

Presidenti Trump komentoi performancën e turpshme në fund të çmimeve Oskar duke thënë se kjo tregon se ata të ishin të fokusuar të kritikonin atë dhe jo tek spektakli. “Unë mendoj se ata ishin fokusuar aq shumë tek politika sa harruan të bashkëpunonin së bashku për të shpërndarë cmimet “, ka thënë Trump në një […]

Continue Reading

Artan Fuga: Të mjerë e Zharrëzës, shtrirë në rrugë si indianë në vend që të shkojnë në prokurori!

Artan Fuga, në një shkrim kritik sot në rrjetet sociale, analizon paditurinë dhe frikën e shqiptarëve për të protestuar: “Ne jemi komb frikacakësh”, shkruan ai. Ndër të tjera, ka zgjedhur si shembull grevistët e Zharrëzës, të cilët “shkojnë e shtrihen në rrugë mbuluar me çarçaf si në Indi …në vend që të shkojnë në prokurori e […]

Continue Reading

Nga Aleksander Thoma Rrapi: Ishim te aposionuar pas muzikes se tij.

Ishim te aposionuar pas muzikes se tij. Ishte shume modern ne pjeset qe interpretonte me kitare. Cdo mbremje e shkollave te mesme e kishte ”dobesi” kitaristin e lagjes sime. Ai, ishte dhe nje piktor i shkelqyer. Punonte nen drejtimin e z Shyqo Spahiu dhe te kolegeve Agron Ceno, Seladin Asllani dhe Lavdosh Bojaxhiu ne repartin […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku: Amnezia Rilindase dhe MAGA

Analiste rrogetar te qeverise dhe eksponente te rilindjes,ne fushaten e panikuar anti proteste dhe anti opozite,ngazellejne se kane kapur nje lapsus ne nje nder slloganet e opozites. I jane sulur akronimit MAGA,qe lideri opozites perdori duke permbledhur ate cfare shpreh prej dhjete ditesh ne bulevardin e pushtuar nga qytetaret protestues. Eshte fakt, se MAGA frymezohet […]

Continue Reading

Si e ‘grabiti’ Organizata Politike protestën e banorëve të Zharrzës. Foto/Video

Mediat dhe TV kryesore në vend kanë raportuar të shtunën se protestuesit-marshues të Zharrzës, kanë përzënë kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, ndërsa ky i fundit shkoi për t’i takuar në Bulevard. Por detajet e kësaj historie ka gjasa të jenë keqinterpretuar nga media dhe episodi është përdorur politikisht në favor të qeverisë. Për të […]

Continue Reading

Një film për sopranon shqiptare Ermonela Jaho

Opera Mbretërore e Londrës do të nis xhirimet për një film dokumentar për sopranon shqiptare me famë Botërore Ermonela Jaho. Lajmi është bërë publik në faqen zyrtare të operas (Royal Opera House). “Në qoftë se opera është e re për ju, ose thjesht keni kureshtje, sopranoja Ermonela Jaho do të bëjë më të mirën e saj për […]

Continue Reading

Gafë e rëndë gjatë ndarjes së çmimit Oscar

Gabimisht si fitues u shpall filmi “La La Land”në katëgorinë e filmit më të mirë. Por fitues ishte një film tjetër. Emma Stone fitoi çmimin Oskar si aktorja më e mirë. Aktorja e re amerikane fitoi çmimin Oskar në kategorinë më të rëndësishme – si aktorja kryesore e filmit. Me vetëm 28 vjet, Emma Stone […]

Continue Reading

Nard Ndoka: Vettingu dhe demagogjitë e Edi Ramës

Vettingu dhe e vërteta nuk po takohen në politiken shqiptare, nuk u takuan në Kuvend, as në qeveri, as të ndërkombëtaret, as te tavolinat e vullnetarëve të Ramës! Çfarë e ka penguar Kryeministrin të vendosë drejtësi edhe pa vetting?! Kryeministri sot i ka të gjitha hapësirat ligjore dhe kushtetuese, të hetoje Ilir Beqën për koncesionet […]

Continue Reading

Elvis Rroshit kërkon shtyrjen e seancës. Tallet me të tërë

Avokati i Elvis Rroshi Theodhori Sollaku ka kërkuar shtyrjen e seancës gjyqësore në Gjykatë Kushtetuese për mandatin e ish-kryebashkiakut. Shtyrja e seancës është kërkuar pasi avokati ka deklaruar se është sëmurë. Pas kësaj, trupi gjykues ka shqyrtuar kërkesën për shtyrjen e seancës. Sipas vendimit të marrë, seanca u shty për në datën 7 mars. Elvis […]

Continue Reading

Shkullaku: Veliaj e varros vetingun në Sharrë

Qeveria Rama po e kthen me shpejtësi në karikaturë edhe një argument, relativisht të qëndrueshëm, me anë të të cilit mund t’i kundërpërgjigjej protestës maratonë të opozitës: Vetingun. Teza se opozita po e përdor protestën për të bllokuar vetingun, pavarësisht se PD është e qartë në kërkesën e saj të vetme për zgjedhje të lira, […]

Continue Reading