Kapen 11 kg heroinë në Durrës, pranga 50-vjeçarit rezident në Zvicër

Policia Kufitare parandalon dhe godet rast të tentativës për trafikim të drogave të forta duke sekuestruar 11 kg lëndë narkotike, e dyshuar heroinë në Portin e Durrësit. Një 50-vjeçar, rezident në Zvicër është arrestuar. Shërbimet e Policisë Kufitare Durrës në zbatim të detyrave të përcaktuara në Planin e Masave për rritjen e kontrollit me qëllim […]

Continue Reading

Sadiku, pjesë e formacionit më të mirë të javës në Zvicër

Armando Sadiku është rikthyer të jetë protagonist në kampionatin zviceran. Sulmuesi i përfaqësueses shqiptare, arriti të gjente golin e parë me fanellën e Luganos pas transferimit në janar nga Levante. Sadiku u aktivizua nga minuta e parë në fundjavë, duke gjetur edhe rrugën e rrjetës në minutën e 32-të. 27-vjeçari zhvilloi një ndeshje shumë të […]

Continue Reading

Lojtari shqiptar thyen pankinën me grushta. Ja çfarë thotë Presidenti i tij. VIDEO

Lojtari me origjinë shqiptare Benxhamin Kulolli, i cili luan për Zyrihun në Zvicër, është bërë shumë “viral” pasi ka goditur me grusht pankinën, i pakënaqur nga vendimi i trajnerit për ta zëvendësuar. Mirëpo, trajneri i tij nuk e ka ndëshkuar aspak duke thënë se veprimi i tij ishte thjesht i papërshtatshëm për publikun dhe ai […]

Continue Reading

Gjyqi i rrallë në Zvicër/ Kosovari pranon para Gjykatës se ka përdhunuar 3 herë lopën e fqinjit

Një gjykatë  në See-Gaster në kantonin zviceran të St. Gallen është duke trajtuar një rast pak më të veçantë të një të pandehuri 60-vjeçar, i cili thuhet të jetë nga Kosova. Sipas “tagblatt.ch” ai akuzohet për disa raste, por ngarkohet edhe për keqtrajtim të kafshëve. Mbi të gjitha, akuza e fundit doli të jetë shumë […]

Continue Reading

Merrni pasaportën zvicerane! Kryebashkiakja e Zyrihut u bën thirrje shqiptarëve

40 mijë banorë të qytetit të Zyrichut i plotësojnë kushtet për të marrë shtetësinë zvicerane. Tani kryetarja e qytetit insiston që ata të pajisen me të. Djathi. Orët. Çokollatat. Transporti publik. Shërbimet komunale. Këto janë disa nga përparësitë e shtetit zviceran. Por ndër gjërat më të vlefshme që shpërndan ky shtet për ata që plotësojnë […]

Continue Reading

Dritan Zagani ka publikuar shkresën sekrete të ish-ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani

Ish-shefi i Antidrogës, Dritan Zagani ka publikuar shkresën sekrete të ish-ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani dërguar Zyrës Federale të Drejtësisë së Zvicrës që në më 25 mars 2016. Në letër shkruhej se shtetasi Dritan Zagani, bazuar në informacionet e Prokurorisë së Përgjithshme, vazhdon të jetë subjekt i shpallur në kërkim për drejtësinë shqiptare në bazë […]

Continue Reading

Elvis Roshi akuzon Ramën se ka shkelur Kushtetutën

Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë kërkesën e kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, i cili pretendon se vendimi i Edi Ramës për shkarkimin e tij është anti kushtetues. Gjykatësit i dhanë prioritet argumentave të përfaqësuesve ligjorë të qeverisë që mbrojtën idenë e shkarkimit. Kështu Roshi e ka gjetur veten “të braktisur” nga qeveria e partisë […]

Continue Reading

Çmimet e naftës kanë shënuar rritje të frikshme. 1 l naftë 172 lekë

Çmimet e naftës kanë shënuar rritje ditët e fundit me 4-5 lekë për litër tek operatorët më të mëdhenj, duke reflektuar shtrenjtimin e naftës në tregjet ndërkombëtare. Kastrati, operatori më i madh në treg, e shet naftën me 172 lekë dhe benzinën me 173 lekë, më një rritje prej 4 lekë për litër. Edhe Eida, […]

Continue Reading