Kjo është Kosova/ Votohet e numërohet brenda ditës, liderët pranojnë humbjen

Ditën e djeshme u mbajtën në Kosovë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Këto zgjedhje erdhën si pasojë e dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit më 19 korrik, pasi u thirr në Hagë për të dëshmuar. Ndërkaq, 5 kandidatë garuan për postin e kryeministrit: Ramush Haradinaj: AAK-PSD; Vjosa Osmani: LDK; Kadri Veseli: PDK; Fatmir Limaj: […]

Vazhdo të lexosh

META: ‘TË GJITHË TË BËHEN GATI PËR ZGJEDHJET E 13 TETORIT’. ASNJË NUK MUND TË SHFAJËSOHET

Presidenti Ilir Meta  ka folur sot lidhur me ‘ngërçin’ poltik në vend. Meta u shpreh nga Durrësi se qytetarët shqiptarë kanë nevojë të kenë qetësi, normalitet dhe një qeverisje vendore të ligjshme. ‘I bëj thirrje 3 artistëve, t’i japin fund këtij absudri të marrin masat për zgjedhjet vendore më 13 tetor. Qytetarët shqiptarë kanë nevojë […]

Vazhdo të lexosh

Zgjedhje të parakohshme më 8 shtator

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë do të mbahen më 8 shtator. Kështu shkruajnë sot mediat kosovare, referuar burimeve Presidencës. Sipas këtyre burimeve, Presidenti Thaçi ka vendosur që, në përputhje me afatet kushtetuese e ligjore, të shpall zgjedhjet e jashtëzakonshme e të cilat do të mbahen me 8 shtator. Sipas interpretimeve ligjore, zgjedhjet e jashtëzakonshme duhet […]

Vazhdo të lexosh

META SFIDON RAMËN/ MË 13 TETOR DO BËHEN 2 PALË ZGJEDHJE

Presidenti Ilir Meta në një konferencë për shtyp u shpreh se kriza e thellë politike mund të zgjidhet vetëm nëse bëhen në 13 tetor edhe zgjedhje të përgjithshme edhe për president. Sipas tij, Rama mund t’i vërë dikë tjetër në garë. “Vendi kërkon një zgjidhje, kam bërë përpjekjet e mia per zgjidhje. Në 13 tetor […]

Vazhdo të lexosh

Qetëson Patozi/ 30 qershori do të jetë një ditë e zakonshme zgjedhjesh.

Patozi eshte shprehur se 30 qershori do të jetë një ditë e zakonshme zgjedhjesh, një ditë demokracie. ‘Ne ofrojmë të kundërtën e Rilindjes, ofrojmë një model ku vlerat qytetare, vlerat kombëtare nuk nëpërkëmbën, ku kryetari i qeverisë, i partisë dhe i bashkisë nuk është zoti por është një shërbëtor i shtetit. Për ca na akuzojnë […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Meta pritet të nxjerrë një dekret të ri dhe datë të re zgjedhjesh. VIDEO

Ka përfunduar edhe takimi i presidentit Ilir Meta me Grupin e Qendres se Djathte. Duke folur pasi dolën nga takimi, Dash Shehi është shprehur se zgjedhje ligjore në datën 30 qershor nuk ka. Sipas Shehit, gjatë ditës presidenti pritet që të nxjerrë një dekret të ri për një datë të re zgjedhjesh, para tetorit kur […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Zgjedhje nuk do të lejohen, nuk do të pranohen, nuk do të njihen!

Lulzim Basha ka dhënë një deklaratë për mediat sot në mesditë në të cilën ka theksuar se zgjedhje pa opozitën nuk ka dhe nuk do të ketë. Nuk do të lejohen, nuk do të pranohen, nuk do të njihen! Deklarata e Bashës u dha në përfundim të takimit që ai pati me Të ngarkuarën me […]

Vazhdo të lexosh

Zgjedhjet, Arta Marku në unison me Ramën: Prokurorët në gatishmëri, hetim çdo rasti

Kryeprokurorja Arta Marku ka firmosur udhëzimin për prokurorët, për periudhën para dhe pas zgjedhjeve të 30 qershorit. Në udhëzimin e firmosur nga kryeprokurorja Marku thuhet se do të hetohen dhe ndiqen penalisht me përparësi dhe efikasitet të gjithë ata persona që prekin zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik të zgjedhjeve, si dhe kryejnë vepra penale […]

Vazhdo të lexosh

Meta: Vendimi i Kolegjit Zgjedhor, truk dhe shantazh i mazhorancës. Zgjedhje nuk do ketë

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot para medias se vendimi i djeshëm i Kolegjit Zgjedhor lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve më 30 qershor është një truk i mazhorancës, një truk procedural i ndërmarrë në kushtet e presionit dhe shantazhit ë mazhorancës.    Presidenti Meta tha se dekreti për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, […]

Vazhdo të lexosh

SOT ‘VULOSET’ GJITHÇKA/ DO KETË APO JO ZGJEDHJE MË 30 QERSHOR?

Dekreti i Metës që anulon datën e zgjedhjeve vendore, 30 qeshorin, ndikoi në thellimin e krizës politike në vend, që shkaktoi edhe përplasjen e fortë me kryeministrin Edi Rama, duke bërë që parlamenti të nisë procedurat për shkarkimin e kreut të shtetit. Por dilema nëse zgjedhjet do të mbahen ose jo në 30 qershor, do […]

Vazhdo të lexosh

Basha u bën thirrje shqiptarëve të votojnë të djathtën në BE. VIDEO

Qytetarët e Bashkimit Europian do të zgjedhin drejtuesit e rinj. Me këtë rast, kreu i PD-së Lulzim Basha në një lidhje direkte nga selia e PD-së u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë e punojnë në vendet e ndryshme të BE-së që të dalin në votime e të hedhin votën e tyre për Partitë Popullore […]

Vazhdo të lexosh

Sondazhi/ 57 % e të rinjve në Tiranë janë shprehur se nuk do të votojnë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019

Në një sondazh të bërë ditët e fundit, 57 për qind e të rinjve në Tiranë janë shprehur se nuk do të votojnë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019. Papunësia, të ardhurat e ulëta, korrupsioni dhe arsimimi janë problemet më shqetësuese për të cilat ata kërkojnë zgjidhje. Këto janë gjetjet e anketës ‘Rinia në […]

Vazhdo të lexosh

Rama deklaron se fushata elektorale do të hapet me 31 maj në pallatin e Kongreseve

Kryeministri Rama ka deklaruar se fushata elektorale do të hapet me 31 maj në pallatin e Kongreseve ku do të jenë pranishëm të gjithë kandidatët e bashkive. Ai është shprehur se çdo deputet i zonës duhet të kontrollojë administratën. ‘Çdo deputet për zonën e vet të kontrollojë administratën. Regjistroni ata që mund të shkaktojnë incidente gjatë […]

Vazhdo të lexosh

Kërcënon Balla: Zgjedhjet në 30 qershor do të bëhen e këtë nuk e luan topi!

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste ka ripërsëritur edhe njëherë në emër te grupit parlamentar se zgjedhjet e 30 qershorit nuk negociohen. Nga foltorja e Kuvendit, Balla tha se kushtetuta nuk është “llastik që mund të tërhiqet sipas qejfit”. “Nuk është PS si ato partitë që ju sollën ju këtu dhe tradhtuan mandatin e […]

Vazhdo të lexosh

Lajthit Hajdari/ Do hyjmë në zgjedhjet e 30 qershorit me Ramën në krye.

Rudina Hajdari, e cila që nga sot do të jetë kryetarja e grupit të pavarur parlamentar të Partisë Demokratike në Kuvend, ka një apel të fortë për ta, por edhe për gjithë demokratët shqiptarë. Ajo thotë se zgjedhjet e qershorit nuk duhen bojkotuar, dhe shton se kërkesa e grupit që ajo përfaqëson është ulja dhe […]

Vazhdo të lexosh

Vuçiç dorëzohet nga protestat: “Zgjedhje të parakohshme” në Serbi.

Presidenti i Serbisë dhe lideri i partisë që qeveris, Aleksandër Vuçiç deklaroi sot pas mbledhjes së kryesisë së partisë së tij, se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Vendimi vjen pas protestave disamujore që opozita dhe qytetarët kanë nisur në Beograd dhe qytetet serbe kundër qeverisë së tij, korrupsionit, censurës mediatike dhe varfërisë […]

Vazhdo të lexosh

Dajua i Olta Xhaçkës, Servet Pëllumbi: Në zgjedhje edhe pa opozitën

Ish-nënkryetari i Partisë Socialiste, Servet Pëllumbi ka qenë i pranishëm në punimet e Kongresit. Duke iu përgjigjur interesit të gazetarëve, Pëllumbi ka folur për aktualitetin, duke ruajtur qëndrimin zyrtar politik të socialistëve. Ai ka thënë se PS mund të shkojë në zgjedhje edhe pa pjesëmarrjen e opozitës, ndërsa nuk sheh arsye se përse duhen zhvilluar […]

Vazhdo të lexosh

RAMA PARALAJMËRON BASHËN E KRYEMADHIN: MË KEQ DO TA KENI PO VAZHDUAT RRUGËVE

Teksa foli për zgjedhjet vendore të 30 qershorit, Rama tha se opozita është e lirë të bëjë si të dojë. Sipas kryeministrit, nëse ata vazhdojnë të qëndrojnë rrugëve do ta kenë edhe më keq, ndërkohë që theksoi se është i sigurt që nuk do të fitojnë asnjë bashki që ka mazhoranca. ‘Nuk e di çdo […]

Vazhdo të lexosh

Nga Armand Maho/ Pretendimi i Ramës se fiton zgjedhjet në çdo kohë, dhe All In i Bashës!

Basha i luajti te gjitha ne tavoline para kjndershtarit. Si ne nje loje pokeri ai dha oferten all in ( ne lojen poker kur ve te gjitha sa ke ne tavoline) duke vene natyrisht ne ne rrezik me se pari karrieren e tij. Perballe nje kundershtari qe luan me hile, qe nderron kartat ne fund, […]

Vazhdo të lexosh