Rama,Vuçiç dhe Zaev së bashku në Ohër për ‘Shengenin ballkanik’

Siç mëson agjencia e lajmeve INA, delegacionet do të mbërrijnë asdite, ku në mbrëmje presidenti Stevo Pendarovski do të shtrojë darkë për kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiç, ndërsa të dielën do të mbahet Samiti, i cili do të pasohet nga konferenca për shtyp e planifikuar në mesditë. Rezerva ndaj këtij plani […]

Continue Reading

Meta mesazh të koduar Ramës: Zaev tregoi pjekuri, reflekto urgjent

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ka bërë thirrje politikës shqiptare, kryesisht kryeministrit Edi Rama, që të reflektojnë menjëherë dhe të lexojnë me vëmendje të gjitha detyrimet që iu duhen përmbushur për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian. Metai dërgoi një mesazh të koduar kryeministrit Rama, teksa tha se liderët maqedonas reflektuan dhe treguan pjekuri, […]

Continue Reading

Spiropali/ S’mund të hiqet paralele mes Ramës dhe Zaev

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, tha në rubrikën “Opinion”, në News24, se qeveria ishte e informuar se Këshilli Evropian do të merrte vendim negativ për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, për mos hapjen e negociatave. “Ishte një mungesë-vendimi, më shumë se një vendim negativ. Një diskutim, që pa diskutim që ne ishim […]

Continue Reading

Maqedonia e Veriut, Zaev shpall zgjedhjet e parakoshme: Brukseli na bëri një padrejtësi

Sipas AFP, kryeministri maqedonas ka thirrur zgjedhje të parakonshme të përgjithshme. Ai ka thënë në konferencë për shtyp se BE nuk e mbajti fjalën. “Para dy ditësh Brukseli na bëri një padrejtësi, secili duhet të jetë përgjegjës dhe unë dal me përgjegjësi para qytetarëve. Endrra evropaine nuk do të ndalet. Marr parasysh organizimin e zgjedhjeve […]

Continue Reading

Memecëria e socialistëve ndaj tradhtisë së Edi Ramës

Telefonata fake e Kryeministrit maqedonas Zaev tregon qartë tradhëtinë e Edi Ramës ndaj Kosovës dhe Shqipërisë. Kjo tradhëti nuk është aspak në shërbim vetëm të pushtetit të tij. Kjo është në shërbim në radhë të padronit të tij. Është një lëvizje me detyrim edhe përcaktim. Nuk është më zgjedhje. Edi Rama nuk mendon, vetëm interpreton. […]

Continue Reading

Rama pret Zaevin në Pallatin e Brigadave

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev mbërriti mëngjesin e sotëm në Tiranë në kuadër të një vizite zyrtare. Ai është pritur në Pallatin e Brigadave në një ceremoni zyrtare nga kryeministri i vendit Edi Rama rreth orës 10:00, ndërsa të dy liderët prtiet të dalin në një konferencë të përbashkët për shtyp. […]

Continue Reading

Rama i jep Maqedonisë një port në Shqipëri

Maqedonia do të ketë portin e saj në Durrës. Sipas mediave maqedonase, Shqipëria do t’u japë fqinjëve mundësinë për një port në Durrës, i cili do të shfrytëzohet nga kompanitë maqedonase për shkëmbim tregtar. Sipas mediave maqedonase, kryministri Zoran Zaev ka deklaruar se homologu i tij shqiptar, Rama ia ka premtuar këtë gjë. “Ja për shembull, […]

Continue Reading

Maqedonia në NATO/ Zaev hap festimet në 15 qytete

Kështu ka paralajmëruar kryeministri Zoran Zaev, më 12 korrik, zyrtarisht ka marrë ftesën për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. Sot në 15 qytete të Maqedonisë do të ketë festë të madhe për shkak të marrjes së ftesës për t’u bërë anëtarja e 30-të e NATO-s. Zaev përpara gazetarëve tha se është ditë historike për Maqedoninë […]

Continue Reading

Presidenti Meta, vizitë zyrtare dyditore në Maqedoni

Presidenti Ilir Meta ka nisur një vizitë zyrtare dyditore në Maqedoni. Ai do të pritet nga Presidenti i Maqedonisë, George Ivanov; Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi; Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev edhe kryetarët e partive parlamentare maqedonase. Në takimet me zyrtarët më të lartë të shtetit maqedonas, Meta do të flasë për bashkëpunimin dypalësh dhe respektimin e […]

Continue Reading

Dorëzohet Ivanon/ Zoran Zaev drejt karriges së Kryeministrit në Maqedoni

Duket se po shkojne drejt zgjidhjes problemet ne shtetin tone fqinj, Maqedoni. Presidenti i Maqedonisë, Gjeorgje Ivanov është dorëzuar më në fund dhe ka vendosur t’i japë mandatin e formimit të qeverisë kreut të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev. Mediat në Shkup njoftojnë se Zaev ndodhet në Presidence ku nga çasti në çast […]

Continue Reading

Dalin video të reja gjatë dhunimit të Zaev-it në sallën e Kuvendit/ Ja pamjet

Dje mediat e  Maqedonisë kanë publikuar video të reja pas asaj që ndodhi në Parlamentin e Maqedonisë pas zgjedhjes së Talat Xhaferrit në krye të tij. Huliganet kane hyre në ambientet e parlamentit ku dhunuar deputetët e shumicës së re LSDM dhe partive shqiptare. Mes të dhunuarve ishte kreu i LSDM-së Zoran Zaev dhe Ziadin […]

Continue Reading

Ja si huliganët e qëllonin Ziadin Selën/ VIDEO

Këto janë pamjet se si është goditur nga huliganët maqedonas deputeti shqiptar, Ziadin Sela, i cili u dëmtua më shumë se nga të gjithë. Ka qenë Deputeti i VMRO-DPMNE-së, Vladimir Gjorçev, i cili është gjendur para protestuesve duke tentuar që ti largonte nga salla e konferencave. Ai duket se ka arritur të bindë sulmuesit që […]

Continue Reading

E paparë. Në Maqedoni, protestuesit me parullë “Rama=Soros”

Akuzat ndaj George Soros në Maqedoni vazhdojnë të intensifikohen edhe më shumë, ku Soros akuzohet se është një njeri që i pëlqen përzierja në sovranitetin e shteteve për të zbatuar politikat e tij, dhe se politikat e tij janë shfaqur në Zyrën Publike të presidentit maqedonas Zoran Zaev. Për të protestuar ndaj këtij rasti veçanërisht […]

Continue Reading

Zoran Zaev i ka dhënë presidentit Gjorgje Ivanov 10 ditë kohë për ta mandatuar me krijimin e qeverisë së re.

Pas prezantimit të programit të tij qeveritar, Zoran Zaev i ka dhënë presidentit Gjorgje Ivanov 10 ditë kohë për ta mandatuar me krijimin e qeverisë së re. Ndërkohë janë shtuar shqetësimet se ato që përshkruhen si protesta “patriotike” mund të marrin një kthesë të dhunshme. Disa prej tubuesve të intervistuar nga media rajonale kanë shpërthyer […]

Continue Reading

Maqedonia në udhëkryq, rriten tensionet

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, të premten në një konferencë për shtyp ka prezantuar programin qeveritar, duke thënë se Maqedonia do të jetë shtet për të gjithë dhe që synon integrimet euro-atlantike, ndërsa veprimet e presidentit George Ivanov dhe kreut të VMRO-DPMNE i quajti si lojë të rrezikshme. Ai ka theksuar se Qeveria e re […]

Continue Reading

Zoran Zaev thotë se do ta formoj qeverinë pa mandatin e dhënë nga presidenti

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev thotë se do ta formoj qeverinë pa mandatin e dhënë nga presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov”, raporton “Balkanweb”. “Në do të donim që formalisht ta marrin miratimin nga presidenti, por kjo nuk është e domosdoshme. Është një traditë e mirë ta pyesësh prindin e vajzës për dorën e saj në […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Bravo zoti Rama! Nëse nuk di, pyet o burrë!

Mbrëmë përmes një interviste të zëdhënësit të BDI-së në Maqedoni, Artan Grubi, mësuam se marrëveshja e partive politike shqiptare na qenka firmosur në zyrën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Në emission, gjatë intervistës, u shfaq vazhdimisht një foto e tryezës së bisedimeve dhe nënshkrimeve, nën mbikëqyrjen e zotit Rama. Ndërsa sot kemi produktin negativ […]

Continue Reading

Mediat serbe: “Mercenarët e Sorosit” po ndihmojnë shqiptarët

Një pjesë e mdiave serbe të kontrolluara nga qeveria po akuzojnë faktorin shqiptar për destabilizimin e Maqedonisë. Ndërsa institucionet në Shkup janë mbushur me flamuj të Maqedonisë si karshillëk ndaj shqiptarëve dhe prej tre ditësh përkrahës së VMRO-së së Gruevskit po protestojnë në mbarë vendin me parrulla anti shqiptare, duket se mediat në Beograd kanë […]

Continue Reading

Nga Kastriot Myftaraj: Pasoja e hidhur në Maqedoni e politikës të imperializmit shqiptar të Edi Ramës

Në periudhën paskomuniste, fabrika ndërkombëtare sorosiane e ideve përvetësoi thënien e studiuesit britanik të shekullit XVIII Samuel Johnson për patriotizmin e rremë, duke e bërë “Nacionalizmi është streha e fundit e maskarait”. Në të vërtetë, kjo thënie shkon mirë për sorosianët që duan të shtiren si nacionalistë, e zhvilluar kështu: “Imperializmi është streha e fundit […]

Continue Reading

Maqedoni: Mediat ruse parashikojnë luftë në rajon. “Bie Platforma e Ramës”.

Vetëm dy minuta pas vendimit të presidentit maqedonas, Gjorgji Ivanov për të mos i dhënë mandatin e kryeministrit Zoran Zaev, portali rus ‘Sputnik’ e ka dhënë lajmin ndër të parët, duke i dhënë një peshë të madhe pjesës tjetër të deklaratës. “Rrëzohet platforma e Tiranës” e titullon shkrimin me foton e Ivanov që jep edhe […]

Continue Reading