Skandal/ Rama ia delegon postin e Ministrit, Gent Cakaj-t, duke shkelur betimin e tij Kushtetues.

Gent Cakaj do të drejtojë Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme. Delegimi i detyrës i është bërë nga kryeministri Edi Rama në aktivitetin e sotëm, ku Ditmir Bushati i kaloi stafetën kreut të qeverisë. Ceremonia, që u mbajt paraditen e sotme në ambientet e Ministrisë së Jashtme, Kryeministria e përcolli për mediat, si “kalimi […]

Vazhdo të lexosh

Ja 6 pyetjet që duhet t’u përgjigjet prokuroria

Ylli Manjani i është drejtuar Prokurorisë me 6 pyetje në lidhje me arrestimin e djalit të deputetit socialist Rahman Rrahja. Vetëm pasi t’u përgjigjet këtyre pyetjeve, atëherë prokuroria do të mund të meritonte mbështetje, sic kërkon kryeministri, shkruan jo pa ironi Ylli Manjani. Ai thekson se për momentin ajo është Prokuroria e Pushtetit, ndaj le […]

Vazhdo të lexosh

Manjani/ Kjo quhet Mafie!

Asnjë çudi në shfaqjet publike të vajzës. Ajo është prova më e fortë publike, ku të gjithë ne mund të shohim dhunën e egër e vazhduese të të fortëve me pushtet. Ajo u tërhoq pa kaluar 24 nga denoncimi për të shpëtuar e gjallë. Ndaj sot dy muaj më vonë nuk mund të rikthehet tek […]

Vazhdo të lexosh

Manjani: Qytetarët dhe territori në rrezik, po kërcënohet ekzistenca jonë

Përmes një shënimi të shkurtër në rrjetin social Facebook, Manjani sqaron se kjo qeveri po i degdis shqiptarët nëpër Europë duke kërkuar azil, ndërsa vendin e shndërron në një qendër azili për ISIS dhe refugjatët afrikanë. Sipas tij, në territorin e Shqipërisë po përgatitet të digjen mbetje gjithfarësh të Europës, ku së shpejti tre inceneratorë […]

Vazhdo të lexosh

Manjani: Marrëveshja antikushtetuese, Xhafaj-Marku terror politik ndaj opozitës

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani i është rikthyer sërish marrëveshjes së nënshkruar një ditë më parë mes Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe kryeprokurores Arta Marku, marrëveshje që synon krijimin e Prokurorisë së Posaçme por sërish të përkohshme, deri në krijimin e SPAK-ut, dhe që do të hetojë krimin e organizuar dhe korrupsionin në nivele […]

Vazhdo të lexosh

Ylli Manjani: Kjo nuk është diplomaci leshi…

Ish-ministri i Drejtësisë ka bërë reaguar në lidhje me deklaratën e ambasadores shqiptare në Holandë. Përmes një postimi në “Facebook”, ai shkruan që reagimi i ambasadores mund të na rrezikojë seriozisht vendosjen e vizave. “Reagimi skandaloz i ambasadores mund të na rrezikojë seriozisht vendosjen e vizave!!! Tashmë nga një memo e policisë Hollandeze, është sensibilizuar […]

Vazhdo të lexosh

Nga Ylli Manjani/ Pse nuk mund të ikin Ministrat

Debati publik mbi qëndrimin ose jo në qeveri të ministrave të PD dhe LSI, bëhet shpesh në injorim total të Kushtetutës së Republikës. Inati, mllefi apo edhe ndjenja e hakmarrjes politike është shumë më e fortë se arsyeja kushtetuese e funksionimit të shtetit. Qeveria e dizenjuar në kushtetutë si një institucion që funksionon pandërprerje. Ajo […]

Vazhdo të lexosh