Bardhi/ Gjithçka politike, duan të na mbyllin gojën

Pas përfundimit të seancës në Gjykatën e Krimeve të Rënda ku u thirr për të dëshmuar në lidhje me çështjen “Babalja”, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka ngritur akuzën se procesi që po zhvillohet është i montuar politikisht. Në një dalje për medait, Bardhi tha se qëllimi i këtij procesi “është që […]

Vazhdo të lexosh

RAMA/ PAGUAJNË ARTIKUJ KËTEJ E ANDEJ, E BËNË COPË SHQIPËRINË FARE, ËSHTË TMERR.

Kryeministri Edi Rama e ka nisur këtë mëngjes pune me kryebashkiakun Erion Veliaj dhe ish-ministrin Fatmir Xhafaj në njësinë 10, shoqëruar edhe nga disa banorë të zonës. Rama u shpreh i shqetësuar për imazhin e Shqipërisë duke akuzuar opozitën se po paguan artikuj nëpër botë. Sa i takon gazetës BILD, Rama e veçoi duke thënë […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Xhafaj si fillim i shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin.

Basha e konsideroi largimin e ministrit të Brendshem, Fatmir Xhafaj si fillimin e shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin. Me një shënim në rrjetet sociale, Basha shkruan se “Largimi i Fatmir Xhafës, të vetmit ministër të brendshëm në Europë me vëllain trafikant droge, është një hap i rëndësishëm në betejën tonë për të […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta Nju Jork Tajms/ Rama asnjë shpjegim për Xhafën

Gazeta Nju Jork Tajms ka publikuar një raportim nga AP. ‘Kryeministri shqiptar tha se ministri i Brendshëm i vendit ka dhënë dorëheqjen. Duke shkruar në rrjetet sociale, kryeministri Edi Rama tha se ka pranuar dorëheqjen e ministrit Xhafaj, pa dhënë asnjë shpjegim. Më pas Rama nominoi Sandër Lleshin, një ish-zyrtar ushtarak, për postin në fjalë. […]

Vazhdo të lexosh

Dekonspirimi/ Lul Berisha u largua nga Shqipëria

Forcat speciale kanë ushtruar kontroll mbrëmjen e djeshme në shtëpinë e Lulzim Berishës, por nuk arritën ta arrestojnë. Gjatë kontrollit janë sekuestruar disa objekte që mund të jenë në dobi të hetimit, por që nuk mund të konsiderohen të jashtëligjshme. Nga të dhënat e siguruara më vonë nga Policia ka rezultuar se Lulzim Berisha nuk […]

Vazhdo të lexosh

PD nis publikimin e fakteve/ Publikon lidhjen e qeverisë me mafian e lojërave të fatit.

Partia Demokratike ka nisur sot, publikimin e fakteve që sipas tyre dëshmojnë lidhjen e qeverisë me mafian e lojërave të fatit. Dy deputetët Jorida Tabaku dhe Enkelejt Alibeaj kanë publikuar faktet pse Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj kanë pasur interes direkt në bllokimin prej 8 muajsh të ligjit të lojërave të fatit. Alibeaj: “E mbani […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Shteti “i së drejtës” në pikiatë! Rroftë integrimi!

Parashtrimi i parë: Elvis Roshi, një nga eksponentët më në zë të krimit në Shqipëri, ish kryetar socialist i Bashkisë së Kavajës, u dënua dje nga gjykata me 60 orë “punë të detyruar në komunitet”?! Dënimi arësyetohet se “Roshi, me pesë emra të ndërruar për t’i ikur ndëshikimit të krimeve të tij, kishte përdhunuar në […]

Vazhdo të lexosh

Xhafa dhe Tahiri/ Mafia heton Antimafian dhe ndajnë të njëjtën zyrë

Gjermanët mision faktmbledhes ne Tirane.. Një vendim gjykate pak kohë më pare kishte dënuar me disa muaj burg një qytetar për vjedhjen e dy pulave një fqinji. Vjedhja është veper penale, ndoshta ato pulat pillnin vezë të arta. Ndërkohë Sajmir Tahiri dhe Fatmir Xhafa, jane në hetim për punë të Mafias, një ish minister i […]

Vazhdo të lexosh

Skandali me radarët, 4 jashtë funksionit, 2 me ndjeshmëri të ulët. Dokumentat e dëshmitë

Dritëhijet e një skandali Sistemi i radarëve ose  ndryshe sistemi i monitorimit të hapësirës detare shqiptare është një ndër sistemet më të rëndësishme në vend, pasi lidhet drejtpërsëdrejti me sigurinë. Para thuajse një viti në jetën politike të vendit mbizotëroi debati mbi atë që u quajt si fikja e radarëve, ku opozita hodhi akuza të […]

Vazhdo të lexosh

Opozita bllokon komisionin e Edukimit/ Xhafaj të japë dorëheqjen

Paralajmërimi i është drejtuar kryeministrit dhe qeverisë nga kreu i Grupit të PD, Edmond Spaho, i cili bashkë me deputetët e këtij komisioni kanë hyrë të gjithë në komision dhe nuk kanë lejuar zhvillimin e punimeve, por i kanë mëshuar me forcë denoncimeve të forta lidhur me vëllanë e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Kryetarja […]

Vazhdo të lexosh

Xhafaj emëron Drejtor të SHÇB-së ish Gjyqtarin e shkarkuar nga KLD

Para se te emerohej Drejtor i SHÇB-se ne ministrine e Brendshme nga ministri Xhafaj, Agim Hysi ka qene gjyqtar ne Vlore dhe Gjirokaster. Sipas mediave te kohës thuhet se ai ka liruar te arrestuar që kanë grabitur me armë dhe trafikantë droge, ndaj dhe është shkarkuar nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë. E ka apeluar shkarkimin […]

Vazhdo të lexosh

‘Arrestimet i mësoj nga televizori’-Iriqi bisedon me Fatmir Xhafajn

Iriqi: – Shumë zhurmë bëre për asgjë. Pse lëshove kaq tullumbace këto dy ditë? Xhafaj: – Unë i lexoj tek televizionet çfarë bën ministria ime. Lexoj që u kapën kaq trafikantë, kaq keqbërës. Nuk di më shumë. Por çudia vjen më pas. Iriqi: – Kur? Xhafaj: – Kur lexohet përshëndetja ime. Hahaha, me vdek gazit. Unë nuk di gjë […]

Vazhdo të lexosh

Manjani: Marrëveshja antikushtetuese, Xhafaj-Marku terror politik ndaj opozitës

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani i është rikthyer sërish marrëveshjes së nënshkruar një ditë më parë mes Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe kryeprokurores Arta Marku, marrëveshje që synon krijimin e Prokurorisë së Posaçme por sërish të përkohshme, deri në krijimin e SPAK-ut, dhe që do të hetojë krimin e organizuar dhe korrupsionin në nivele […]

Vazhdo të lexosh

Basha për shkarkimin e Çakos: Është kokë turku! Video

Lulzim Basha, e ka konsideruar si tejet të vonuar, shkarkimin nga detyra të kreut të Policisë së Shtetit, Haki Çakos. Basha e ka marrë lajmin nga mediat ndërkohë që jepte një deklaratë pas takimit me aleatët dhe i pyetur prej tyre, deklaroi: “Nëse është e vërtetë, është një hap tejet i vonuar, një tjetër treguas […]

Vazhdo të lexosh

Nuk ka të ndalur/ Kapen 6 ton drogë në brigjet e Pulias

  Një gomone me 6 ton marijaunë u kap në afërsi të bregdetit të Pulias. Ndërsa në pranga janë vënë dy shtetas shqiptarë me iniciale H.R 35 vjeç dhe D.B 26 vjeç. Lënda narkotike u gjer në afërsi të varkës, e ndarë në 21 pako të mbështjella  që përmbanin 590.95 kg marijuanë. Droga ishte hedhur […]

Vazhdo të lexosh