Aleanca Trilaterale e Vuçiç-Rama-Zaev eshte destabilizuese dhe antishqiptare!

Nga Sali Berisha Miq, bashkepunimi rajonal eshte i dobishem dhe i domosdoshem po vetem kur ai behet midis shteteve sovrane dhe te barabarta. Ky bashkepunim zgjeron lirite themelore te qytetareve te vendeve te rajonit i sherben njohjes me te mire mirekuptimit midis njerezve dhe fuqizimit te shkembimeve ekonomike kulturore midis vendeve. Por efekte absolutisht te […]

Vazhdo të lexosh

Marrëveshja Kosovë-Serbi arrihet brenda disa muajsh!

Eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, vlerëson se takimi i Brukselit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, është një sinjal pozitiv dhe se nga biseda e tyre e parë nuk duhej të kishte pritje të mëdha. Ai tha se një marrëveshje midis dy shteteve mund të arrihet brenda disa muajsh. […]

Vazhdo të lexosh

Vuçiç merr siguri të plotë nga Greqia për mosnjohjen e Kosovës

Aleksander Vuçiç ka deklaruar se ka marrë siguri të plotë nga Greqia se nuk do ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe se raportet e mira të Athinës me Prishtinën nuk janë lajm aspak i mirë për Serbinë. “Unë nuk dua të them asgjë para se të dimë diçka, por ka pasur disa ndryshime […]

Vazhdo të lexosh

Rama,Vuçiç dhe Zaev së bashku në Ohër për ‘Shengenin ballkanik’

Siç mëson agjencia e lajmeve INA, delegacionet do të mbërrijnë asdite, ku në mbrëmje presidenti Stevo Pendarovski do të shtrojë darkë për kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiç, ndërsa të dielën do të mbahet Samiti, i cili do të pasohet nga konferenca për shtyp e planifikuar në mesditë. Rezerva ndaj këtij plani […]

Vazhdo të lexosh

Batërdia e Soros me Shqipërinë dhe Kosovën

Nga Kastriot Çipi 1. Soros i shkruan email privat Hillary Clinton dhe i thotë të dërgojë në Tiranë Miroslaw Lajcak në Tiranë për të zgjidhur krizën.2. Soros merr të drejtën e shfrytëzimit të një pellgu naftëmbajtës dhe ambasadori Lu i kërkon prokurorit të përgjithshëm Llalla që të mos hetojë për shpërthimet për hapje pusesh nafte.3. […]

Vazhdo të lexosh

RAPORTI I PLOTË- Fondacioni Soros kërkoi që minierat e Trepçës t’i jepen Serbisë

Fondacioni për Shoqërinë e Hapur Dega-Beograd (Soros Foundation), është nxitësi dhe autori i studimit të detajuar për këmbimin e territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.Hashtag.al ka mundur të sigurojë raportin e plotë, origjinalin, pa redaktime në gjuhën serbe, ndërsa më herët në media janë ofruar disa versione të kufizuara të këtij raporti, kryesisht përmbledhje përshkruese në […]

Vazhdo të lexosh

Vuçiç: Ja pse nuk dola në foto me Metën e Kitaroviç

Kanë bërë xhiron e rrjeteve sociale pamjet se si Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç nuk qëndroi për të bërë një foto me Presidentin shqiptar Ilir Meta, presidenten e Kroacisë, Kitarovic dhe atë presidentin slloven, Pahor. Fillimisht u tha se ishte Vuçiç ai që nuk pranoi të dalë në foto. Më pas kishte komente se bëhej […]

Vazhdo të lexosh

Vuçiç refuzon foto me Pahorin, Kitarovicin dhe Metën, zgjedh Ramën dhe Thaçin.

Gjatë samitit të sotshëm të Brdo – Brijunit ku ishte i ftuar edhe Presidenti Serb u vu re sjellja e tij gjatë pritjes që ju bë pjesmarrësve. Vucic refuzoi Pahorin, Kitarovicin dhe Metën dhe nuk u ndal që të bente një foto të përbashkët me ta. Siç duket në mendje ka patur një foto me […]

Vazhdo të lexosh

Vuçiç: Mund të më vrisni, por Kosovën s’e njoh

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka përsëritur sërish tashmë qëndrimin e njohur prej kohësh se nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës. Ai i është drejtuar faktorit ndërkombëtar duke thënë se nuk të mund ta detyrojnë ta bëjnë këtë gjë.. “Mund të më vrisni, por ajo nuk do të ndodhë. Ju them, anglezëve dhe […]

Vazhdo të lexosh

Shpërthen sërish Haradinaj/ NUK NEGOCIOJ ME NJË BASTARD SI VUÇIÇ

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për gazetën gjermane ka folur për negociatat me Serbinë dhe liberalizimin e vizave. Haradinaj është treguar i prerë se nuk ka dialog me Serbinë, ndërkohë që nuk e ka përmbajtur fjalorin. “Unë nuk do të negocioj me atë bastard”, ka thënë Haradinaj, ndërsa këtë fraze […]

Vazhdo të lexosh

Vuçiç dorëzohet nga protestat: “Zgjedhje të parakohshme” në Serbi.

Presidenti i Serbisë dhe lideri i partisë që qeveris, Aleksandër Vuçiç deklaroi sot pas mbledhjes së kryesisë së partisë së tij, se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Vendimi vjen pas protestave disamujore që opozita dhe qytetarët kanë nisur në Beograd dhe qytetet serbe kundër qeverisë së tij, korrupsionit, censurës mediatike dhe varfërisë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Si mund të bëhet i besueshëm kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli?

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ishte sot për vizitë në Tiranë. Ai u takua me disa personalitete të Shqipërisë dhe përsëriti kudo tezën se “Kosova është shtet i pavarur e sovran, askush nuk mund ta dëmtojë atë, askush nuk mund ta ndajë Kosovën, askush nuk mund të ndërtojë Republika Srpska në të, nëse […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Takimet Rama-Thaçi-Vuçiç sjellin vetëm fatkeqësi!

Në historinë e diplomacisë dhe politikës në botë shënohen dy llojë kontaktesh politikanësh: Në njërën anë takime, biseda dhe tryeza të politikanëve që sjellin progres me vizione, ide e programe zhvillimi, në anën tjetër takime e biseda që ndjellin fatkeqësi. Madhësia e progresit ose humbnera e fatkqesësive varen nga përmasat dhe roli në hapësirat gjeopolitike […]

Vazhdo të lexosh

Reagon Vuçiç pas lirimit të Haradinaj/ Nuk e kërkuam për çokollata, po për krime lufte

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se vendimi për Haradinajn është kryekëput politik. Ai ka bërë të ditur se një ekip ligjor tashmë ka filluar të bëj një analizë për vendimin e Gjykatës së Colmarit ndaj Haradinajt. “Nuk e kemi ftuar për çokollata dhe ëmbëlsira, por e kemi kërkuar për krime të luftës”, ka thënë […]

Vazhdo të lexosh

Nikoll Lesi ‘pregatit’ tekstin e dorëheqjes nesër të Edi Ramës

David McAllister, zëvendëspresident i Partive Popullore Europiane dhe raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein do të mbërrijnë në Tiranë për të ulur palët në bisedime. David McAllister vjen direkt me kërkesën e Ilir Metës dhe Edi Ramës. Gjermani vjen me një propozim, i cili duket se mbetet zgjidhja. Natyrisht që është konsultuar me […]

Vazhdo të lexosh

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Republika e Re e Jugosllavisë si projekt i marrëveshjeve Rama – Vuçiç

Para disa javësh dy kryeministrat ballkanas, Edi Rama i Shqipërisë dhe Alesandër Vuçiç IiSerbisë, lëshuan në Sarajevë një ofertë e njëkohësisht një kërkesë: – Të ndërtojmë Tregun e Përbashkët Ballkanik. Shumë, ndoshta shumica e shqiptarëve, u shprehën entuziastë për këtë nismë të re serbo-shqiptare. Megjithatë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e refuzoi një projekt si […]

Vazhdo të lexosh

Nga Shaban Murati: Putini emëron Vuçiçin President të Serbisë.

Një javë përpara se zgjedhjet presidenciale në Serbi të zhvilloheshin zyrtarisht, Kremlini emëroi Aleksandër Vuçiçin President të Serbisë. Kjo është domethënia dhe mesazhi, që Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin i dha popullit serb dhe gjithë shteteve të tjera, me thirrjen që i bëri në Kremlin në 27 mars Kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, kandidat për […]

Vazhdo të lexosh

Berisha: Pergjigje kryeredaktores se gazetes “Zeri” te Kosoves

Te dashur miq, gazetare dhe miq te mi nga Kosova me derguan nje shkrim te kryeredaktores se gazetes “Zeri”, simotres se “Zerit te Popullit”, te Kosoves, Arbana Xharra, ne te cilin ajo nder te tjera ne pronocimin e saj per protesten qytetare te Tiranes shkruante: “Me gjithe kritikat qe i kam per Edi Ramen, mendoj […]

Vazhdo të lexosh