Basha: Gati dosja e manipulimit zgjedhor

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi këtë të Enjte takime me demokratë në Gjirokastër, Tepelenë e Përmet. Basha u shpreh se, 25 prilli ishte masakra më e madhe zgjedhore ndaj shqiptareve. “Do luftojmë bashkë me gjithë fuqinë qe na dhanë njerëzit deri në fitore”, theksoi ai. Basha bëri me dije se dje dhe gjatë ditës […]

Vazhdo të lexosh

Rinumurimi/ Reagon ashpër Eduart Ndocaj: Po në 200 kuti çfarë ka ndodhur zoti B*tha? Video

Eduart Ndocaj ka reaguar mjaft ashpër pas hapjes së kutive. Në një video të publikuar në faqen e ti në Facebook, Ndocaj shprehet se nuk e pranon këtë tallje që i ka bërë KQZ-ja pasi kjo hapja e kutive ishte  gjitha një fasadë sipas tij. Ndocaj vijon më tej teksa i quan mjeranë anëtarët e […]

Vazhdo të lexosh

Braçe: Votat e pavlefshme janë vota kundër nesh

Zëvendëskryeministri Erion Braçe, i ftuar në emisionin “Dita Jonë” në A2 CNN, deklaroi se votat e pavlefshme që u regjistruan në zgjedhjet lokale 2019 janë shumë dhe, sipas tij, ato janë vota kundër qeverisë. “Votat e pavlefshme janë shumë dhe duhet të jemi realistë: ato janë vota kundër. Duhen lexuar shumë mirë nga secili prej […]

Vazhdo të lexosh

Veliaj/ 8002 vota më pak se 4 vite më parë. 10740 vota të dala të pavlefshme

Ashtu siç edhe pritej në këtë garë pa kandidatë, Erion Veliaj ka fitur duke marrë 94.21 për qind të votave. Sigurisht që ky nuk është lajmi që pritej, pasi në një garë kur garon i vetëm, nuk ka fitues tjetër. Por ajo që vihet re është fakti se Erion Veliaj ka marrë më pak vota […]

Vazhdo të lexosh

Balla/ Kush guxon të pengojë, qoftë edhe një zgjedhës të vetëm e dinë se çfarë i pret

Taulant Balla prezantoi listën e 51 kandidatëve për këshilltarë të PS në Këshillin Bashkiak të Elbasanit. Gjatë fjalës së tij, Balla theksoi se zgjedhjet do të zhvillohen. ‘Kush guxon të pengojë, qoftë edhe një zgjedhës të vetëm të shkojë për të ushtruar të drejtën e vet, Kodi Penal është i qartë. Të gjithë e dinë […]

Vazhdo të lexosh

Ahmetaj nga Kuvendi komenton akuzat e opozitës për blerje votash.

Ish ministri i Financave Arben Ahmetaj nga foltorja e Kuvendit komentoi akuzat e opozitës për blerje votash. Ahmetaj iu referua statitsikave dhe sipas tij PS ka marrë votat e veta në zonat ku sipas tij i ka marrë tradicionalisht. “Opozita ka dalë në rrugë se i kanë vjedhur votat. A i keni numëruar ndonjëherë statistikën […]

Vazhdo të lexosh

Dosja 184/ Basha nxjerr emrat: Rama e dy ish-ministra blenë vota

Lulzim Basha është ndalur sot në Dibër për të ftuar qytetarët e këtij qarku, për një pjesëmarrje masive në protestën e 16 marsit. I pritur me thirrjet, “Rama ik”, Basha tha se Dibra dhe dibranët “e kanë vrarë frikën të parët dhe kanë ndezur shpresën për t’i prirë të parët marshimit të pandalshëm për rrëzimin […]

Vazhdo të lexosh

Trafikantët: Prapë do ti blejmë zgjedhjet/ RAI mes trafikantëve në Shijak: Drogë, lekë, blerje votash.

Bandat e drogës dhe krimit janë kthyer në punë. Po përgatiten të blejnë votat prapë për llogari të pushtetit aktual në Shqipëri. Televizioni publik Italian, RAI, në një infiltrim të gazetarëve të saj, tregon sesi i infiltruari i tyre kontakton me një trafikant droge dhe armësh në Shijak. Media italiane e cilëson Shijakun si zonë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artur Roshi/ Tepsia në një dorë rrëzon Qeverinë

Opozita po dorëzon mandatet e deputetëve. Eshtë një veprim i fortë që nuk lë kompromis veç atij që kërkohet, Qeverisë Tranzitore. Pak a shumë jemi në një situatë të përafërt me atë të vitit 96 kur Opozita e atëhershme u tërhoq nga zgjedhhet në mes të procesit dhe parlamenti ngeli pa Opozitë. Dikush mund të […]

Vazhdo të lexosh

ZGJEDHJET NË 80 VJETORIN E PUSHTIMIT FASHIST

Nga Kastriot Çipi. Dje, kryetari i PD shpalli se do t’i kërkojë strukturave të partisë së tij të miratojnë propozimin për djegien e mandateve të deputetëve, si mënyrë për të ushtruar trysni ndaj PS, për zgjedhje të parakohshme. Sipas tij, ky ndryshim qëndrimi erdhi pas “leximit” të verdiktit popullor, të shprehur përmes pjesëmarrjes masive të […]

Vazhdo të lexosh

Mnadatet/ Berisha: Të ndërmarrim çdo akt për rrëzimin e Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha ka marrë fjalën në diskutimet që po bëhen brenda Grupit parlamentar të PD-së mbi propozimin e kryetarit Lulzim Basha për djegien e mandateve të deputetit. Sipas burimeve nga mbledhja, Berisha tha: “Ka ardhur koha që të përballemi me këtë regjim. Të ndërmarrim çdo akt që na çon tek rrëzimi i Ramës. Po nuk […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agron Tufa/ Mesazhi im personal e botëkuptimor për Opozitën

Nga debatet e lëndimet e ditëve te fundit rreth dublimit të kauzave popullore te se Djathtes, qe po ia merr persiper e majta, duke i banalizuar ato e duke i çaktivizuar ato, ne frymën e absurdizimit të tyre, kam nxjerre nje perfundim (te vjeter), te cilin e kam artikuluar ne shkrimet e mia publike nga […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artur Roshi/ Protesta ,morali politik dhe vota e lirë qëndrojnë bashkë

Të protestosh për moralin politik disa njerëzve dhe qeverisë ju duket jashtë logjike. Në fakt në fokusin tim morali politik e ka origjinën tek zgjedhjet e lira,tek vota e lirë. Që të kemi zgjedhje të lira duhet më parë të kemi një sistem zgjedhor që garanton një garë të lirë për të gjitha partitë politike […]

Vazhdo të lexosh

Vetëm vota mund ta rrëzojë Fran Frrokaj dhe jo Edi Rama me larot e tij

Me dhjetra mbështetës të kryebashkiakut të Lezhës, Fran Frrokaj qëndruan para gjykatës deri në vlerësimin e masës së sigurisë. Gjykata vendosi “arrest me burg” për Frrokaj dhe nënkryetarin e bashkisë së Lezhës Enver Hafizi. Pas njohjes me vendimin turma e njerëzve shpërtheu në ovacione. Një qytetare përmes mikrofonit të ”Ora News” dha një mesazh për […]

Vazhdo të lexosh

Duka fiton raundin e parë, shkohet në balotazh. Ja sa vota ka marrë

Përfundon procesi i numërimit të votave në Asamblenë e FSHF-së për presidentin që do të udhëheqë Federatën për 4 vitet e ardhshme. Gjatë raundit të parë nuk është zgjedhur fituesi që ka nevojë për 2/3-ën e votave të vlefshme. Rezultatet: 39 vota Armand Duka 22 vota Bashkim Fino 4 vota të pavlefshme

Vazhdo të lexosh

Ruçi mbledh Konferencën e Kryetarëve për votën në OKB

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, ka mbledhur Konferencën e Kryetarëve për të diskutuar kërkesën e opozitës për mocion me debat në lidhje me votën e Shqipërisë në OKB për statusin e Jeruzalemit. PD-ja dhe LSI-ja në kërkesën drejtuar kuvendit kërkojnë që qeveria të rishikojë votën e saj në OKB. ”Partia Demokratike gjykon se miratimi nga […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Në Dibër Vota e të dielës, vendim për ekonominë

Lulzim Basha në mitingun përmbyllës në Dibër ju ka bërë tirrje të gjithë shqiptarëve që të votojnë masivisht ditën e diel për të ardhmen e tyre dhe ekonominë. Ai tha se në 25 qershor shqiptarët do të jenë para dy zgjidhjeve, ose të vazhdojnë rrugën e rrënimit ose ti japin fuqinë republikës së re për […]

Vazhdo të lexosh

Meta për Ramën/ Erdhi fundi i kartelit të kanabisit, do marrim 1 milionë vota

Ilir Meta ka sulmuar ashpër Kryeministrin Edi Rama duke e akuzuar si përgjegjësin kryesor për kanabizimin e vendit dhe qeverisjen e tij e quan kartel të drogës. Gjatë mitingut elektoral të LSI në Lushnje, Meta tha se kartelit të drogës i ka ardhur fundi dhe vendi nuk mund të qeveriset nga një njeri që kishte […]

Vazhdo të lexosh

Ja sa vota duhet për tu bërë deputet/ Shifrat për çdo qark të Shqipërisë

Sa vota shkon një mandat deputeti në të gjitha qarqet e vendit, duke pasur parasysh pjesëmarrjen e vitit 2009,  vitit 2013 dhe atë të zgjedhjeve lokale në vitin 2015? Në 2 qarqe të vendit ka diferenca të mëdha mbi vlerën e një mandati. Në Vlorë një mandat vlen 10.200 vota, në Kukës një mandat vlen […]

Vazhdo të lexosh

Kallëzohet në prokurori administratori i njësisë 2 në Tiranë Elez Gjoza

Administratori i njësisë bashkiake nr.2 në kryeqytet Elz Gjoza po ndiqet penalisht, pasi ka regjistruar në mënyrë fiktive 60-70 persona  me të njëjtin kod banimi në banesën e tij me qëllim elektoral. Sipas policisë Gjoza që prej vitit 2013, kohë kur mbante postin e kreut të minibashkisë nr.2 dhe deri më sot ka regjistruar fiktivisht […]

Vazhdo të lexosh