Llalla: Romana Vlahutin më kërkoi të arrestoj Sali Berishën

Në intervistën me Çim Pekën, ish-kryeprokurori Adriatik Llalla bëri deklaratën e fortë, kur tha se ish-ambasadorja e BE, Romana Vlahutin i kishte kërkuar arrestimin e Sali Berishës Zoti Lalla nuk jeni i vetmi qe jeni kërcënuar nga një ambasador amerikan, në këtë studio ku jeni ulur ju është e bujshme deklaratat e Presidentit Meta i […]

Vazhdo të lexosh

Ikën dhe Vlahutin/ Ja kush është ambasadori i ri i BE në Shqipëri.

Bashkimi Europian ka emëruar ambasadorin e ri të BE-së në Shqipëri. Pas përfundimit të mandatit të kroates, Romana Vlahutin, BE ka zgjedhur një personalitet të spikatur për ta sjellë në Shqipëri. Kjo për faktin se nga Shqipëria në katër e vitet e fundit ka pasur qëndrime të ndryshme në lidhje me problemet që ka pasur […]

Vazhdo të lexosh

Berisha Vlahutinit: Dy zyrtarë më konfirmuan që doje arrestimin tim

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar ndaj deklaratës së zyrës së BE në Tiranë, lidhur me intervistën e tij dy ditë më parë, kur tha se Vllahutin ka kërkuar arrestimin e tij. Në një prononcim për median zëdhënësja e Bashkimit Evropian në Shqipëri përgënjeshtroi qëndrimin e Berishës. Në një reagim në FB, Berisha thotë se kërkesën për […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi letër ambasadorëve Lu e Vlahutin, ja çfarë u shkruan

Monika Kryemadhi letër zyrtare Ambasadorit të SHBA-së Donald Lu, ambasadores së BE-së Romana Vlahutin dhe përfaqësive diplomatike të vendeve te Bashkimit Europian ne Shqiperi. Ja çfarë shkruan Kryemadhi: ‘Problemi me kritik vazhdon të mbetet implementimi i Reformës në Drejtësi. Sjella arrogante e mazhorancës ka minuar rëndë dialogun politik. Ky është moment i patolerueshëm, përbuzja e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Ja kush janë grupet që mbështesin Edi Ramën

“Është e pamoralshme të mbrosh gënjeshtrat, sepse ju pelqeni narrativën e tregimit” Ben Shapiro*) Pjesa e dytë për Kryeministrin Edi Rama Edi Rama është një gënjeshtar i madh. Për të argumentuar këtë pohim, mjafton të marrim me rradhë të gjitha gënjeshtrat e tij që prej vitit 2013 dhe deri sot. Dhe nuk janë pak gënjeshtra. […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ George Soros dhe Edi Rama nuk janë një teori konspiracioni

Është e vertetë se ndjehesh keq kur mendon se gjithçka që ndodh në vendin tonë injorohet sistematikisht nga Bashkimi Europian. Paradoksi i kësaj situate e tejkalon çdo llogjikë racionale; Jean-Claude Juncker dhe Federica Mogherini lavdërojnë drejtë për së drejti Kryeministrin Edi Rama, për arritjet imagjinare të Qeverisë së tij. Çfarë lumturie, nëse këto arritje të […]

Vazhdo të lexosh

Basha takim me Johanes Hahn/ Komisioneri nxori jashtë nga takimi ambasadoren Vlahutin

Johannes Hahn, Komisioneri për Zgjerimin, ishte të enjten në mbrëmje në zyrën e kreut të opozitës për një takim që mendohej të ishte një takim rutine diplomatik. Burimet thanë se takimi i orës 21:00 të së enjtes nuk ka qenë aspak i zakonshëm. Rreth 10 minuta pasi nisjes së takimit mësohet së delegacioni që e […]

Vazhdo të lexosh

Kujtohet dhe Vlahutin/ Institucionet shqiptare të paafta për të luftuar krimin

  Në prezantimin e operacionit “Forca e Ligjit”, Vlahutin tha se partnerët ndërkombëtarë nuk mund të bëjnë punën e autoriteteve shqiptarë, por thjesht do ndihmojnë. “Qytetarëve të Shqipërisë u ka ardhur në majë të hundës nga këto dekada arrogance të të korruptuarve dhe grupeve të kriminalizuara të cilët besojnë se Shqipëria ekziston për të pasuruar […]

Vazhdo të lexosh

Doris Pack shpërthen kundër Vlahutin

Doris Pack, ka reaguar sërish lidhur me çështjen e imunitetit të ish-ministrit Saimir Tahiri, mbrojtjjes së tij nga Kryeministri Edi Rama përballë drejtësisë. Pasi reagoi me hidhërim të mërkurën për pengim të drejtësisë nga Rama në këtë çështje, Pack sot i ka kërkuar “hesap”, ambasadores së BE, Romana Vlahutin se pse nuk po reagon për […]

Vazhdo të lexosh

Ja si Rama e quante kriminel Dritan Zaganin në prani të ambasadorit Donald Lu dhe asaj të BE-së. VIDEO

Vetëm 2 vjet më parë, kur denoncimi i atyre pak mediave të pa kapura dhe herë pas here i opozitës ishte intensifikuar, për të dhënë alarmin për atë që po ndodhte me kriminalizimin e gjithë vendit dhe shoqërisë nëpërmjet planit për kanabizim total të territorit, kryeministri Edi Rama organizoi një shoë gjigant në pallatin e […]

Vazhdo të lexosh

Vasili për Vlahutin-in/ Na mahniti kur foli për drogën në Shqipëri, dikush ta informojë

Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj deklaratës që ambasadorja e BE-së, Romana Vlahutin bëri këtë mbrëmje në një intervistë televizive, duke u shprehur e mahnitur nga suksesi në luftën kundër kanabisit në Shqipëri. Në një postim në rrjetin social Facebook, Vasili i kujton kryediplomates së BE, se përditë po kapen tonelata të tëra me kanabis […]

Vazhdo të lexosh

Koço Kokëdhima, letër ambasadorëve për zgjedhjet e 25 qershorit

Koço Kokëdhima, i dërgoi sot një letër ambasadorit të OSBE-së, Bernd Borchardt; ambasadorit Peter Tejler, kreu i Misionit Ndërkombëtar të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të 25 qershorit si dhe për dijeni z.Donald Lu, ambasador i SHBA-ve dhe Romana Vlahutin, ambasadore e BE-së. Në letër shprehet shqetësimi për hapin prapa që u bë në zgjedhjet e 25 […]

Vazhdo të lexosh

Nisin hetimet ndaj ambasadores Romana Vlahutin

“NewEurope” shkruan se hetimi ndaj Vlahutin ka nisur për blerjen e vilës 1.6 milionë Euro në një rezidencë në periferi të Tiranës. OLAF është organi i vetëm i Bashkimit Europian i mandatuar për të zbuluar, hetuar dhe ndaluar mashtrimin me fondet e BE-së. “Kjo është një shifër e çmendur sipas ekspertëve vendas, pasi ajo vilë nuk […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadorët e vendeve të BE refuzojnë Vlahutin: Nuk mbajmë qëndrim pa parë protestën e opozitës

Ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian kanë dalë kundër ambasadores së delegacionit të BE në Shqipëri, Romana Vlahutin në lidhje me krizën politike në vend. Paraditen e sotme, në zyrën e Vlahutin tek “Aba Center” u mblodhën ambasadorët e vendeve të BE për të diskutuar për bojkotin e zgjedhjeve nga opozita. Syri.net mëson nga burime […]

Vazhdo të lexosh

Kastriot Myftaraj i përgjigjet Kadaresë/Gjunjëzohu te çifutët jo te Romana

Ju, z. Kadare i gjunjëzoheni Vlahutinit, unë iu gjunjëzohem hebrejve të botës për t’ iu kërkuar falje për urrejtjen ndaj tyre që përmban vepra juaj) Ismail Kadare në letrën e tij për Romana Vlahutin thotë se i gjunjëzohet për t’ i kërkuar falje meqënëse i përket të njëjtit popullsi edhe unë që e paskam fyer […]

Vazhdo të lexosh

Nga Blendi Fevziu/ Standardet e dyfishta të shtetit me arrestimin e Kastriot Myftaraj

Dje në mbrëmje vonë, disa prej portaleve ende në punë njoftuan se forcat policore të antiterrorit kishin shoqëruar në komisariat, Kastriot Myftarajn, një person publik, të cilit mund t’i vendosësh më shumë se sa një epitet dhe më të cilin në thuajse 100 përqind të rasteve as unë dhe as shumë vetë nuk janë dakort. […]

Vazhdo të lexosh

Ja shkrimi i Kastritot Myftarajt kundër Vlahutin, i cili solli arrestimin e tij

Aventura e çuditshme e një kurve kroate në Tiranë Në Kroaci, “Zonjën” Romana Vlahutin, e kanë quajtur “Prva Dama u sjeni”(Zonja e Parë-Hije) e Presidentit të majtë Ivo Josipoviç, i cili ishte në këtë post, në vitet 2010-2015. Josipoviç ishte një artist i shndërruar në politikan. Profesioni i tij ishte muzikant. (kompozitor) Por ai ishte […]

Vazhdo të lexosh

Arrestohet Kastriot Myftaraj vetëm pse shkruajti në profilin e tij kundër Romana Vlahutin

Publicisti Kastriot Myftaraj, 51 vjeç është arrestuar pak para mesnatës së djeshme në flagrancë nga ana e Policisë së Tiranës. Kanë qenë oficerët e antiterrorit që e kanë arrestuar Myftarajn në banesën e tij. Burime nga policia kanë shpjeguar për SYRI.net edhe detaje në lidhje me arrestimin në flagrancë të Myftarajt. “51-vjeçari Myftaraj me profesion […]

Vazhdo të lexosh