Nga Aurel plasari: Sa i vjetër ky banalitet

(Nënvizime për ciklin “Me historinë poshtë nënkresës”) Nga një libër modest zbulohet një realitet tronditës. Ky është sekreti i librave të mirë, si monografia e z. Koleç Çefa për historikun e grupit opozitar “Ora e Maleve”: Gurakuqi, Fishta, Harapi, Palaj, Shantoja, Topalli etj. Por edhe të gazetës me të njëjtin emër të atij grupi (1923-1924). […]

Continue Reading

Nga Artan Fuga/ Hiqeni këtë rrangallë të mykur, këtë republikën e vjetër!

Na e hidhni në plehra këtë rrangallë të vjetër! Cfarë po ndodh në Francë këto javë me zgjedhjen e zotit Macron? Ai ka vendosur të propozojë ligjin që asnjë deputet nuk mund të ketë më shumë se tre mandate rradhazi. Pastaj të shkojë në shtëpi, të rrisi ciliminjtë ose të skuqi vezë për mëngjes. Pse […]

Continue Reading

Basha/ Më 7 maj rrëzojmë në Kavajë, republikën e vjetër!

Lulzim Basha i ka bërë thirrje sot gjithë shqiptarëve të bashkohen të dielën në një protestë madhështore në Kavajë, “në stacionin më të rëndësishëm të kësaj beteje finale”, siç e cilësoi ai protestën 77-ditore të opozitës. “Ne jemi gati, – tha Basha, –  dhe stacioni ynë më i rëndësishëm në këtë betejë finale, përballja e parë, është […]

Continue Reading

Basha/ E gjithë Shqipëria do të jetë bashkë me Kavajën më 7 Maj

Lulzim Basha ka paralajmëruar sot se më 7 maj, Kavaja nuk do të jetë vetëm por e gjithë Shqipëria do të jetë në Kavajë dhe me Kavajën. E gjithë Shqipëria do të jetë bashkë me Kavajën, – tha ai, –  dhe sëbashku do t’i japim grushtin vdekjeprurës, republikës së vjetër! Së bashku me rininë e […]

Continue Reading

Basha: Nuk do të ketë bojkot të zgjedhjeve, do të ketë vetëm zgjedhje të lira

Kreu i PD-së, Lulzim Basha është shprehur se nuk do të ketë bojkot të zgjedhjeve, por vetëm zgjedhje të lira dhe të ndershme. Gjatë fjalës së tij në “çadrën e lirisë”, Basha u shpreh se sot do të dorëzohet në KQZ-, ultimatumi për zgjedhje të lira. Pjesë nga fjala e kreut të PD-së: Sot në […]

Continue Reading

Senatori italian: Qeveria e Bashës do luftojë drogën dhe krimin

Çadrën e Lirisë e ka vizituar sot senatori italian, Mario Mauro, ish zv.president i Parlamentit Europian dhe ish ministër i Mbrojtjes së Italisë. Në fjalën e tij ai tha se të gjitha partitë komuniste pas rënies së Bashkimit Sovjetik u kthyen në socialiste dhe bëjnë gjasme sikur e duan Europën. Mauro u shpreh se asnjë […]

Continue Reading