KE NUK PRANON RIKTHIMIN E VIZAVE PËR SHQIPËRINË

Komisioni Europian nuk pranon kërkesën e Holandës për rikthimin e vizave për Shqipërinë. “Pas një vlerësimi të kujdesshëm të përmbajtjes së njoftimit të marrë nga Holanda dhe bazuar në informacionin në dispozicion dhe të dhënat përkatëse, Komisioni konsideron se në situatën aktuale rrethanat për të nxitur mekanizmin e pezullimit të vizave nuk plotësohen”, ka bërë […]

Vazhdo të lexosh

“Vizat”, Balla: Fajin e ka Basha që shkon në Holandë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla, e shikon këtë vendim të Holandës të diktuar nga kryedemokrati Lulzim Basha, i cili sipas tij lobon kundër Shqipërisë sa herë shkon në Holandë. Për Ballën çështja e kriminalitetit të shqiptarëve që ngre shqetësim Parlamenti holandez, nuk është argument, pasi sipas tij, krime nga shqiptarët janë bërë […]

Vazhdo të lexosh

E rëndë/ Holanda: Krimi i organizuar bllokon negociatat me Shqipërinë

Holanda do të votojë kundër çeljes së negociatave për Shqipërinë, si dhe do të kërkojë rikthimin e vizave. Vendimi është bërë i ditur nga shumica qeverisëse në Holandë, gjatë një diskutimi në Parlament lidhur me problemet e krimit të organizuar të emigrantëve shqiptarë. Në seancën e djeshme të Kuvendit, partia e mazhorancës thirri në interpelancë […]

Vazhdo të lexosh

Rezolutë e KE: Shqipëria probleme me korrupsionin. Të plotësojë kushtet

Eurodeputetët e Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë miratuan disa rezoluta këtë të martë, përmes të cilave mbajtën shënime mbi progresin e bërë dhe detyrat që duhet të plotësohen në vijim për 5 vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëri, Kosovë, Serbi, Maqedoni dhe Mal i Zi, në rrugëtimin e tyre drejt anëtarësimit të mundshëm në Bashkimin Europian. […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ 7 vite më parë nën drejtimin e Partisë Demokratike shqiptarët nisën të lëvizin pa viza në Europë

Lulzim Basha, ka kujtuar sot një moment kulmor historik për shqiptarët: Heqjen e vizave, të drejtën për të lëvizur lirisht në Europë. Në një mesazh të publikuar në rrjetet sociale, Basha e sjell në kujtesë këtë ditë të veçantë dhe e ballafaqon me situatën ku ndodhet vendi duke bërë thirrje për reflektim: “Sot është një ditë […]

Vazhdo të lexosh

Arrestohet deputeti i Nismës, Milaim Zeka

Burimet nga policia kanë bërë të ditur se Zeka është ndaluar gjatë mesditës. Atij i është caktuar masa e ndalimit prej 48 orësh. Arrestimi i Zekës ka ndodhur pak ditë pasi portali ‘Insajderi’ ka publikuar hulumtimin për këtë skandal me viza, në të cilin dyshohet se Zeka ka qenë i implikuar, duke krijuar një biznes […]

Vazhdo të lexosh

Reagon Bushati për vizat/ Ato janë klithmat e dëshpëruara të opozitës shqiptare.

Dy ditë më parë qeveria holandeze propozoi kthimin e vizave për Shqipërinë, pasi sipas saj saj janë rritur grupet kriminale shqiptar edhe kërkesat për azil. Por kreut të diplomacisë shqiptare nuk i bëjnë përshtypje këto deklarata, pasi sipas tij ato janë klithmat e dëshpëruara të opozitës shqiptare. “Gjinkallat e dëshpëruara të 25 Qershorit po i […]

Vazhdo të lexosh

Donald Trump heq vizat për Maqedoninë

Shqiptarët e Maqedonisë, do të udhëtojnë për në SHBA me visa-free travel, pasi Presidenti Donald Trump firmosi urdhërin ekzekutiv. Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që lejon qytetarët e Maqedonisë të udhëtojnë në Amerikë pa viza, raporton USA Televizion. Urdhëri i ri i ka ndryshuar politikat e […]

Vazhdo të lexosh