Një mollë para gjumit do të ishte zgjidhja perfekte

Nëse kjo është e vërtetë për shumicën e ushqimeve, të rënda, djegëse dhe ushqimet yndyrore, molla mund të jetë zgjidhja më e mirë para gjumit. Ka përmbajtje të lartë vitaminash dhe mineralesh, antioksidantë, polifenole dhe pothuajse fare yndyrë. Vitaminat dhe mineralet Mollët janë të pasura me vitaminën C, B6 dhe kalium, të cilat mund të […]

Continue Reading

Punoni në kompjuter? Ja vitamina që duhet të merrni

Ata që punojnë në kompjuter kanë nevojë për vitaminë A. Sytë harxhojnë shumë rodopsinë, pigment fotosensitiv, që është i nevojshëm për të parë sa më mirë. Vitamina A luan rol të rëndësishëm në prodhimin e rodopsinës. Njerëzit të cilët duhet ta zvogëlojnë marrjen e yndyrave dhe kolesterolit, mund të hanë ushqim në të cilin ka […]

Continue Reading

Gështenja, kurë shumë e mirë për shëndetin tonë. Ja efektet pozitive

Konsumoni gështenja jo vetëm pse janë frutë i stinës së vjeshtës, por sepse janë të pasura me vitamina, minerale dhe i bëjnë shumë mirë lëkurës dhe shëndetit të zemrës. Të pjekura apo të ziera, gështenjat janë mbretëresha e tavolinës së vjeshtës. Tepër të shijshme dhe super energjike, janë kurë shumë e mirë për shëndetin tonë. […]

Continue Reading

Gratë pas moshës 40 vjeçare duhet t’i marrë këto vitamina

Duhet të theksojmë që pas të 40-ave është shumë e rëndësishme pasi edhe në këtë moment fillojnë të ndryshojnë rregullat. Në këtë moshë trupi nuk funksionon si në moshën 20-vjeçare. Masa muskulore fillon të tkurret dhe po ashtu mund të shtoni peshë. Po ashtu, mund të hyni së shpejti në fazën e menopauzës dhe rreziku […]

Continue Reading

Kumbulla dhe mrekullia e saj për shëndetin e njeriut.

Kumbulla është një zgjedhje e pashmangshme e çdo amvise për të përgatitur ushqim për dimër, dhe përveç se janë më të përdorura për përgatitjen e gjalpë dhe mermelatave, sigurisht është e këshillueshme për t’i ngrënë edhe të freskëta. Kjo pasi kumbulla përmban vitaminë C (5 deri 8 mg për 100 g, në varësi të llojit), […]

Continue Reading

Shalqini, ‘mbreti’ i sezonit me vlera të larta ushqyese që përmban, vitamina, fibra dhe minerale

Ditët e ngrohta dhe temperaturat e larta kanë ardhur tashmë. Në këto ditë më shumë se kurrë trupi ynë ka nevojë për freski, energji dhe ushqim të shëndetshëm. Për këtë ju vjen në ndihmë shalqiri. Ky frutë cilësohet si “mbreti” i sezonit kjo edhe falë vlerave të larta ushqyese që përmban, vitaminave, fibrave dhe mineraleve. […]

Continue Reading

Limoni i përdorshëm kudo në sallata, peshk, aromatizim të ëmbëlsirave, por edhe në parandalimin e shumë patologjive dhe aleat i çmuar për bukurinë.

Bëhet fjalë për limonin, i përdorshëm kudo në sallata, peshk, aromatizim të ëmbëlsirave, koktelje por edhe në parandalimin e shumë patologjive dhe aleat i çmuar për bukurinë. I pasur me vitaminë C, kalcium, magnez, kalium dhe antioksidant limoni është një aleat i mirë për lëkurën dhe flokët, aq sa konsiderohet një nga ilaçet natyrale të […]

Continue Reading

Ja sa ndikon regjimi i përditshëm ushqimor në qarkullimin e gjakut

Një qarkullim i mirë i gjakut dhe enë të tonifikuara e elastike, që ndihmojnë në zvogëlimin ose eliminimin e mbajtjes së celulitit, varen edhe nga ushqyerja e mirë. Dieta jonë bazohet më tepër në konsumimin e makaronave, bukës, sheqernave të thjeshta, yndyrave të ngopura, që janë shkaktarët kryesorë të acidozës, një gjendje e tepërt e […]

Continue Reading