Shijak 1947/ Kur diktatura ekspozonte viktimat shesheve dhe populli behej spektator

Mes spektatorëve të mbledhur rreth viktimave ka shumë fëmijë. Imazhi i viktimave, me siguri ka mbetur përgjithmonë në memorien e tyre si një traumë. Fëmijë që janë detyruar të përballjen me atë pamje të frikshme të trupave të vdekur e të dhunuar. Është viti 1947. Populli i Shijakut është mbledhur me detyrim në një lëndinë […]

Vazhdo të lexosh

Ish-kampioni i boksit në pranga. Dyshohet se ishte objekti i atentatit ku u vra biznesmeni Ferracaku

Katër persona janë arrestuar sot në Shkodër, mes tyre Asmer Bilali, ish-kampion në boks. Policia e Shtetit në një deklaratë për mediat, nuk i vendosi një vepër penale specifike Bilalit por tha se “në funksion te hetimeve te ngjarjeve te fundit kriminale te ndodhura ne Shkodër janë ndaluar disa elementë me rrezikshmëri shoqërore te larte, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Dhjetë fëmijët viktima të materinetit si statistika, një mësuese me kancer gjiri si model i “humanizmit” të zotit kryeministër.

Kryeministri u nis për në Rrëshen. Rrugës kishte në mendje se çfarë roli do të luante në takimin e radhës. Fantazoi skena reale, si do ta shfrytëzonte për performancën e tij qeverisëse ankesën e planifikuar të radhës . Mësuesja me kancer gjiri ishte ftuar që t’i ankohej atij. Ajo ndoshta nuk e dinte skemën, por […]

Vazhdo të lexosh

Nga Nebil Çika/ Bil-ali

(I urrej viktimat që i nderojnë xhelatët e tyre) -Jean-Paul Sartre Te nderuar miq antikomunistë . Me njoftuan se një farë Bil-al , kreu i nje nje farë partie , ish i punësuari e bythlepirës i Ramës ka postuar një shkrim ne fb me fyerje kundër meje qe me thëne te drejten nuk me shqetësojnë […]

Vazhdo të lexosh

Një avion bie mbi një lagje në Kaliforni. Video

4 persona janë vrarë dhe 2 të plagosur pasi një avion “Cessna 310” u rrëzua në një lagje . ne lindje lagje të Aeroportit “Riverside” në Kaliforni, duke u vënë zjarrin dhjetëra shtëpive. Avioni u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga aeroporti, tha Administrata Federale e Aviacionit. 60 zjarrfikës janë ende në kërkim për të paktën dy […]

Vazhdo të lexosh