Berisha/ Nëse mazhoranca nuk voton vetingun e politikanëve “O djem rrëmbeni armë, ja vdekje ja liri!”. VIDEO

Berisha bëri thirrje për kryengritje nga salla e parlamentit. Nëse mazhoranca nuk voton vetingun e politikanëve, tha ai, rrugët e sheshet do të oshtijnë: “O djem rrëmbeni armë, ja vdekje ja liri!” Sali Berisha: “Edhe një herë ju bëj thirrje. Momenti është kritik. Unë ja u them se do të bëni gabimin më të rëndë që […]

Vazhdo të lexosh

Lajm i fundit/ Shkarkohet gjyqtari i Kushtetueses, Fatos Lulo

Vendimi është shpallur nga kryetarja e Komisioni i Pavarur i Kualifikimit Genta Tafa Bungo, pak ditë pas seancës së vettingut, ku u pranuan provat e gjyqtarit. Në seancën e sotme, KPK-ja tha se kishte vendosur shkarkimin nga detyra të Fatos Lulo anëtar i Gjykatës Kushtetuese. ‘Vendimi i njoftohet subjektit, Komisionerit publik brenda 30 ditëve të […]

Vazhdo të lexosh

Vettingu pyet policët e thjeshtë a keni qënë para 90-ës bashkpuntor i sigurimit? Cilin kanë ministër policët?

Në procesin e vlerësimit, punonjësit e Policisë së Shtetit apo Gardës së Republikës do të duhet të plotësojnë disa formularë deklarimit që lidhen me pasurinë e figurën e tyre e nga ana tjetër duhet t’u japin përgjigje edhe disa pyetjeve. Më poshtë lista e pyetjeve dhe formularët që duhet të plotësojnë ata në kuadër të procesit […]

Vazhdo të lexosh

Nga Flamur Çelaj/ Vetingu si Vlerë e shtuar për Policinë

Projektligji për vlersimin kalimtar dhe periodik të punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit për Çështjet e Brendëshme dhe Ankesat ne Ministrinë e Brendëshme, është i një rëndësie të veçantë për Katarsisin e nevojshëm që duhet të bëj herë pas here Policia . Pastrimi i rradhëve të policisë nga të inkriminuarit i […]

Vazhdo të lexosh

Gjykata Kushtetuese drejt kolapsit/ Dorëhiqet Besnik Imeraj

Eshtë dorëhequr sot anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Imeraj. Ai ka paraqitur arsye personale për largimin nga puna. Imeraj u dekretua si anëtar i Gjykatës Kushtetuese nga ish Presidenti Bujar Nishani ne 22 Mars te vitit 2013. Aktualisht Gjykata Kushtetuese mbetet me 6 anëtarë, por pritet që edhe një tjetër anëtar të japë dorëheqjen, ç’ka […]

Vazhdo të lexosh

Gjergji i “Pamflet”-it i fshihet policisë pas padisë së Ylli Ndroqit. Nuk paraqitet në Gjykatë

Gazetari Elio Laze ka bere publike sot ne profilin e tij ne rrjetet sociale nje denoncim qe pronari i Ora News ka bere ndaj drejtuesit te portalit” Pamflet” qe drejtohet nga Gjergj Zefi. Ja se çfare shkruan Laze ne statusin e tij: Gjergji! Gjergji ka kerkuar Vetting. Vetting per Ylli Ndroqin dhe per grupin e […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi letër ambasadorëve: Qeveria kërkon të kapë vettingun

Monika Kryemadhi i ka bërë një letër të hapur ambasadorëve Dunald Lu dhe Romana Vlahutin. Në letrën e dërguar dy ambasadorëve, Kryemadhi thekson faktin se qeveria po kërkon të kapë reformën në drejtësi. “Vetingu shumë i rrezikuar, qeveria kërkon të kapë këto institucione”, shkruan ajo. Sipas kryetares së LSI-së, “vendimet e maxhorancës në Kuvend dhunojnë […]

Vazhdo të lexosh

Ministrja e Drejtësisë, Gjoni/ Organet e Vettingut janë gati

Ministrja e  Drejtësisë Etilda Gjoni, ka deklaruar se organet e Vettingut janë gati për të kryer këtë process kaq të rëndësishëm për sistemin tonë të Drejtësisë. “Do të miratohet shumë shpejt. Në përfundim, oganet e Vetingut janë gati për të filluar procesin. Gjej rastin që të shpreh angazhimin e plotë të ministrisë së Drejtësisë, për […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Dhëndri i Qazim Sejdinit e goditi me blind Policinë

Lulzim Basha ka deklaruar sot se “kur krimi i veshur me pushtet dhunon vetë Policinë, Vetingu duhet të nisë nga Kryeministri, ministri i Brendshëm e kryebashkiakët të bërë njësh me bandat.” Deklarata e tij është nxitur nga denoncimi i një qytetari, i cili në një mesazh dërguar bashës dhe publikuar prej kryetarit të PD, shkruan: “Kryetar, mirmbrema. Sot ne Elbasan […]

Vazhdo të lexosh

Rama refuzon propozimet Gjermano-Amerikane dhe harron dhe vetingun

Pas deklaratës së Koalicionit Opozitar që pranoi publikisht se ka pranuar paketën McAllister për zgjidhjen e krizës politike, ka reaguar Partia Socialiste. Sipas saj, deklarata që opozita pranon paketën McAllister është abuzive. Në deklaratën e PS nuk thuhet asnjë fjalë që Edi Rama të ketë pranuar këtë ofertë, çka nënkupton se kreu i socialistëve nuk […]

Vazhdo të lexosh

Rama kundër gjykatës, nuk tërhiqet nga hidrocentralet mbi Vjosë/ A është ky njeriu që ulëret çdo ditë për Vetting-un?

Dy ditë më parë Gjykata Administrative vendosi që të shfuqizojë vendimin e Ministrisë së Energjisë për të ndërtuar mbi lumin Vjosë hidrocentralin e Poçemit, ky institucion ka vendosur që ti shkojë deri në fund projektit që është kundërshtuar edhe nga Parlamenti Europian. Ministria e Energjitikës është e vendosur që të ankimojë çështjen në shkallën e […]

Vazhdo të lexosh

Lubonja: Kush është ëndrra finale e Edi Ramës, këtij narcizisti malinj

Fatos Lubonja e sheh me shumë shqetësim dënimin e një grupi studentësh që i qëlluan me vezë kryeministrit Edi Rama, në shenjë proteste. Lubonja thotë se i pari qe shkeli ligjin ishte Edi Rama, i cili zuri ambientet e një universiteti publik, atij të Shkencave Sociale, për të mbajtur një takim me biznesmenë për t’u […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bushati: Çadra po e çmend Ramën

Megjithëse fillimisht u duk si një lëvizje nga halli, megjithëse u komentua si një manovër për të shmangur vettingun, megjithëse u përfol si një alibi për t’i shpëtuar humbjes së paevitueshme në zgjdhje, protesta e opozitës ka arritur ta destabilizojë keq kryeministrin. Po të shohësh me kujdes lëvizjet e Ramës, në këtë muaj kur opozita […]

Vazhdo të lexosh

Berisha: Olsi Rama, vëlla Olsi, një trafikant Olsi që shumë shpejt do t’ia përplasin në fytyrë dokumentat

  Berisha ishte sot ne cadren e protestes duke e quajtur ate edhe parlamentin e lirise. Sipas Berishës ,Edi Rama kur ishte në krye të Bashkisë kishte të drejtë të mbrohej nga Garda, por ai atëherë mbrohej nga bandat të cilat në i arrestuam dhe tani ai i liron nga burgu. E quajmë revolucion, sepse […]

Vazhdo të lexosh

SPJV.IT: Zbulohet teksti i dorëheqjes së kryeministrit Edi Rama

Portali spjv.it ka arritur të marrë tekstin e fjalës së dorëheqjes të kryeministrit Edi Rama pas protestave të opozitës dhe vendimit të mos futjes në zgjedhje me Ramën si kryeministër. Në të vertetë teksti në fjalë është gjendur në një prej emaileve të këshilltarëve të tij më kryesor në Kryeministri, i cili ia dërgon kryeministrit […]

Vazhdo të lexosh

Nuk ka të ndalur Rama. Dërgon sërish në Strasburg, Sokol Berberin, kunatin e Fatmir Xhafës

Qeveria shqiptare ka paraqitur tre kandidaturat për pozicionin e gjyqtarit shqiptar në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Kjo është hera e dytë që dërgohen emrat pasi Këshilli i Europës ia ktheu njëherë qeverisë kandiadtët. Kësaj radhe kandidatë janë Aleksandër Muskaj, Aurela Anastas dhe Sokol Berberi. Ajo që bie në sy është fakti se […]

Vazhdo të lexosh

Nga Oerd Bylykbashi: Vitingu i Rames do na mbyllë edhe vrimën e ozonit

Vendimi i Kuvendit per te rihapur proceduren e kandidimit per organet e vetting-ut, perveçse nuk ka baze kushtetuese apo ne ligjin e vetting-ut, eshte nje gallate procedurale. Vazhdojne dhe e bejne çorap me duart e veta dhe pastaj ia vene fajin opozites qe kerkon VOTING (votim) te lire e te ndershem. Nga halli kane shkuar […]

Vazhdo të lexosh