Julian Haxhiu, Vetingu, Edi Rama dhe një barcaletë me qerosin

Nga Boldnews.al Julian Haxhiu, Gjyqtar i Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, duket se ka marrë përsipër të bëjë disa shërbime për familjen Kryeministrore dhe në këmbim të përfitojë nga ai i flamosur Veting. Gjithë turravrapi, shkeljet proceduriale, dhe servilizmi i tij ndaj familjes kryeministrore të kujtojnë një barcaletë që qarkullon rëndom kafeneve të Tiranës. Një […]

Continue Reading

Lleshaj/ Meta ka kunj me mua, më paragjykon!

Komisioni i Sigurisë me votat e mazhorancës ka rrëzuar mesditën e sotme, dekretin e presidentit Ilir Meta për Vettingun e Policisë. Meta kishte kërkuar rishikimin e  ligjit për vettingun në Policinë  e Shtetit, duke e cilësuar atë si rrezik dhe mundësi për t’u ndikuar nga ana e qeverisë. Nga ana tjetër ministri i Brendshëm, Sandër […]

Continue Reading

Anëtarja e vettingut në përgjime me kreun e bandës së kokainës, takimi me Prelën

Përpara se të japë vendimin për Donika Prelën, KPK duhet të verifikojë nga kamerat e sigurisë a është takuar Donika Prela në nëntor-dhjetor me anëtaren e vetingut Valbona Sanxhaktari dhe a është pjesë e dosjes 339, duke u kapur në përgjim me Astrit Avdylajn.DEKLARATË E DEPUTETIT ENKELEJD ALIBEAJ, NËNKRYETAR I KOMISIONIT TË LIGJEVE. Rasti i drejtueses […]

Continue Reading

Vettingu/ Ndërkombëtarët rrëzojnë anëtarin e qeverisë. Ja cili është

Siç bëhet e ditur nga një korespondencë e fshehtë ndërmjet Kuvendit dhe OMN-së, janë rrëzuar kandidatët që mazhoranca kishte mbështetur. Në krye janë renditur njerëz që PS i kishte vendosur në fund. Ndër emrat më të famshëm që ndërkombëtarët kanë rrëzuar është Plarent Ndreca ish-avokati i PS-së. Sot është Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së […]

Continue Reading

Rama vazhdon shakatë/ Të fortët nuk do ti gëzojnë lekët që fitojnë nga krimi

Gjatë një takimi në Akademinë e Rendit, Rama është shprehur se, kush ka përfituar nga aktivitetet kriminale nuk do ti gëzojë paratë. Rama duket se ka harruar se ka më shumë se 4 vite që është kryeministër dhe deri më sot nuk ka ndodhur asnjë gjë nga ato që vetë ai ka thënë gjatë kësaj […]

Continue Reading

Basha: Ambasadorët do të japin së shpejti llogari për ndërhyrjen e tyre ne reformën në drejtësi dhe vetting.

Lulzim Basha ka akuzuar drejtpërdrejt Kryeministrin Rama dhe ambasadorët e SHBA-ve dhe BE-së se janë të implikuar në krijimin e një reforme në drejtësi në favor të qeverisë. Madje, Basha ka kërkuar edhe arrestimin e Ramës. Sipas Bashës ambasadorët do të japin së shpejti llogari për ndërhyrjen e tyre ne reformën në drejtësi dhe vetting. […]

Continue Reading