Bomba dhe shpërthime, ja pamjet se lufta e madhe ka filluar

Pak ditë pas paradës ushtarake të Koresë së Veriut, SHBA-ja është përgjigjur me një stërvitje masive ushtarake, shumë pranë brigjeve të saj. Forcat e Koresë së Jugut dhe Marina amerikane kanë nisur ushtrimet për të testuar raketat dhe mjetet e tjera ushtarake. Mëngjesin e sotëm janë filmuar shpërthime masive dhe bomba te fuqishme nga të […]

Vazhdo të lexosh

Koreja e Veriut ka ushtrinë më të madhe në botë. Ja sa është numri i ushtarëve

Koreja e Veriut është një nga vendet më të izoluara në planet. Kështu, njerëzit dinë shumë pak rreth jetës së përditshme të atyre që jetojnë në Kore të Veriut. Më poshtë ju tregojmë disa fakte rreth këtij vendi, të cilat do t’ju befasojnë. Marijuana është legale në Kore të Veriut Duke e ditur se marijuana […]

Vazhdo të lexosh

Korea parakalon raketat bërthamore, gati për luftë me Amerikën/ Video

Koreja e Veriut ka shfaqur raketa balistike interkontinentale dhe pajisje të tjera ushtarake në një paradë masive më 15 prill dhe është zotuar se është “gati për të goditur sërish me sulme bërthamore”, kundër armiqve. Parada, që është organizuar për të shënuar ditëlindjen e 105-të të Kim Il Sung, gjyshit të liderit aktual Kim Jong […]

Vazhdo të lexosh

Kina nis qindra tanke dhe raketa drejt Koresë së Veriut

  Qeveria kineze ka dërguar 150.000 trupa ushtarake në drejtim të kufirit të Koresë së Veriut më parë këtë javë, na frika e një kolapsi të mundshëm të regjimit  të Kim Jong-un. Dhe një video e jashtëzakonshme tregon se Kina është mobilizuar, dhe ka po nis miëjra tanke drejt shtetit diktatorial, shkruan ‘Syri.net’.Zyrtarët kinezë kanë […]

Vazhdo të lexosh

Japonia bashkohet me SHBA-në dhe dërgon luftanije në Gadishullin Korean

Ushtria japoneze do të kryejë stërvitje të përbashkëta ushtarake me SHBA-në pranë gadishullit Korean, ndërkohë që tensionet mes Koresë së Veriut dhe aleatëve të Amerikës, vazhdojnë të përshkallëzohen. Një burim anonim tha për “Reuters” se “Japonia do të dërgojë disa luftanije ndërkohë që aeroplanmbajtësi amerikan ‘Carl Vinson’ hyn në Detin e Kinës Lindore.” Gjithashtu, një njësi […]

Vazhdo të lexosh

Kim Jong- Un ka publikuar një video imagjinare ku trupat e Koresë së Veriut shpërthejnë një aeroplanmbajtëse amerikane/Video

Kim Jong- Un ka publikuar një video propagandistike ku trupat e Koresë së Veriut shpërthejnë një aeroplanmbajtëse amerikane. Pamjet e publikuara nga mediat shtetërore atje tregojnë sesi trupat koreano veriore shkatërrojnë avionët e bombarduesit amerikanë. Sigurisht kemi të bëjmë me pamje të montuara dhe jo reale. Klipi shoqërohet edhe me narracion, ku zëri shpjegon në mënyrë “poetike” […]

Vazhdo të lexosh

Kim Jong: Nëse qëlloni qoftë edhe njëherë do hedhin në erë SHBA-në

Shteti vetmitar i Kim Jong-un lëshoi paralajmërimin e bujshëm, ndërkohë që Uashingtoni dhe Koreja e Jugut po marrin pjesë në disa stërvitje masive ushtarake në rajon, shkruan “Daily Star” Javën e kaluar, Shtëpia e Bardhë pranoi lufta me Korenë e Veriut është tashmë një opsion “në tavolinë”. “Ushtria Popullore Koreane do të zvogëlojë bazat e […]

Vazhdo të lexosh

Donald Trump konfirmoi sot në mbrëmje angazhimin e plotë të SHBA-së për sigurinë e Japonisë dhe Koresë së Jugut

Presidenti amerikan, Donald Trump konfirmoi sot në mbrëmje angazhimin e plotë të SHBA-së për sigurinë e Japonisë dhe Koresë së Jugut,pasi Kim Jong-un leshoi 4 raketa drejt Japonisë k “Presidenti Trump insistoi për angazhimin e plotë të SHBA-së në krahë të Japonisë dhe Koresë së Jugut përballë kërcënimit serioz nga Koreja e Veriut”, theksohet në […]

Vazhdo të lexosh

Koreja e Jugut: Kim Jong-un ka mijëra ton me armë kimike

Ministri i Jashtëm i Koresë së Jugut, Yun Byung, ka paralajmëruar se Koreja e Veriut ka “mijëra ton me armë kimike” . Ministri e quajti vrasjen e vëllait të liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un në Malajzi si provë të aftësive të armëve kimike të vendit të izoluar. Ai paralajmëroi se Koreja e Veriut […]

Vazhdo të lexosh

Nga Frrok Çupi: Katër stade në ditën e pestë të protestës

Sot në ditën e pestë të protestës janë shënuar katër “milestone”. Sigurisht, nuk është si në ditën e parë ku shpërtheu në shesh entuziazmi qytetar kombëtar për largimin e një qeverie arrogante, të bezdisshme dhe jo- popullore. Atë ditë, me 18 shkurt, shumica e qytetarëve menduan se “qeveria do të bindet” për pak orë dhe […]

Vazhdo të lexosh