“Pse doni ta shtyni, pse keni frikë nga vetingu i politikanëve?

Deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, të mërkurën, e cilësoi artificial propozimin e PS për t’a dërguar nismën e opozitës për marrje opinion në Komisionin e Venecias. “Pse doni ta shtyni, pse keni frikë nga vetingu i politikanëve. Pse keni frikë nga barazia e ligjit  edhe për deputetët”- ishin disa nga pyetjet e Alibeajt për kolegët […]

Continue Reading

Rama se lëshon sërish Tahirin/ Të paktën një provë. Jo dhjetë. Një të vetme.

Rama është pyetur nga gazetarët në konferencën me Mogherinin në lidhje me Tahirin. Kryeministri këtë herë gjeti shpëtim tek Komisioni i Venecias. Sipas tij, qeveria dhe mazhoranca kanë zbatuar ‘pikë për pikë rekomandimet e Komisionit të Venecias’. ‘Është shumë e rëndësishme të shpjegojmë se në rastin e Saimir Tahirit kuvendi dhe shumica qeverisës ka zbatuar […]

Continue Reading

Nëse një çift puthet nën urë, do të gëzojë dashurinë dhe lumturinë e përjetshme/ Foto

Venecia ka një koleksion mbresëlënës të urave të njohura për arkitekturën më të mirë. Më e famshmja prej tyre është Ura e Psherëve, e ndërtuar në vitin 1600. Projektuar nga Antonio Contini, ura kalon në  Rio di Palazzo, duke lidhur Burgun e Ri në dhomat e gjykatës, që ishin pran pallatit piktoresk Doge. Bërë prej […]

Continue Reading

Rama ia mbath nga frika e protestës/ Pret biletën drejt Venecias dy ditë para të shtunës.

Ndryshe nga sa mburret në media dhe shfryn e shan opoziten se nuk e ndjek askush nga pas, Rama ka zgjedhur që diten e protestes së Opozites më 13 Maj, t’ja mbathi per në Venecia te Italise. Ai nuk do te jete te shtunen ne Tirane dhe frika nga permasat e protestes e kane detyruar […]

Continue Reading

Ish shefi i EURALIUS : Vlahutin dhe jo ai ishte autori i tekstit abuziv që ju dërgua Venecias.

Ish shefi i “EURALIUS” është kthyer për një vizitë private në Tiranë, më së shumti për t’u “pastruar” pas shkarkimit të tij, shkarkim që erdhi si pasoje e manipulimit të tekstit të reformës në drejtësi që ju dërgua Venecias. Burime për Syri.net bëjnë me dije se Devile është takuar privatisht me politikanë ku ju ka […]

Continue Reading