Banka Botërore jep alarmin për sigurinë ushqimore në Shqipëri

Prej ushqimit të pasigurt në të gjithë globin sëmurën afërisht 2 milionë persona të ditë, të cilët në të shumtën e rasteve duhet të ndërpresin shkollën, punën dhe aktivitete të tjera jetësore, duke u shndërruar ndër të tjera në një kosto të madhe për shoqërinë. Banka Botërore në një studim të fundit për statusin e […]

Continue Reading

Ja si e dëmtojnë trurin ushqimet shumë të kripura

Vazhdimisht zhvillohen studime lidhur me efektet e saj që shkojnë përtej ndikimeve në presionin e lartë të gjakut. Nga eksperimentet e fundit ka rezultuar se kripa dëmton kujtesën dhe të menduarit, pra ajo ka ndikime të drejtëpërdrejta edhe në tru. Eksperimenti me kripën është zhvilluar te minjtë dhe pas tij, profesori I neurologjisë Costantino Iadecola, […]

Continue Reading

Ja kush janë Ushqimet kundër dhimbjeve të artritit

Simptomat e artritit si dhimbjet e kyçeve dhe ënjtjeve mund të lehtësohen nga marrja e disa ushqimeve të caktuara. Artriti është gjendje e zakonshme, e cila shkakton dhimbje dhe inflamacion në nyja, sipas NHS-së. Simptomat përfshijnë dhimbje, ënjtje, si pasojë e të cilave vuajnë rreth milionë njerëz në Britani të Madhe, transmeton KosovaPress. Sidoqoftë, është […]

Continue Reading

Ja kush janë ushqimet që s’duhen ngrënë kurrë në mëngjes

Jo vetëm kaq, por të ngrënit shëndetshëm mëngjes redukton mundësinë e zhvillimit të kancerit dhe diabetit. Ja cilat janë ushqimet që duhet të shmangni për mëngjes për të pasur shëndet sa më të mirë. Proshutë, sallam dhe salçiçe Mishi i përpunuar ka nitrate që lidhen me kancerin kolorektal. Në fakt, Instituti për Kërkime ndaj Kancerit […]

Continue Reading

Skandal/Ushqimet e skaduara nga Tirana dërgohen në rrethe

Konsumatorët shqiptarë gjithmonë e më shumë të pasigurtë për ushqimet që konsumojnë duket se janë ndërgjegjësuar më shumë për të denoncuar rastet e konstatuara të ushqimeve të skaduara. Sipas zyrës per mbrojtjen e konsumatorit zgjidhje për të garantuar sigurinë ushqimore është funksionimi i organeve kopetente si dhe vetingu për të vendosur në detyrë ekspertë dhe […]

Continue Reading

Nga Nikollaq Neranxi: Ulja e TVSH-së për hotelet, hipokrizia e rradhës e qeverisë dhe shpërblimi për klientët e pushtetit

Ulja ne 6% e TVSH-se se cmimit per akomodim ne hotele, eshte manovra e rradhes per te na mbushur mendjen se ketu po merren masa anti varferi dhe pro zhvillimit te turizmit! Ne keto kushte ekstreme varferie te popullsise, masa e pare qe duhej te merrej, ishte ulja e TVSH-se se ushqimeve baze, nje premtim […]

Continue Reading

Alarmante. Me kancer nga radioaktiviteti edhe në mes të Tiranës

Gazetari Denis Dyrnjaja na ka rrëfyer një histori të trishtë. Bëhet fjalë për një 40-vjeçar i cili nuk mundi të fitonte betejën me sëmundjen e tmerrshme, kancerin.  Sipas gazetarit, mjekët onkologë italianë ndërsa përpiqeshin të ndryshonin fatin e jetës së tij kishin konstatuar se ai kishte rrezatim të lartë radioaktiv në trup. Pyetja e tyre për […]

Continue Reading

Doni që të bëni një gjumë të mirë? Ja ushqimet që duhet të perdorni

Një nga tre persona vuajnë nga pagjumësia dhe sipas tij  ne duhet të konsumojmë ushqime përpara gjumit që janë të të njëjtit lloj me ato që konsumojmë në mëngjes. 5 ushqimet kryesore që duhet të konsumoni në darkë përpara gjumit: banane (përmbajnë shumë magnez që është shumë i mirë për muskujt tuaj); bajame (ju ndihmojnë […]

Continue Reading