Përmbajnë simbole “urrejtjeje”/ “Facebook” heq reklamat Trump

Facebook-u ka hequr me dhjetëra reklama zyrtare të presidentit Donald Trump, duke thënë se ato shkelin politikën e saj kundër akteve të organizuara të urrejtjes.“Ne nuk lejojmë simbole që përfaqësojnë organizata që mbështesin urrejtjen apo ideologji të urrejtjes, përveçse në ato raste kur ato janë paraqitur me një kontekst apo dënohen për aktet e tyre”, […]

Continue Reading

Trump i shkruan Erdoganit/ “Mos bëj të fortin. Mos u bëj budalla”

Në këtë letër, që mban datën 9 tetor presidenti amerikan i kërkon homologut të tij turk të bëjë marrëveshje me kurdët e Sirisë, ose historia do ta ndëshkonte si “djall” dhe SHBA-të do ta shkatërronin ekonominë e Turqisë. “S’do të duash të jesh përgjegjës për vrasjen e mijëra njerëzve. Dhe unë s’dua të jem përgjegjës […]

Continue Reading

Donald Trump do kryej një vizitë në Serbi. VIDEO

Ivica Daçiç konfirmon vizitën e Donald Trump në Beograd deri në fund të këtij viti. Ministri i jashtëm serb Daçiç e ka bërë të ditur këtë gjë në studion e Ditarit në RTS 1 mëngjesin e sotëm. Sipas tij ardhja e Donald Trump do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Serbi pas ftesës zyrtare të […]

Continue Reading

Ilir Meta kërkon ndihmë nga Trump

Në letrën e tij të urimit drejtuar presidentit Trump, me rastin e festës kombëtare të SHBA, 4 korrikut ( 243-vjetorit të Ditës së Pavarësisë), presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ndër të tjera mes rreshtave ka shprehur një shqetësim dhe ka parashtruar, edhe një kërkesë. Presidenti i vendit kërkon nga Trump, që SHBA të rrisë edhe më […]

Continue Reading

Erl Kodra/ Zakonisht punët e ndyra kryhen nga ndyrësirat.

Zakonisht punët e ndyra kryhen nga ndyrësirat. Dhe padyshim që Edi Rama është i tillë. Todd Wood i Washington Times shtron pyetjen nëse Mike Pompeo dhe Donald Trump drejtojnë realisht Departamentin e Shtetit. Pyetja e tij është e drejtë, por unë mendoj se ajo është një pyetje retorike. Po, saktësisht Presidenti i SHBA Donald Trump […]

Continue Reading

Soros-istja e ngarkuara me punë në ambasadën amerikane në Tiranë fushatë kundër Trump

Nga Basir Çollaku Leyla Moses-Ones, e ngarkuara me pune ne ambasaden amerikane ne Tirane ne fushaten e saj kunder presidentit Trump dhe ben fushate per qeverine kriminale te Rames. Ka fshire gjithcka nga rrjetet sociale profili i saj zyrtar, postimet kunder Trump te konstatuara nga ish-shefi FBI por gjurmet kane mbetur. Ai i ka ende […]

Continue Reading

TRUMP I JEP FUND LOTARISË AMERIKANE

Siç raportojnë mediat, Trump do të ndërmarrë një plan të ri për emigracionin që synon që sistemi i migrimit të ligjshëm të bazohet më shumë në një zotësi në gjuhën angleze dhe në punësim si dhe të propozojë fundin e sistemit të përzgjedhjes së rastësishme. “Zgjedhja e rastësishme e emigranteve është kundër vlerave amerikane dhe […]

Continue Reading

Washington Times: Diplomatët amerikanë në Shqipëri punojnë hapur kundër Trump

Shqipëria është bërë pjesë e një artikulli shkruar nga Washington Times. Artikulli i kushton vëmendje të veçantë diplomatëve amerikanë në vend, kryesisht Donald Lu-së  i cili edhe pse e ka mbaruar mandatin nuk po largohet drejt SHBA-së. Në këtë shkrim thuhet që Ambasadori Lu përveçse ka injektuar politikën e George Sorosit edhe gjatë presidencës së Trump, po […]

Continue Reading

E fundit/ Trump tërheq emrin e propozuar si Ambasadore e SHBA në Tiranë

Presidenti i SHBA Donald  Trump ka tërhequr emrin e propozuar si Ambasadore e SHBA në Tiranë. Mendohet se si shkak të kësaj tërheqje janë bërë aktivitetet e diplomates. Më poshtë është intervistë në Fox ku gazetarët tregojnë se e nominuara për ambasadore në Shqipëri ishte përsonazhi që kish bashkëpunuar me spiunin anglez që hartoi dosje […]

Continue Reading

Reagon Ambasada Iraniane: Shqipëria viktimë e SHBA dhe e Izraelit

Pas vendimit të kryeministrit Rama për dëbimin e zyrtarëve saj nga Shqipëria ka reaguar edhe Ambasada e Iranit e cila me anë të një deklarate është shprehur se dëbimi i diplomatëve të tyre, vjen pasi Shqipëria është viktimë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Izraelit. Sipas kësaj deklarate SHBA-të dhe Izraeli po shkatërrojnë marrëdhëniet […]

Continue Reading

Rama nuk i la gjë pa thënë, Trump e falenderon.

Presidenti amerikan Donald Trump ka falenderuar Qeverinë e Shqipërisë për vendimin që ka marrë kundër regjimit iranian, duke dëbuar ambasadorin e Iranit dhe zëvendësin e tij për komplote dhe akte terroriste në Evropë, nga vendi ynë. Letra e Trump, drejtuar Kryeministrit Edi Rama: “I dashur Z. Kryeministër: Faleminderit për përpjekjet tuaja të palëkundura duke iu kundërvënë […]

Continue Reading

Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Helsinki si Jalta?! Jo! Por bota ka nevojë për një rregull të ri!

Takimi midis presidentit amerikan Donald Trump dhe atij rus, Vladimir Putin, në Helsinki të Finlandës të hënën e shkuar ka shkaktuar reagime të shumta, latente e deri të ashpra, brenda dhe jashtë SHBA-së, në qarqet europiane dhe më gjerë, te aleatët e Amerikës e te partnerët e saj, te demokratët e te republikanët amerikanë! Si […]

Continue Reading

Historike/ 38 minutat mes Trump dhe Kim Jong Un

Kim Jong-un edhe Donald Trump u takuan këtë të martë në hotel Capella në Singapor për të diskutuar deneuklarizimin e Koresë së veriut pas një shtrëngimi historik duarsh, ndersa ne sfond qendronin flamure amerikane dhe koreano-veriore. Takimi i tyre me pranine vetem te perkthyesve zgjati 38 minuta dhe Trump e konsideroi atë si një takim […]

Continue Reading

Trump shpërthen ndaj kryeministrit të Kanadasë

Donald Trump u bë sensacional nga një komunikatë e përbashkët e miratuar nga udhëheqësit botërorë të G7 me lançimin e një sulmi ndaj kryeministrit kanadez. Presidenti i Shteteve të Bashkuara e quajti Justin Trudeau ‘të dobët dhe të pandershëm’ në disa postime në twitter pasi u largua nga samiti në Kebek herët, dhe i dha marrëdhënies me […]

Continue Reading

Anulohet takimi me Trump, reagon Kim Jong Un: Vendim i papritur

Pas shtyrjes që Presidenti amerikan Donald Trump bëri për takimin me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka ardhur reagimi i këtij të fundit. Jong Un ka thënë se Koreja e Veriut është e gatshme të ulet në çdo kohë për të biseduar me SHBA-në, dhe ka theksuar faktin se Trump mund të […]

Continue Reading

Rama i bashkohet sërish Erdoganit kundër Presidenti Donald Trump

Edi Rama ka vendosur sërish që ti bashkohet presidenti të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan dhe ti dalë kundër SHBA-së. Në deklaratën e fundit të Organizatës së Koperacionit Islamik, ku i pranishëm dhe e ka votuar edhe ambasadori ynë në Turqi, Gent Gazheli, sulmohet ashpër qeveria e SHBA dhe presidenti Donald Trump.OIC Këtë deklaratë të ashpër […]

Continue Reading

Ambasadori Lu largohet nga Shqipëria në Korrik, ja kush do drejtojë ambasadën e SHBA

Ambasadori Donald Lu do të largohet nga Shqipëria në mesin e muajit korrik, pas tre vjet e gjysëm si Ambasador i SHBA-ve në Tiranë. Interesimit tonë për emërimin e ambasadorit të ri, një zyrtar i Departamentit të Shtetit iu përgjigj se “ambasadori Donald Lu vazhdon të shërbejë si Ambasadori i SHBA-ve në Shqipëri”. Sidoqoftë, Exit.al […]

Continue Reading

Pas vendimit të Trump, Irani paralajmërim të frikshëm, BE deklaratë të fortë

Reagime, shqetesime dhe pakenaqesi te shumta pas vendimit te presidentit amerikan Trump, për tërheqje nga marrëveshja ndërkombëtare bërthamore me Iranin, duke rritur rrezikun e konfliktit në Lindjen e Mesme. Departamenti amerikan i Thesarit tha se sanksionet kundër Iranit do të rikthehen. Departamenti amerikan i Shtetit lëshoi po ashtu një deklaratë, duke thënë se Uashingtoni do të […]

Continue Reading

Trump leshon raketat për Ramën : A do e shpetoj bunkeri i Surrelit Kim Ramen…?

Pas publikimit të raportit të Departamentit të SHtetit ka reaguar nënkryetari i PD-së Edi Paloka i cili shprehet në një postim në rrjetet sociale se në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit thuhet se korrupsioni në Shqipëri për vitin 2017 rezultoi i përhapur në të gjitha nivelet e qeverisjes. Lidhur me këtë konstatim të DASH, […]

Continue Reading