Përmbajnë simbole “urrejtjeje”/ “Facebook” heq reklamat Trump

Facebook-u ka hequr me dhjetëra reklama zyrtare të presidentit Donald Trump, duke thënë se ato shkelin politikën e saj kundër akteve të organizuara të urrejtjes.“Ne nuk lejojmë simbole që përfaqësojnë organizata që mbështesin urrejtjen apo ideologji të urrejtjes, përveçse në ato raste kur ato janë paraqitur me një kontekst apo dënohen për aktet e tyre”, […]

Vazhdo të lexosh

Ilir Meta kërkon ndihmë nga Trump

Në letrën e tij të urimit drejtuar presidentit Trump, me rastin e festës kombëtare të SHBA, 4 korrikut ( 243-vjetorit të Ditës së Pavarësisë), presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ndër të tjera mes rreshtave ka shprehur një shqetësim dhe ka parashtruar, edhe një kërkesë. Presidenti i vendit kërkon nga Trump, që SHBA të rrisë edhe më […]

Vazhdo të lexosh

TRUMP I JEP FUND LOTARISË AMERIKANE

Siç raportojnë mediat, Trump do të ndërmarrë një plan të ri për emigracionin që synon që sistemi i migrimit të ligjshëm të bazohet më shumë në një zotësi në gjuhën angleze dhe në punësim si dhe të propozojë fundin e sistemit të përzgjedhjes së rastësishme. “Zgjedhja e rastësishme e emigranteve është kundër vlerave amerikane dhe […]

Vazhdo të lexosh

Washington Times: Diplomatët amerikanë në Shqipëri punojnë hapur kundër Trump

Shqipëria është bërë pjesë e një artikulli shkruar nga Washington Times. Artikulli i kushton vëmendje të veçantë diplomatëve amerikanë në vend, kryesisht Donald Lu-së  i cili edhe pse e ka mbaruar mandatin nuk po largohet drejt SHBA-së. Në këtë shkrim thuhet që Ambasadori Lu përveçse ka injektuar politikën e George Sorosit edhe gjatë presidencës së Trump, po […]

Vazhdo të lexosh

Rama nuk i la gjë pa thënë, Trump e falenderon.

Presidenti amerikan Donald Trump ka falenderuar Qeverinë e Shqipërisë për vendimin që ka marrë kundër regjimit iranian, duke dëbuar ambasadorin e Iranit dhe zëvendësin e tij për komplote dhe akte terroriste në Evropë, nga vendi ynë. Letra e Trump, drejtuar Kryeministrit Edi Rama: “I dashur Z. Kryeministër: Faleminderit për përpjekjet tuaja të palëkundura duke iu kundërvënë […]

Vazhdo të lexosh

Rihanna ”kërcënon” Trump

Rihanna, gjithmonë ka qenë kundër politikave të presidentit amerikan Donald Trump, madje së fundmi ajo e ka kërcënuar atë me anë të një letre. Sipas “Rolling Stone”, në letrën e dërguar prej saj, Rihanna thotë se presidenti ka përdorur këngën “Don’t stop the music” në një nga fjalimet e mbajtura në Chattanooga, pa i marrë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Helsinki si Jalta?! Jo! Por bota ka nevojë për një rregull të ri!

Takimi midis presidentit amerikan Donald Trump dhe atij rus, Vladimir Putin, në Helsinki të Finlandës të hënën e shkuar ka shkaktuar reagime të shumta, latente e deri të ashpra, brenda dhe jashtë SHBA-së, në qarqet europiane dhe më gjerë, te aleatët e Amerikës e te partnerët e saj, te demokratët e te republikanët amerikanë! Si […]

Vazhdo të lexosh

Historike/ 38 minutat mes Trump dhe Kim Jong Un

Kim Jong-un edhe Donald Trump u takuan këtë të martë në hotel Capella në Singapor për të diskutuar deneuklarizimin e Koresë së veriut pas një shtrëngimi historik duarsh, ndersa ne sfond qendronin flamure amerikane dhe koreano-veriore. Takimi i tyre me pranine vetem te perkthyesve zgjati 38 minuta dhe Trump e konsideroi atë si një takim […]

Vazhdo të lexosh

Trump shpërthen ndaj kryeministrit të Kanadasë

Donald Trump u bë sensacional nga një komunikatë e përbashkët e miratuar nga udhëheqësit botërorë të G7 me lançimin e një sulmi ndaj kryeministrit kanadez. Presidenti i Shteteve të Bashkuara e quajti Justin Trudeau ‘të dobët dhe të pandershëm’ në disa postime në twitter pasi u largua nga samiti në Kebek herët, dhe i dha marrëdhënies me […]

Vazhdo të lexosh

Pas vendimit të Trump, Irani paralajmërim të frikshëm, BE deklaratë të fortë

Reagime, shqetesime dhe pakenaqesi te shumta pas vendimit te presidentit amerikan Trump, për tërheqje nga marrëveshja ndërkombëtare bërthamore me Iranin, duke rritur rrezikun e konfliktit në Lindjen e Mesme. Departamenti amerikan i Thesarit tha se sanksionet kundër Iranit do të rikthehen. Departamenti amerikan i Shtetit lëshoi po ashtu një deklaratë, duke thënë se Uashingtoni do të […]

Vazhdo të lexosh