Ministrja Balluku jep lajmin e gëzuar/ Autostrada Tiranë-Durrës, me pagesë brenda Vjeshtës!

Brenda Vjeshtës së këtij viti, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë planifikon nënshkrimin e kontratës koncesionare për autostradën Tiranë-Durrës, ku ndër të tjera synohet që kalimi për automjetet të bëhet me pagesë. Lajmi për TV SCAN bëhet me dije nga ministrja, Belinda Balluku e cila thotë se projekti për këtë aks iu është dorëzuar investitorëve, ndërsa […]

Vazhdo të lexosh

Studentët e Shkodrës vërshojnë drejt Tiranës

Studentët e Shkodrës sapo kanë mbërritur në Tiranë. Me nje pankarte qe lexon “Shkodra zgjohet per studentet”, ata kane mberritur para kryeministrise. Studentet nuk heqin dorë nga protesta. Megjithëse ultimatumi i vënë ndaj qeverisë nuk funksionoi dhe nga ana e ministrisë nuk ka përgjigje pozitive për 8 kërkesat e tyre, studentët janë ngritur sërish sot […]

Vazhdo të lexosh

Tirana e zhytur nga trafiku i Erion Velisë. FOTO

Në fotot bashkëngjitur këtij shkrimi janë Bulevardi Dëshmorët e Kombit dhe Unaza nga Rruga e Elbasanit në drejtim të Brrylit. Siç shihet me dhjetëra mjete janë bërë varg dhe qendrojnë aty për minuta të tëra. Drejtuesit e mjeteve ankohen pasi trafiku është në çdo orë të ditës nga mëngjesi e deri në darkë, duke bërë […]

Vazhdo të lexosh

Shtëpitë në Tiranë, më shtrenjtë se në Amsterdam

Kryeqyteti i Shqipërisë renditet i pesti në Europë, nga 31 kryeqytete, për sa i përket përballimit të blerjes së një apartamenti në gjashtë mujorin e parë të 2018-s, sipas portalit Numbeo. Duhen Mesatarisht 17.65 vite për të blerë një apartament në Tiranë më të ardhurat e disponueshme mesatare të familjeve shqiptare. Në vend të parë, […]

Vazhdo të lexosh

Sot prova e opozitës në këshilli bashkiak. Votohet për tjetërsimin e tokës së Teatrit

Sot është parashikuar mbledhja e Këshillit Bashkiak të Tiranës për të diskutuar dhe votuar kalimin e tokës pas Teatrit Kombëtar në varësi të Ministrisë së Kulturës, zonë e cila më pas siç dihet do të shkojë në duart e ndërtuesve që do të bëjnë godinën e Teatrit, e si përfitim do të marrin lejen për […]

Vazhdo të lexosh

Zyrtare/ Florian Marku sfidon rivalin serb në Tiranë

Lajmi është bërë i ditur nga vetë 25 vjeçari nëpërmjet një postimi në Facebook. Pas fitores me boshnjakun Xhevat Mutfic në Straz të Austrisë në kategorinë e boksit, kampioni shqiptar i kick-box, Florian Marku, do të ngjitet në ring më 18 maj. Në një sfidë që do të zhvillohet në Tiranë, Marku do të sfidoj […]

Vazhdo të lexosh

Një tjetër skandal në Bashkinë e Tiranës.

Sot nje grup prinderish na kane kontaktuar. Shqetesimi eshte i pabesueshem por i vertete. Prindet ankohen se ne kopshtet publike,qe administrohen nga Bashkia Tirane,kuota ushqimore per femijet eshte reduktuar ndjeshem. Nga menuja ushqimore jane hequr produketet ushqimore kryesore.  Femijet nuk konsumojne ushqimin. Femijet kthehen ne shtepi te uritur dhe te paushqyer. Askush nuk mund te […]

Vazhdo të lexosh

Simpatizantë dhe anëtarë të LSI drejt Tiranës

Qindra makina me protestues të Lëvizjes Socialiste për Integrim janë nisur nga rrethet drejt Tiranës Llogaritë paraprake flasin se janë 1500 protestues nga Korça, 2500  nga Elbasani, 3000 Durrësi, 2500 Berati, 1500 Shkodra. Ndërkohë që shifra pritet të jetë disa herë më e madhe. Përfaqësues të LSI thonë në këtë shifër janë vetëm ata që […]

Vazhdo të lexosh

Mijëra protestues nisen nga rrethet

Mijëra simpatiznatë të opoztës kanë marrë rrugen për në Tirane ku do të mbahet protesta e radhës për të kundërshtuar zgjedhjen e kryeprokurorit të prkohëshëm. Dhjetëra mbështetës të opozitës janë nisur nga Vlora dhe disa qytete të tjera për t’iu bashkuar protestës së opozitës, e cila do të nisë në orën 09:30 përpara Parlamentit. Qytetarët […]

Vazhdo të lexosh

Nga Albina Deda Gjoci/ Grusht shteti i mafies së drogës në Tiranë!

Kur po flet drejtesia dhe po ndiqen procedurat normale juridike e parlamentare per heqjen e imunitetit parlamentar te senjorit te vogel te trafikut te madh, Sajmir Tahiri, nje tufe çakejsh ku ka oficere te larte te Policise se Shtetit dhe kontigjente te rrezikshem te krimit te organizuar kane rrethuar benesen e ish-ministrit te brendshem. I […]

Vazhdo të lexosh

Tiranë: Burri godet me tullë në kokë 3 vajza

Ngjarja ka ndodhur para pak minutash në Tiranë pranë zonës së stadiumit “Dinamo”. Qytetarët të pranishëm në vendngjarje raportojnë se një person ndoshta jo në gjendje të mirë mendore, ka goditur me tullë tre vajza në kokë. Dëshmitarët shprehen se vajzat janë dërguar menjëherë në spital dhe aktualisht pranë vendngjarjes kanë mbërritur forcat e policisë. […]

Vazhdo të lexosh

Adriatik Llala mbledh kryeprokurorët e rretheve në Tiranë.

Në një takim të zhvilluar gjatë paradites në Prokurorinë e Përgjithshme, Lalla ka diskutuar me vartësit e tij në lidhje me procesin e vettingut ku një pjesë e mirë e tij, do të përfshijë edhe prokurorinë. Mësohet se kryeprokurori është shprehur se vettingu në prokurori do të mbyllet brenda kësaj jave. Gjithashtu deri në 29 […]

Vazhdo të lexosh

Gjosha: Qeveria e re e nis me këmbën mbrapsht, lë mënjanë procesin e Integrimit

Intervistoi: Redjon Shtylla “Qeveria e re e nisi me këmbën mbrapsht duke lënë mënjanë procesin e integrimit”,kështu e përshkuan ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, kabinetin e propozuar nga Kryeministri Edi Rama. Gjosha, ministrja me moshën më të re në qeverinë “Rama 1” por me peshën e madhe të integrimit të vendit, sot shprehet e befasuar […]

Vazhdo të lexosh

Pas shiut të sotëm, makina bie në pusetë në mes të Tiranës

Mjaftoi vetem nje shi i shkurter per te risjelle serish problematikat ne rruget e Tiranes. Pervec bllokimeve te shumta te pusetave, ajo qe eshte me shqetesuese jane pustetat e hapura dhe pa kapak te cilat jane bere problem serioz. Sot nje makine teksa ecte ne korsine e tij ka rene pre e nje pusete duke […]

Vazhdo të lexosh

Rama, ja përse nuk e vendosa Saimir Tahirin në qeveri

Kryeministri Edi Rama ka folur për herë të parë në lidhje me qeverinë e re. Pyetur se pse u la jashtë kabinetit të ri qeveritar Saimir Tahiri, i çmuar prej Ramës për suksesin e arritur në detyrën e tij, por edhe në Tiranë gjatë fushatës zgjedhore, ka dhënë këtë përgjigje: “Ne kemi nevojë shumë të madhe, […]

Vazhdo të lexosh

Erion Veliaj me pushime kurse mediat e kazanit e japin sikur është në Tiranë/ Fakte

Në pjesën më të madhe të muajit gusht, Erion Veliaj ka qenë, si pjesa më e madhe e njerëzve, pushim. Është mëse normale që, pas një viti të ngarkuar me aktivitete, edhe Veliaj të pushojë bashkë me familjen e tij. Por sërish ne e kemi parë të shfaqet çdo ditë në ekranet e televizorit duke […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edmond Arizaj/ Rritja e ekonomisë shihet në xhep, jo me grafikë burokratësh

Një krahasim I vogël. Viti 2008: Shpenzimet për 12 ditë pushime, një familje me katër persona, nisur nga Tirana në Korçë, pastaj nga Korça në një prej vendeve turistike në jug, I njëjti itinerary, të njëjtat vende bujtëse, të njëjtët persona. Dy rroga buxhetore të destinuara vetëm për këto pushime, njëra 80 mijë lekë, tjetra […]

Vazhdo të lexosh