Nga Enver Bytyçi/ Pse presidenti “serb” i Kosovës bashkëpunon me Beogradin për rrëzimin e qeverisë Haradinaj?!

Hashim Thaçi paralajmëroi nga Parisi në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve se është në vëshgim të institucioneve dhe shtoi se “qeveris ai që ka shumicën, duke shtuar se kur qeveria nuk i ka votat, duhet ndërruar, duke kërcënuar kësisoj kryeministrin Ramush Haradinajn. Në të dy rastet presidenti presidenti serb I Kosovës shprehet në kundërshtim me […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Kurseni së paku milionat e taksapaguesve, me të cilat presidenti i Kosovës lobon për Serbinë!

Tre milion euro kushton kompania lobuese që ka paguar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, për realizimin e projektit serb të ndarjes së Kosovës. Këtë shifër e ka bërë të ditur deputeti i parlamentit të vendit, Driton Tali. Këta tre milion euro i merren taksapaguesve të Kosovës dhe i jepen kompanisë lobuese të ish-kryeministrit britanik, Tony […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Takimet Rama-Thaçi-Vuçiç sjellin vetëm fatkeqësi!

Në historinë e diplomacisë dhe politikës në botë shënohen dy llojë kontaktesh politikanësh: Në njërën anë takime, biseda dhe tryeza të politikanëve që sjellin progres me vizione, ide e programe zhvillimi, në anën tjetër takime e biseda që ndjellin fatkeqësi. Madhësia e progresit ose humbnera e fatkqesësive varen nga përmasat dhe roli në hapësirat gjeopolitike […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj duhet që sot të japin dorëheqjen! Nesër është vonë!

Kryeministri Ramush Haradinaj është ftuar në Mëngjesin e Lutjeve të presidentit amerikan, Donald Trump. Por ambasada e SHBA-ve në Prishtinë ia ka refuzuar atij vizën e udhëtimit për në Uashington. Asnjë mendje nuk mund ta kapte këtë lojë, nëse nuk do të ishim dëshmitarë të ngjarjeve të fundit në Kosovë, kur tre politikanët kryesorë të […]

Vazhdo të lexosh

Mediat greke: Rama shantazh Brukselit me bashkimin me Kosovën

Pas deklaratave të kryeministrit Rama për bashkim me Kosovën, kanë reaguar edhe mediat greke. Në një analizë e publikuar në portalin e të përditshmes greke, “Kathimerini”, shkruhet: “Nuk është hera e parë që Edi Rama përpiqet t’i bëjë shantazh Brukselit me makthin e Shqipërisë së Madhe, për të avancuar procedurat e anëtarësimit… Mirëpo, Europa nuk […]

Vazhdo të lexosh