Nga Alketa Maksuti Beqari/ Kamasutra nuk duhet lexuar vetëm si teknikë e të bërit seks.

“Të shkosh me një grua është tjetër dhe të bësh dashuri me të krejt tjetër” Simon de Beauvoir kur mbronte femilitetin e gruas, nisej nga të gjitha dimensionet për të cilin gruaja jeton në Tokë. Mbi të gjitha në syrin e sensualitetit, brishtësisë, elegancës, bukurisë së shpirtit. Njihet botërisht mënyra si ajo e përcaktonte filozofinë […]

Vazhdo të lexosh

Financial Times: Shqipëria një narko-shtet. Opozita kërkon qeveri teknike dhe ka të drejtë

Gazeta prestigjioze Financial Times ka publikuar sot një editorial për krizën politike duke e cilësuar Shqipërinë nën qeverisjen e Ramës ‘një narko-shtet’. ‘Shqipëria është prodhuesi më i madh i kanabisit në Europë me zona të mëdha në periferi ku kultivohet kanabisi”. Editoriali i FT citon raportin e Departamentit të Shtetit sipas të cilit prodhimi i […]

Vazhdo të lexosh

Patozi/ Kërkuam qeveri teknike … na dhanë president teknik

Kisha dy arsye pse nuk u nxitova dje të “uroj” Presidentin e sapozgjedhur, Ilir Metaj. E para, se prita radhën…Por më e rëndësishmja, se nuk doja ta prishja solemnitetin e gëzimit te atyre që e çuan, si duke e mbajtur në barelë drejt majës së shtetit, por edhe mërzinë e atyre që u zhgënjyen nga […]

Vazhdo të lexosh

Basha para takimit me McAllister: Po shkoj për dialog, por nuk tërhiqem nga zgjedhjet e lira

Fjala e mbajtur sot në çader nga kreu demokrat, Basha: Rruga drejt mirëqenies kalon vetëm ndër zgjedhjeve të lira: Ka dy mënyra: Mënyra e parë është me dialog dhe sot kemi shansin ta zgjidhim me dialog. Lulzim Basha në këtë dialog nuk përfaqëson vetëm veten e tij, por unë shkoj me vetëdijen se shkoj për […]

Vazhdo të lexosh

Konservatorëve britanikë: Në Shqipëri duhet një qeveri teknike

Përfaqësuesi i lartë i konservatorëve britanikë Daniel Hannan ka mbështetur protestën e opozitës dhe kauzën e tyre për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Në një intervistë për Top-Channel, ndër të tjera ai ka thënë se është e nevojshme krijimi i një qeverie teknike. Pyetje: Jeni në Shqipëri për të marrë pjesë në samitin e […]

Vazhdo të lexosh

Basha i përgjigjet Metës e Ramës: Zgjidhni punët me socialistët. Ka kush flet me PPE

Luzlim Basha i ka dhënë një përgjigje të shpejtë kreut të LSI-së dhe Kuvendit, Ilir Meta në lidhje me ofertën e bërë për dialog pa kushte. Meta tha për gazetarët se “Basha është në krizë mosbesimi”. Pikërisht për këtë Basha u shpreh se “në krizë mosbesimi është qeveria”. Me PPE ka kush flet, ju zgjidhi […]

Vazhdo të lexosh

Kordinatorja e FRESSH sulmon ashpër deputeten e re të LSI/ Ku ishe në 21 janar?

Koordinatorja e FRESSH, Ana Abdi i është përveshur deputetes së LSI me tone të ashpra, madje duke i thënë se akoma nuk është ngopur në kurriz të këtij populli dhe duke e pyetur se ku ishte në 21 Janar. Ja çfare shkruan ajo: Në përgjigje të atyre që e konsiderojnë arrogancë qëndrimin zyrtar të PS-së, […]

Vazhdo të lexosh

Dashamir Shehi:Të fiksohet në Kushtetutë, qeveri teknike 3 muaj para zgjedhjeve

Dashamir Shehi, ka insistuar së fundmi në propozimin e tij për qeverinë teknike. Sipas Shehit për të krijuar besimin e humbur mes palëve për zhvillimin e zgjedhjeve duhet që edhe në tre proceset e ardhshme zgjedhore të krijohen qeveri teknike. “Ne do të donim një qeveri që në dy apo tre muajt e fundit të […]

Vazhdo të lexosh

Prapaskena e darkës te pazari i ri, që bëri Metën të shpërthejë

Darka mes dy bashkëkryetarëve të koalicionit të majtë, ka pasur një prapaskenë që ka mbetur jashtë syve të publikut. Sipas një burimi brenda LSI, që ka folur për Lapsi.al, ka qenë pikërisht ky kurth që ka precipituar sherrin e fundit Meta- Rama. Sipas kronologjisë Rama i ka telefonuar Metës të shtunën për të darkuar së […]

Vazhdo të lexosh

Braçe pas deklaratave të Metës: Nuk ndaj pushtet me Sali Berishën

Pas deklaratave të kryetarit të LSI-së Ilir Meta se duhet një qeveri besimi, ka reaguar deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe. Në një mesazh në faqen e tij në ‘Facebook’, Braçe pohon se nuk e ndan pushtetin me ish-kryeministrin Sali Berisha, as në tavolinë dhe as me zgjedhje. Postimi i Braçes në facebook:  Une nuk […]

Vazhdo të lexosh

Edhe PDIU i kërkon Ramës qeveri teknike.

Pas Ilir Metës që u deklarua mbrëmjen e djeshme për një qeveri besimi, është Mesila Doda, numri II i PDIU-së që kërkon zgjidhje të krizës përmes negociatave Rama-Basha. Mesila Doda tha se duhet një pak kombëtar për të ndryshuar si fillim Kodin Zgjedhor që penalizon partitë e vogla. Deklarata e saj  është bërë me simpatizantë të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kastriot Islami: Ja si do ti vjedhë votat Rama, plani i detajuar

Lista/katalogu i manipulimeve që “rregjimi i oligarkisë, krimit dhe korrupsionit” të drejtuar nga Rama, ka testuar në zgjedhjet e fundit në bashkinë e Dibrës dhe synon të kryejë në zgjedhjet e ardhshme në Shqipëri nuk gjëndet në asnjë nga arshivat e institucioneve ndërkombëtare që merren me zgjedhjet. Kjo është një listë që përmban një bashkësi […]

Vazhdo të lexosh

Nga Fitim Zekthi: Qeveria teknike është akt i sovranit, jo kundër tij

Është e qartë se qeveria dhe kryeministri Rama do të bëjë gjithçka që të mos përmbushë kërkesën e opozitës për krijimin e një qeverie teknike, por është e pakuptimtë që ata të përdorin argumente qesharake dhe apolitike për të kundërshtuar këtë kërkesë. Edhe më e rëndë është gjendja e atyre njerëzve në shtyp dhe opinion […]

Vazhdo të lexosh

Kamza i ve emrin “Donald Trump” një rruge të saj. Basha në krahë të Mziu-t

Lulzim Basha, e ka dhënë sot mesazhin e protestës nga sheshi kryesor i Kamzës, duke iu drejtuar qytetarëve të saj me fjalët se ata janë dëshmia që tregon se fatin në dorë e kanë vetë qytetarët, se ata janë qytetarët që ia përplasin të vërteta në fytyrë Kryeministrit. Ai vuri në dukje se për të […]

Vazhdo të lexosh

Europol: Shqipëria, burimi kryesor i kanabisit në Europë

Tre vjet pasi Shqipëria goditi Lazaratin, Europol e quan vendin si burimin kryesor të prodhimit dhe trafikut të kanabisit në Europë. “Shqipëria mbetet burimi kryesor i kanabisit bimor që trafikohet në BE”, shkruhet në raportin vitit 2017 mbi “Vlerësimin e Rrezikut të Krimit të Organizuar”, siç mund ta shihni në faqen më poshtë të Europol, të […]

Vazhdo të lexosh

A po lëviz Rama drejt një qeverie teknike? Ermelinda Meksi, kryeministre e qeverise teknike?

Ndërsa protesta e opozitës vijon me të njëjtin intesitet dhe kur Kryeministri duket se nuk do të lëshojë pé lidhur me mundësinë e një qeverie teknike, shansi për të shkuar në zgjedhje me një kabinet teknik nuk i ka mundësitë Zero, siç është menduar deri më sot. Burime konfidenciale (jozyrtare) pranë stafit të Edi Ramës […]

Vazhdo të lexosh

Nga Bislim Ahmetaj: Çadra e lirisë ka filluar të japë produktet e para.

Ato janë shumë por disa prej tyre sipas meje janë: Së pari ka ngjallur shprese dhe besim qe opozita jo vetëm ekziston por është gjeneratori i besimit dhe shpresës. Së dyti ka rritur solidaritetin mes opozitës, e ka unifikuar dhe bindur ate qe bashkimi është zgjidhja, kjo U tregua me aktin e mos regjistrimin ne […]

Vazhdo të lexosh