17 shtator, ora 11:00 / Opozita i bashkohet qytetarëve në një proteste masive në rrugën e Kombit

Banorët e Kukësit kanë lajmëruar zhvillimin e një proteste masive në rrugën e Kombit, ditën e henë më 17 shtator, ora 11:00 kundër vendosjes së tarifës së kalimit në Rrugën e Kombit. Protestës së banorëve të Kukësit do t’i bashkohet edhe opozita. Kryetari i opozitës Basha i bëri thirrje qytetarëve të bashkohen kundër vendosjes së […]

Vazhdo të lexosh

Vendim i turpshëm i Këshillit Bashkiak të Kukësit për taksën e rrugës së Kombit.

“Biseduam me qeverinë dhe koncesionarin dhe ramë dakort për taksën”. Një vendim i turpshëm i Këshillit Bashkiak të Kukëkësit ka tradhëtuar interesat e qytetarëve dhe ka ligjëruar paligjshmërinë në vendosjen e taksës në Rrugën e Komboit. Sipas deklaratës së Kryetarit të Këshillit Bashkiak është rënë dakort pas bisedimeve me qeverinë dhe koncesiponarët që të paguajmë […]

Vazhdo të lexosh

Eduart Ndocaj: Zgjohuni e digjini përsëri këto barake të ndyra! “JO” taksës së Edvin Ramës.

Ish-deputeti Eduart Ndocaj, kësaj radhe përmes një shënimi në profilin facebook, ka lëshuar thirrje të forta për protesta ndaj oligarkisë qeverisëse, siç e cilësoi ai ekipin qeveritar. Ndocaj e ka konsideruar diskriminuese këtë taksë për veriun e Shqipërisë, ndaj të cilit Rama ka një urrejtje gjenetike të trashëguar që me të atin e tij, Kristaqin, […]

Vazhdo të lexosh

Taksa e Rrugës së Kombit/ Ja sa milionë shkojnë në xhepat e dy biznesmenëve të koncesionarit. Video

Në kulmin e debatit për taksën e Rrugës së Kombit, ku qeveria është terhequr për momentin derisa të gjendet një zgjidhje për kukësianët që protestuan ashpër, Partia Demokratike përmes një video të animuar tregon me shifra se sa është parashikuar fitimi për dy biznesmenët që kanë fituar koncensionin (kompanitë “Kastrati” dhe “Salillari”). “Te pakten 161 […]

Vazhdo të lexosh

Taksa/ 150 kamionë nga Kosova në protestë

Mëngjesin e sotëm, shqiptarët e Kosovës kanë nisur një protestë. Drejtuesit kosovarë të mjeteve të rënda kanë protestuar këtë paradite kundër taksës së vendosur për Rrugën e Kombit.  Kjo taksë për makinat me tonazh të rëndë parashikohet rreth 22 euro, tarifë për të cilën ata janë kundër. “Spo hjekim kufij, po qesim kufij”, ishte një […]

Vazhdo të lexosh

Agron Duka/ 10 euro për të qënë shqiptar.

Rrugët janë liri. Liri qarkullimi, mundësi zhvillimi, çlirim nga izolimi mesjtar. Rrugët kanë rritur përmasat e identitetit tonë si qytetarë. Nëpërmjet tyre takohemi, në gëzime dhe hidhërime; nëpërmjet tyre zhvillojmë aktivitetin tonë ekonomik, si shqiptarë të Shqipërisë dhe të Kosovës. Aplikimi i tarifave transparente, të përballueshme nga të gjithë, për të kontribuar në mirëmbajtjen e […]

Vazhdo të lexosh

Bozdo: Gafa e rradhës e Ramës, do të ketë ndikim mes Shqipërisë dhe Kosovës…

Sekretari organizativ në Partinë Demokratike, Eno Bozdo, kundërshtoi vendosjen e taksës në rrugën e Kombit, duke e cilësuar atë të pavend jo thjeshtë për ngarkesën ekonomike, por edhe për faktin që qeveria këtë shumë e ka mbledhur në mënyra të ndryshme. “Koncepti i konccesionit në kohën kur qeveriste PD kishte të bënte me mirëmbajtjen, që […]

Vazhdo të lexosh

Kur të vendoset pagesa e rrugës, do të rritet edhe çmimi i biletës së udhëtimit nga Kukësi në Tiranë

Brenda pak ditësh kjo taksë do të aplikohet në mjetet që lëvizin nga Kosova e Kukësi drejt Tiranës, ndërsa duket se si zakonisht kjo taksë do të vilet sërish nga populli, i cili e pëson gjithmonë. Kështu shoqëria që është e ligjëruar për të transportuar udhëtarët nga Kukësi në Tiranë dhe anasjelltas ka bërë të […]

Vazhdo të lexosh

Mimo/ Futja në skemën e TVSH-së edhe e biznesit të vogël do të ketë pasoja tragjike për sistemin fiskal shqiptar,

Futja në skemën e TVSH-së edhe e biznesit të vogël do të ketë pasoja tragjike për sistemin fiskal shqiptar, sipas Partisë Demokratike. Florion Mima, ish-zëvendësministër Financash dhe deputet i PD-së, thotë se kostoja do të rëndojë mbi qytetarët. Por kjo masë ka edhe disa pasoja të tjera. Së pari rrit koston për vetë Tatimet, pasi […]

Vazhdo të lexosh