Prokuroria gati shkresën zyrtare/ Hetim llogarive dhe pronave të Saimir Tahirit

Prokuroria e Krimeve të Rënda përgatit zyrtarisht shkresën që u kërkon bankave të nivelit të dytë të lejojnë hetimin e llogarive të deputetit socialist Saimir Tahiri. Mediat bëjnë me dije se  prokuroria do të kërkojë informacion të detajuar lidhur me pasuritë dhe veprimet financiare të ish-Ministrit, jo vetëm nga bankat por edhe nga hipoteka, tatimet […]

Continue Reading

Oficeri i Policisë/ Si na kërcënuan Habilajt kur ndaluam Audin e Saimir Tahirit

Bledar Naçi, ish-efektivi i Antidrogës së Fierit, ka treguar incidentin që pati në fillim të 2014-ës, kur u shoqëruan në komisariat dy kushërinjtë e ish-ministrit të Brendshëm. Në një intervistë të gjatë për “Gazeta Shqiptare”, Naçi rrëfen se si “Audi” AA003GB kundërshtoi kontrollin dhe i iku postbllokut të policisë. Më tej, ata u shoqëruan, megjithëse kërcënuan […]

Continue Reading

Zhduket Audi i famshëm ‘AA003GB’ i Tahirit.

U akuzua organi i akuzës si jo profesional, për faktin që brenda dy ditëve nga dalja publike e përgjimeve të Antimafias kërkoi heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm. Në fakt i gjithë ky “nxitim” i prokurorëve të grupit hetues kishte të bënte vetëm me një fakt, pengimin dhe mos dhënies kohë  sadopak Tahirit dhe […]

Continue Reading

PDIU-në krah të krimit në Parlament/ Voton kundër heqjes së imunitetit të Tahirit

Mesa duket deputetët e PDIU-së do të jenë ata që do të mbajnë përherë votën pro vendimeve të qeverisë Rama edhe pse ata nuk janë të përfshirë në mënyrë direkte në qeveri. Pak minuta para votimit kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla u pa duke biseduar me deputeten e PDIU-së Reme Lala. Votimi […]

Continue Reading

Kush është dëshmitari që ka pranuar të dëshmojë kundër Tahirit?

Kur Komisioni i Mandateve pritet të vendosë për imunitetin e tij pas diskutimeve të forta që deputetët socialistë patën me Prokurorët, një fjali e thënë nga Prokurori Hajdarmataj duket se do të ndryshojë gjithë kursin e ngjarjeve. Ai përmendi një dëshmitar, i cili me sa duket ka vendosur të flasë e të tregojë konkretisht informacione […]

Continue Reading

Policia arreston sot në Shijak mikun e Ramës dhe Tahirit

Durim Keçi, i arrestuar nga policia e Durrësit pasi rezultonte në kërkim nga drejtësia italiane, ka lidhje me eksponentë të Partisë Socialiste. Kjo dëshmohet nga kjo foto ku duket Durim Keçi (majtas), ‘Berti Sukthit’ (djathtas) ish administrator i Sukthit i shkarkuar para dy vitesh në kundër të ligjit të dekriminalizimit pasi rezulton i dënuar më […]

Continue Reading

Manjani: Si e shpërdoroi Rama ambasadorin amerikan

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, në një intervistë për shuplaka, ka folur për situatën politike në të cilën ndodhet vendi, për arsyet e shkarkimit të tij, dhe për prapaskenat e reformës në drejtësi. Manjani ka folur dhe për ndikimin e ambasadorin Lu në këtë proces, si dhe për deklaratat e forta që Lu lëshonte në […]

Continue Reading

Fatos Lubonja: Katër skenarët pas të cilëve fshihet largimi i Saimir Tahirit

Janë të shumtë skenarët që qarkullojnë për largimin e Saimir Tahirit nga posti i Ministrit të Brendshëm. Edi Rama ka dhënë versionin më të pabesueshëm deri tani, se ministrin që ai e quante më të suksesshmin e qeverisë, e paska larguar për t’u marrë me fushatën elektorale në Tiranë. Analisti Fatos Lubonja, në një shkrim […]

Continue Reading

Media italiane “Pianeta Italia”: Tahiri u shkarkua për plehrat kimike

“Pianeta Italia” e lidh largimin nga qeveria të Saimir Tahirit pikërisht me skandalin e 1300 kontenierëve me mbetje të rrezikshme, të cilat dyshohet se janë groposur në Shqipëri ose janë hedhur në det. Sipas revistës italiane, policia kufitare është nën varësinë e Ministrisë së Brendshme së drejtuar nga Tahiri. Kontenierët me tonelata mbetje të nisura […]

Continue Reading