Rama për studentët: Pakti, premtim i mbajtur. (Video)

Sot, studentët e nga të gjitha universitetet e vendit kanë paralajmëruar rikthimin e protestave para Ministrisë së Arsimit, për shkak se “Pakti për Universitetin” nuk është përmbushur ashtu siç është premtuar. Ndërkohë, kryeministri Edi Rama në postimin e mëngjesit në rrjetet sociale publikon një video, ku sipas tij janë mbajtur të gjitha premtimet ndaj të […]

Vazhdo të lexosh

Tensionohet situata tek Ministria Arsimit/ Studentët thyejnë xhamat e ministrisë së arsimit.

Me qindra e qindra studentë janë para ministrisë së arsimit. Studentët kanë nisur protestën me thirrje të fuqishme me megafon, duke kënduar: Ju luftoni për karrige Për studentët jeni armike! Ju po vidhni vendin tuaj Asnjë punë për 6 muaj! Studentët kanë mbledhur letra shuk me të cilat godasin ministrinë, të zhgënjyer që Pakti për […]

Vazhdo të lexosh

Rikthehen/ Studentët protestë më 22 maj në orën 12:00 tek Ministria e Arsimit

Paralajmërojnë studentët. Do ngrihemi sërish në protestë më 22 maj në orën 12:00 tek Ministria e Arsimit kundër qeverisë për mosrealizimin e kërkesave të tyre nga Rama. Studentët shprehen se, qeveria nuk i është përmbajtura premtimeve të ndërrmara në kuadër të Paktit për Universitetin. Pikërisht për këtë arsye, ata thonë se do të organizohen sërish […]

Vazhdo të lexosh

Interesante/ Si mbështeti Flamurtari grevën e studentëve në vitin 1991

Vasil Ruci është një nga legjendat e gjalla të ekipit të Flamurtarit të viteve ’80, që bëri epokë në Kupat e Europës, jo vetëm duke kaluar disa ture, por duke u ballafaquar në piedestalin e ekipeve shqiptare me gjigandët e futbollit evropian. I vetmi ekip shqiptar që arriti rezultate historike me Barcelonën duke e mundur […]

Vazhdo të lexosh

Studentët e Juridikut i vënë drynin edhe gjimnazit “Petro Nini”. VIDEO+FOTO

Studentët e fakultetit Juridik janë mbledhur para gjimnazit të Tiranës ‘Petro Nini Luarasi’ për të zhvilluar mësim në këto ambiente. Por studentët që po bojkotojnë mësimin deri në realizmin e kërkesave të tyre kanë mbyllur me dryn dhe me zinxhirë derën.

Vazhdo të lexosh

Ja kush e organizoi përleshjen e studenteve tek Juridiku. VIDEO

Ish-Kryeministri Sali Berisha akuzon Kryeministrin Rama për incidentin e rëndë tek Juridiku ku u përplasen studentet protestues me studentet qe duan te bejne mesim. “skizoidi Rama perdor Freshin si mish per top per karrigen e tij!”, shkruan Berisha. Statusi në facebook Te dashur miq, sot shqiptaret u bene deshmitare te njeres prej skenave me te […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokrat Turtulli/ Protesta e 16 shkurtit dhe vjellja e një luge çorbe të prishur.

Ekziston një shprehje në ditët e sotme: ” hip se të vrava, zbrit se të vrava”. Kjo shprehje pak a shumë përkthehet në atë se, keq t’ia prishësh dikujt, keq mos ia prishësh. Të jesh dakort me dikë dhe njëkohësisht të mos jesh dakort me të. T’a inspirosh dikë për të marrë një vendim dhe […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ Deputetët e PD gjithë natën në ambientet e fakultetit në mbështetje të studentëve.

Tek fakulteti jurdik kanë shkuar përfaqësues të opozitës për tu qëndruar pranë studentëve dhe për të evituar dhunën e polcisë. Policia tentoi pas mesnates per te nxjerre studentet nga ngujimi tek Fakulteti i Drejtesise. Deputetet Gent Strazimiri, Albana Vokshi, Flamur Noka, Endri Hasa, Ervin Salianji, Klevis Balliu dhe Gazment Bardhi shkuan ne vendngjarje. Ata qendruan […]

Vazhdo të lexosh

-19 gradë/ Studentët e Korçës sfidojnë temperaturat

Studentët në universitetet e vendit kanë vijuar sërish bojkotimin e mësimit për të protestuar. Në qytetin e Korçës studentët kanë sfiduar tempertaurat deri në -19 gradë dhe kanë bojkotuar mësimin duke protestuar për plotësimin e kërkesave të tyre. Po ashtu dhe në universitetin e Elbasanit një pjesë e studentëve kanë vendosur që të bojkotojnë mësimin […]

Vazhdo të lexosh

Nga Valter Meshi: Universiteti dhe Studentët në rrezik.

Sot,Universiteti dhe Studentet jane duke u perballur me rrezikun me te madh ne histori prej 28 vitesh demokraci, si pasoje e nje te cmenduri drogmen. Neser pritet te fillojne perseri protestat dhe vazhdimsia nuk dihet. Duhet theksuar se pasojat e Studenteve jane te shumta nga ky bojkot. Por me e rendesishmja per tu permendur eshte […]

Vazhdo të lexosh

Studentët kthehen masivisht në sheshin e protestës

Studentët nuk do të ulen në auditore këtë fillimviti. Ata do ti kthehen sheshit të protestës përpara Kryeministrisë më datë 7 Janar ora 10:00. Në fillim pati një ide për ta zhvendosur protestën tek korpusi, por tashmë thirrjet po bëhen për protestë para selisë së qeverisë. Siç sqarohet edhe në posterin që po qarkullon prej […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ Kërcënohen me jetë studentët protestues

Një person i cili para pak ditësh u akuzua nga studentët protestues si spiun dhe përçarës pasi kishte kërkuar që të mbyllte protestën e studentëve para kryeministrisë. Ai u kishte marrë batanijet me pretekstin se do ti lante dhe do i sillte sërish është shfaqur sërish në protestë. Ai së bashku me një person tjetër […]

Vazhdo të lexosh

Basha takon aleatët/ Do të jemi në parlament për studentët.

Protestat e studentëve si dhe kërkesat e tyre drejtuar qeverisë do të rikthejnë në Parlament opozitën pas një bojkoti thuajse 6 mujor. Vendimi i opozitës erdhi pas mbledhjes që kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha bëri me krerët e partive aleate. Në mbledhjen që zgjati rreth dy orë morën pjesë Monika Kryemadhi, Fatmir Mediu, Nard […]

Vazhdo të lexosh

Lindita Nikolla në konferencë të jashtëzakonshme. Dorëhiqet dhe merr përgjegjësitë për gjithçka

Brenda pak ditëve paralelisht me rezistencën e palëkundur të studentëve, Edi Rama, po lëshon me shpejtësi çdo gjë të mundshme që do ti kthente protestuesit në shtëpi dhe shkolla. Që ditën e parë të protestës ministria e Arsimit, Lindita e Nikolla, u vetë-ofrua për të dhënë dorëheqjen por Rama duke shpresuar se do ta zgjidhte […]

Vazhdo të lexosh

“Zëri Amerikës”: Studentët të fyer nga Rama

Nga VOA Disa mijëra studentë të universiteteve publike shqiptare zhvilluan sot për të pestën ditë një tubim proteste para ministrisë së arsimit. Ata kërkojnë përgjysmim të tarifave dhe lehtësi të tjera për periudhën e studimeve. Studentët thanë se janë mosbesues ndaj negociatave, ndaj vendosën që të mos pranojnë asnjë bisedim ose negociatë, por thjesht presin […]

Vazhdo të lexosh

Servilët dhe minjtë me pagesë të Endri Fugës, komente ‘copy paste’

Kryeministri Edi Rama ka vazhduar të flasë pa pushim në një video live në Facebook pa u lodhur, pa reshtur, në një sfidë inatçore të ndërmarrë ndaj studentëve protestues. Nuk dihet se kur do të mbarojë Rama së foluri. Një gjë dihet; administrata shtetërore dhe anëtarë të PS-së i ka hedhur në sulm për të […]

Vazhdo të lexosh

Studentë bojkotojnë mësimin dhe hidhen në protestë kundër rritjes së tarifave nga shteti. VIDEO

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar videon dhe mesazhin e një studenti, i cili shkruan se, studentët e Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit & Arkitekturës dhe Urbanistikës janë ngritur në protestë kundër rritjes së tarifave nga shteti. Sikur mos mjaftoje tarifa aktuale vjetore, tashmë studentët duhet të paguajnë minimalisht 60.000 lekë të vjetra për çdo provim të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Jeta Toçila: Arsim paçavure

Arsimi tek ne është një katastrofë. Do thoni ju, po shëndetësia, drejtësia, turizmi…etj…? Sigurisht që nuk mbeten pas. Por me arsimin/edukimin fillojnë të gjitha. Shkollat tonë prodhojnë inteligjencë pasive, duke bërë që të humbim shumë njerëz inteligjentë, pasi nuk inkurajohet kreativiteti, kritika, interpretimi për të sjellë diversitete mendimi dhe ide. Kjo ndodh sepse me këtë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Arenca Trashani: Të heshtësh ndaj një padrejtësie është zullum.

Ai ishte pedagog dhe jepte mësim në fakultetin e juridikut, studimet master. Atë ditë hyri me nxitim në sallën e leksioneve. Ishte ora e fundit dhe pas një muaji të gjithë studentët e tij do të diplomoheshin dhe do ushtronin profesionin e avokatit. Dukej gjithë nerva kur hyri në sallë. Pa asnjë arsye logjike ia […]

Vazhdo të lexosh