Nga Kastriot Dervishi/ Stalini në Tiranë.

Nuk ndalen marksist-leninistët zyrtarë në Tiranë. Pasi nuk lënë rast pa na promovuar nga magazina e vjetërsirave enveriste me duart e persekutorëve të komunizmit, yje të kuq, envera, etj, tani në shkelje edhe të ligjit po i sulen edhe emërtesave zyrtare. Në mbikalimin e unazës së re, sapo kanë vendosur një tabelë treguese “21 dhjetori”, […]

Continue Reading

Oerd Bylykbashi/ Djallëzia më e madhe e komunisteve që atehëre kur binden shqiptarët të harronin krimet e komunizmit.‎

Nje shprehje thote: Djallezia me e madhe e Djallit qe atehere kur bindi njerezit se ai nuk ekziston. Djallezia me e madhe e komunisteve qe atehere kur binden shqiptaret te harronin krimet e komunizmit.‎ ‎ Stalini vrau 20 milione ruse. Mao Ce Duni, nen shembullin e Stalinit vrau 70 milione kineze. ‎Pol Poti, nen shembullin […]

Continue Reading

Malltezi: Enveri e shiti Kosoven dhe burgosi gjithe atdhetaret qe kerkonin Kosoven

Letra qe i nisi Enveri Stalinit ne 1949 ku pranon qe NUK ngriti ceshtjen e Kosoves: 1. Gjate luftes 2. Ne prag te clirimit 3. Ne kohet e para pas clirimit E shiti Kosoven dhe burgosi gjithe atdhetaret qe kerkonin Kosoven. Kjo pjese nga libri “Dosjet e Luftes” nga historiane Ana Lalaj qenka shume interesant […]

Continue Reading