Në mullirin e kujt po çojmë ujin ne si demokratë!

Nga Paulin Marku Partia Demokratike u krijua nga levizja studentore ,masa e gjërë e njerzëve të thjeshtë e punëtorë ,familje të dhunuara nga regjimi monist,të rinj e të reja, qytetarë të Tiranës dhe gjithë Shqipërisë, intelektual të njohur e të zotë që lanë rehatinë personale dhe iu bashkuan masave të gjëra popullore. Themelimi i kësaj […]

Vazhdo të lexosh

Dëshmia e rrallë e vëllait, si ndiqej kreu i “bandës Xhevdet Mustafa”

Dashnor Kaloçi Shprishi heshtjen e monotoninë mbytëse që mbizotëronte prej vitesh në Shqipërinë komuniste të asaj kohe, duke shkaktuar pështjellim e panik të madh edhe në radhët e hierarkisë së lartë të udhëheqjes komuniste të kryesuar prej Enver Hoxhës. Po atë pasdite, lajmi mbi atë ngjarje, që ishte përhapur me një shpejtësi po të pazakontë […]

Vazhdo të lexosh

PD denoncon fushatën e qeverisë: “Ndal gjobave politike”

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, FLAMUR HOXHA, SEKRETAR PËR KLIMËN E BIZNESIT Korrupsioni, klientelizmi, gjobat kanë përkeqësuar gjendjen e biznesit, por shumë prej tyre ndodhen në këtë periudhë në sulm të vazhdueshëm nga qeveria si kundërshtarë politikë. Denoncimet e ardhura në Partinë Demokratike dëshmojnë për një fushatë selektive të qeverisë kundër bizneseve që u deklaruan në […]

Vazhdo të lexosh

Babai-prokuror investoi 100 mln lekë, bamirësi Arbër Hajdari, biznesmen i madh që 19 vjeç (Dokumentet)

Nga BoldNews.al Dhjetra qytetarë të Tiranës janë ankuar në mesnatës e së Shtunës, duke u gdhirë e diela (5 shtator 2021) në Sallën Operative të Policisë së kryeqytetit për një zhurmë ahengu që mbërrinte nga zona e Pallatit të Brigadave, e cila u prishi qetësinë e natës, si edhe vinte në kundërshtim me Aktin Normativ të […]

Vazhdo të lexosh

Pesë sfida që rikthejnë opozitën

 Nga Fatbardh Kadilli     Pesë sfida që rikthejnë opozitën Në Manifestin për Ringritjen e PD kam identifikuar thjeshtë, qartë dhe konkretisht sfidat që rikthejnë opozitën në misionin e saj. Mund të listohen edhe të tjera, por këto janë sfida që rishikojnë institucionet e demokracisë. Këto janë sfida që lidhen me filozofinë, me praktikën politike dhe […]

Vazhdo të lexosh

Sulmet në Afganistan, Biden: Ne do t’ju kapim, do t’ju bëjmë të paguani

Presidenti amerikan Joe Biden premtoi të enjten se Shtetet e Bashkuara do t’i gjenin autorët e sulmeve vetëvrasëse dhe personat e tjerë përgjegjës për ato sulme vdekjeprurëse, anëtarë të dyshuar të Shtetit Islamik, jashtë aeroportit të Kabulit, ku mijëra njerëz ishin mbledhur me shpresën për të ikur nga vendi i kontrolluar nga talebanët. Autorët e […]

Vazhdo të lexosh

Profecia e senatorit McCain për Blinken si “rrezik për Amerikën”!

Enver Bytyçi Para shtatë vitesh senatori i shquar amerikan, John McCain, kundështoi kandidaturën e Antony Blinken për Zëvendës Sekretar Shteti, për shkak se Blinken kishte kërkuar largimin e nxituar e të rrëmujshëm të forcave ushtarake amerikane e të NATO-s nga Afganistani. Asokohe presidenti Obama kishte shpall objeksionin e tij për tërheqjen nga Afganistani, gjë që […]

Vazhdo të lexosh

‘Ne, deputetët e komunizimit flisnim ‘në emër të popullit’, si privilegj, kishim sediljen e parë në autobus dhe…

Memorie.al publikon dëshmitë e rralla të Pjetër Gjonit, ish – Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të qytetit të Laçit dhe deputetit të Kuvendit Popullor në disa legjislatura, i cili kujtonte periudhën e “zgjedhjeve” për në Kuvendin Popullor të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë, duke folur për rrethin e Krujës ku ai shërbeu për vite me radhë […]

Vazhdo të lexosh

Gjermania/ “Kemi nevojë për 400 mijë emigrantë në vit’

Sipas kreut të Agjencisë Federale të Punësimit në Gjermani, mijëra punëtorë të kualifikuar do të mungojnë në vitet e ardhshme. Scheele parashikon se do të nevojiten rreth 400,000 emigrantë. Kryetari i bordit të Agjencisë Federale të Punësimit ka bërë thirrje për më shumë imigrim në Gjermani. Arsyeja është një mungesë masive e fuqisë punëtore në vitet e ardhshme. “Gjermanisë po i mbaron fuqia punëtore,” […]

Vazhdo të lexosh