Historia e dhimbshme e shqiptarit jehonë në mediat italiane, gruaja i merr djalin dhe ikën në Siri (Video)

Një ngjarje me temë shumë delikate është trajtuar së fundmi në emisionin investigativ Italian “Le Iene”. Emisioni i mbrëmshëm bënte fjalë për familjen shqiptare të Afrim Berishës, i cili jetonte që prej vitit 1995 në Itali me bashkëshorten dhe kishte tre fëmijë, konkretisht dy vajza të rritura dhe djalin Alvin. Media italiane raporton se bashkëshortja […]

Vazhdo të lexosh

Turqia refuzon kërkesën e SHBA-ve për armëpushim në Siri

Presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan, ka refuzuar një thirrje të SHBA-ve për armëpushim të menjëhershëm në veri të Sirisë, duke thënë se ofensiva e ushtrisë turke do të vazhdojë. Komentet e tij vijnë ndërsa zv.presidenti amerikan, Mike Pence dhe sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, përgatiten të udhëtojnë në Turqi, në përpjekje për të ndërmjetësuar një […]

Vazhdo të lexosh

SHBA dhe Franca kanë nisur sulmet si kundërpërgjigje ndaj një sulmi kimik mbi qytetin Sirian

SHBA dhe Franca kanë nisur gjithashtu sulme të koordinuara si kundërpërgjigje ndaj një sulmi kimik mbi qytetin sirian të Doumës javën e kaluar. Kryeministrja britanike Theresa May tha se nuk kishte asnjë alternative praktike për të penguar përdorimin e armëve kimike nga regjimi sirian. Media shtetërore siriane i quajti sulmet “shkelje të së drejtës ndërkombëtare”. […]

Vazhdo të lexosh

Trump lëshon 59 raketa mbi Siri. Asnjë fëmijë i Zotit nuk e meriton një horror të tillë

Presidenti amerikan, Donald Trump,  urdhëroi disa sulme ajrore  kundër një baze ushtarake nga ku nisën sulmet kimike siriane pas sulmit me gaz që vrau më shumë se 80 civilë, përfshi dhe fëmijë. Ushtria amerikane hodhi 59 raketa në një zonë ushtarake të Bashar Al-Assad. Sulmi nisi në 4:45 të mëngjesit, duke vrarë 5 persona dhe […]

Vazhdo të lexosh

Turqia mbështet bombardimet amerikane në Siri

Reagime të njëpasnjëshme kanë ardhur pas sulmit të marinës amerikane ndaj bazës siriane, nga e cila mendohet se u nisen sulmet me arme kimike që vranë 86 civilë. Turqia ka reaguar di-sa ore pas ngjarjes duke thënë se sheh këtë sulm “pozitivisht” dhe se komuniteti ndërkombëtar duhet të mbajë qëndrim kundër “barbarizmit” të qeverisë siriane. […]

Vazhdo të lexosh

Siri/Sulm më armë kimike, 58 të vdekur

Të paktën 58 persona mbetën të vrarë dhe dhjetra të plagosur si pasojë e një sulmi në veri-perëndim të Sirisë. Mediat raportojnë se mund të jetë një sulm me armë kimike i cili nuk është përdorë që në fillimin e luftës civile 6 vite më parë. Observatori sirian për të drejtat e njeriut ka raportuar […]

Vazhdo të lexosh

Donald Trump do presë në Shtëpinë e Bardhë Mbretin e Jordanisë

Donald Trump do të takohet më 5 prill, në Shtëpinë e Bardhë, me mbretin e Jordanisë, Abdullah II. ”Në krye të axhendës së bisedimeve janë lufta kundër ISIS-it, konflikti në Siri dhe marrëdhëniet izraelito-palestineze”, tha Shtëpia e Bardhë. Vitin e kaluar, administrata amerikane i dha një ndihmë ushtarake dhe ekonomike Jordanisë me vlerë 1,6 miliardp dollarë, […]

Vazhdo të lexosh