PD dënon sulmet ndaj Agron Tufës/ Të frymëzuara nga ish-oficerët e Sigurimit

Partia Demokratike dënon sulmet ndaj Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit dhe drejtuesit, Agron Tufa. Në një deklaratë për mediat, PD thotë se dekomunistizimi nuk duhet të ndalet nga përpjekjet e Edi Ramës për t’i imponuar Parlamentit shkrirjen e të vetmit Institut të pavarur që po punon për të zbuluar të vërtetën […]

Vazhdo të lexosh

Avni Xhomaqi: Në burgun e Burrelit, ku gardianët torturonin për vdekje ajkën e kombit

Kur erdhi drejtor burgu Vangjel Rëmbeci, filloi gjendja e urisë dhe masat ndëshkuese nga më çnjerëzoret. Gardiani vinte dhe godiste të burgosurit pa kurrfarë arsyeje. I merrnin djemtë dhe i rrihnin mizorisht vetëm që t’i zhduknin. Për gardianët përdorimi i torturave, deri në vdekje, ishte normë pune. Rrahje me dru, me shqelma, goditje me grushte; […]

Vazhdo të lexosh

Këta janë 15 bashkëpunëtorët e Sigurimit dhe operativët që ndiqnin Vilson Blloshmin. Emrat

Operativët e Sigurimit të Shtetit Lavdim Kurti,  Nevit Kasa, Vesel Gjorga, Asim Bobrati dhe  Xhevat Karriqi, kishin punuar me këto bashkëpunëtorë: “Xhami”,  “Burreli”, “Nogoli”, ”Guri”, “Studenti”, “Studenti”, “Shebeniku”, “Bleta”, “Pazari i Muzinës”, “Dardha”, “Marteli”, “Shkëmbi”,  “Shkumbini”, “Shkumbini”, “Studenti”… Nga vitit 1963 deri në vititn 1976 kur edhe u arrestua Vilson Blloshmi rezulton të ketë qenë gjatë gjithë […]

Vazhdo të lexosh

Kreshnik Çollaku publikon shkresën e ish ministrit diktatorial/ Ja kush është ai

Të asgjësohen pa pritur përfaqësuesin e Ministrisë, të gjitha dosjet e bashkëpunëtorëve, të përpunimeve dhe dosje te tjera që janë veçuar për asgjësim si dhe kartelat e kontigjenteve të hequr, librat e evidencës të punëtorëve operativë të hequra nga përdorimi dhe dokumenteve të përkohshme të veçuara për asgjësim të shkallës sekret, Ares personal dhe SRV […]

Vazhdo të lexosh

Antikomunistët sot në protestë/ Jo Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit

Shoqata Antikomuniste e te Përndjekurve Politikë të Shqipërisë ka paralajmëruar sot, ditën e hapjes së Kuvendit, një tubim proteste kundër zgjedhjes së Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit dhe të Fatmir Xhafës, në krye të Ministrisë së Brendshme të qeverisë “Rama II”. Protesta e tyre, sipas një thirrjeje të para pak ditëve, është “kundër rikthimit […]

Vazhdo të lexosh